Plugins - WooCommerce - Stable (latest release) - en to th translation catalogue (3627 entries)

en:  (%s ago)
th:  (%s มาแล้ว)

en: "%s" could not be saved. Please review, ensure it is a valid URL and try again.
th: ไม่สามารถบันทึก "%s" โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าเป็น URL ที่ใช้งานได้และลองอีกครั้ง

en: "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
th: "%s" ได้ถูกใช้ไปแล้วและไม่สามารถใช้ร่วมกับคูปองอื่นได้

en: "%s" is already registered.
th: "%s" ถูกใช้ลงทะเบียนแล้ว

en: "%s" is an invalid coupon code.
th: "%s" เป็นรหัสคูปองที่ไม่ถูกต้อง

en: "%s" shipping class cost
th: "%s" ค่าใช้จ่ายของประเภทการจัดส่ง

en: "%s" tax rates
th: "%s" อัตราภาษี

en: "From" address
th: "จาก" ที่อยู่

en: "From" name
th: "จาก" ชื่อ

en: #%s is an invalid image ID.
th: #%s เป็นเลขไอดีรูปที่ไม่ถูกต้อง

en: %1$d error found: %2$s. Please review the error above. | %1$d errors found: %2$s. Please review the errors above.
th[0]: พบข้อผิดพลาด %1$d: %2$s โปรดตรวจสอบข้อผิดพลาดด้านบน

en: %1$d order was synced in %2$d seconds. | %1$d orders were synced in %2$d seconds.
th[0]: คำสั่งซื้อ %1$d รายการถูกย้ายใน %2$d วินาที

en: %1$d order was verified in %2$d seconds. | %1$d orders were verified in %2$d seconds.
th[0]: คำสั่งซื้อ %1$d รายการได้รับการยืนยันใน %2$d วินาที

en: %1$d out of 5
th: %1$d จาก 5

en: %1$d update functions completed. Database version is %2$s
th: %1$d ฟังก์ชั่นอัปเดตเสร็จสมบูรณ์ รุ่นฐานข้อมูลคือ %2$s

en: %1$s #%2$s details
th: %1$s #%2$s รายละเอียด

en: %1$s %2$sUpdate WordPress to enable the new navigation%3$s
th: %1$s %2$sอัปเดต WordPress เพื่อเปิดใช้งานการนำทางใหม่%3$s

en: %1$s (update to version %2$s is available)
th: %1$s (การอัปเดตเป็นรุ่น %2$s สามารถใช้ได้)

en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
th: %1$s - มี WordPress รุ่นใหม่ (%2$s)

en: %1$s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %2$s
th: %s - เราแนะนำให้ใช้ MySQL เวอร์ชันที่ต่ำที่สุดคือ 5.6, ดูเพิ่มเติมที่: %s

en: %1$s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %2$s
th: %s - เราแนะนำให้ตั้งค่าหน่วยความจำไว้อย่างน้อย 64MB ดู: %s

en: %1$s - We recommend using a prefix with less than 20 characters. See: %2$s
th: %1$s - เราแนะนำให้ใช้คำนำหน้าที่มีจำนวนอักขระน้อยกว่า 20 ตัวอักษร ดูที่: %2$s

en: %1$s and %2$s
th: %1$s และ %2$s

en: %1$s at %2$s
th: %1$s เวลา %2$s

en: %1$s at %2$s %3$s
th: %1$s เวลา %2$s %3$s

en: %1$s could not be installed (%2$s). <a href="%3$s">Please install it manually by clicking here.</a>
th: ไม่สามารถติดตั้ง %1$s (%2$s) %3$sโปรดติดตั้งด้วยตนเองด้วยการคลิกที่นี่%4$s

en: %1$s ending in %2$s
th: %1$s ลงท้ายด้วย %2$s

en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
th: %1$s ลงท้ายด้วย %2$s (หมดอายุ %3$s/%4$s)

en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
th[0]: %2$s รายการ - %1$s

en: %1$s has been removed from your cart because it has since been modified. You can add it back to your cart <a href="%2$s">here</a>.
th: %1$s ถูกนำออกจากตะกร้าสินค้าของคุณแล้วเนื่องจากมันมีการแก้ไข คุณสามารถเพิ่มมันกลับในตะกร้าสินค้าของคุณได้<a href="%2$s">ที่นี่</a>

en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
th: %1$s ในสต็อกเหลือน้อย มีอยู่ %2$d

en: %1$s is not of type %2$s
th: %1$s ไม่ใช่ประเภท %2$s

en: %1$s is not valid. Please enter one of the following: %2$s
th: ไม่ถูกต้อง กรุณาระบุสิ่งต่อไปนี้:

en: %1$s refunded %2$d order (%3$d item) | %1$s refunded %2$d orders (%3$d items)
th[0]: %1$s คืนเงิน %2$d คำสั่งซื้อ (%3$d รายการ)

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
th[0]: %2$s จาก %1$s รีวิว

en: %1$s sales in %2$s
th: %1$s ขายแล้วใน %2$s

en: %1$s top seller this month (sold %2$d)
th: %s สินค้าขายดีประจำเดือน (ขายแล้ว %d)

en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
th: จำนวน %1$s ชิ้นของ %2$s ได้ถูกจองแล้วในคำสั่งซื้อ #%3$s

en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
th: %1$s เวอร์ชั่น %2$s ล้ามัย, ปัจจุบันเวอร์ชั่น %3$s

en: %1$s via %2$s
th: %1$s - %2$s

en: %1$s was installed but could not be activated. <a href="%2$s">Please activate it manually by clicking here.</a>
th: ติดตั้ง %1$s แล้วแต่ไม่สามารถเปิดใช้งานได้  %2$sกรุณาเปิดใช้งานด้วยตัวเองโดยกดที่นี่%3$s

en: %d product | %d products
th[0]: %d สินค้า

en: %d transients rows cleared
th: เคลียร์ Transient แล้ว %d แถว

en: %d webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
th[0]: %d webhooks ถูกลบถาวร

en: %qty% variations
th: %qty% ตัวแปร

en: %s (Copy)
th: %s (คัดลอก)

en: %s (optional)
th: %s (ตัวเลือกเพิ่มเติม)

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
th: %s ที่ผ่านมา

en: %s Review | %s Reviews
th[0]: %s รีวิว

en: %s Review in moderation | %s Reviews in moderation
th[0]: %s รีวิวอยู่ในการจัดการ

en: %s actions
th: %s Actions

en: %s activated successfully. You will now receive updates for this product.
th: เปิดใช้งาน %s สำเร็จ คุณจะสามารถรับการอัปเดตผลิตภัณฑ์ได้แล้ว

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
th[0]: %s และ %d ภูมิภาคอื่น

en: %s are out of stock and cannot be purchased. Please remove them from your cart.
th: %s สินค้าหมดและไม่สามารถซื้อได้ โปรดนำออกจากตะกร้าสินค้าของคุณ

en: %s average gross daily sales
th: %s ยอดขายเฉลี่ยรายวัน

en: %s average gross monthly sales
th: %s ยอดขายเฉลี่ยรายเดือน

en: %s average net daily sales
th: %s ยอดการขายต่อวันโดยเฉลี่ย

en: %s average net monthly sales
th: %s ยอดการขายต่อเดือนโดยเฉลี่ย

en: %s cannot be purchased. Please remove it from your cart.
th: %s ไม่สามารถซื้อได้ โปรดนำออกจากตะกร้าสินค้าของคุณ

en: %s cannot be purchased. Please remove them from your cart.
th: %s ไม่สามารถซื้อได้ โปรดนำออกจากตะกร้าสินค้าของคุณ

en: %s charged for shipping
th: %s ชาร์จเพิ่มสำหรับการจัดส่งสินค้า

en: %s connected successfully
th: %s เชื่อมต่อสำเร็จ

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
th[0]: คูปอง %s ใบถูกย้ายไปถังขยะ

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
th[0]: ไม่สามารถอัปเดตคูปอง %s คูปองได้ เนื่องจากมีผู้อื่นกำลังแก้ไข

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
th[0]: คูปอง %s ใบถูกลบโดยถาวร

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
th[0]: คูปอง %s ใบถูกกู้คืนจากถังขยะแล้ว

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
th[0]: อัปเดตคูปอง %s คูปองเรียบร้อยแล้ว

en: %s coupons used in total
th: จำนวนคูปองที่ใช้ทั้งหมด %s

en: %s customer review | %s customer reviews
th[0]: %s บทวิจารณ์จากลูกค้า

en: %s data
th: %s ข้อมูล

en: %s day | %s days
th[0]: %s วัน

en: %s discount
th: ส่วนลด %s

en: %s discounts in total
th: จำนวนส่วนลดทั้งหมด %s

en: %s does not exist.
th: %s ไม่มี

en: %s download remaining | %s downloads remaining
th[0]: คงเหลือการดาวน์โหลด %s

en: %s failed. Contact your hosting provider.
th: %s ล้มเหลว ติดต่อผู้ให้บริการโฮสต์ของคุณ

en: %s fee
th: ค่าธรรมเนียม %s

en: %s gross sales in this period
th: %s ยอดการขายในช่วงเวลานี้

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
th[0]: เพิ่ม %s ในตะกร้าเรียบร้อย

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
th: %s ได้ถูกเอาออกจากตะกร้าของคุณ เนื่องจากสินค้าหมดแล้ว หากต้องการความช่วยเหลือกรุณาติดต่อเราได้ทันที

en: %s hour | %s hours
th[0]: %s ชั่วโมง

en: %s in cart
th: %s รายการในตะกร้า

en: %s in stock
th: มีสินค้าอยู่ %s

en: %s is a required field | %s are required fields
th[0]: %s ต้องใส่ข้อมูล

en: %s is a required field.
th: ต้องกรอก %s

en: %s is available
th: %s สามารถใช้งานได้

en: %s is not a valid URL.
th: %s ไม่ใช่ URL ที่ใช้งานได้

en: %s is not a valid email address.
th: อีเมลไม่ถูกต้อง

en: %s is not a valid phone number.
th: ไม่ใช่หมายเลขโทรศัพท์ที่ถูกต้อง

en: %s is not a valid postcode / ZIP.
th: %s ไม่ใช่รหัสไปรษณีย์ที่ถูกต้อง

en: %s is out of stock and cannot be purchased. Please remove it from your cart.
th: %s สินค้าหมดและไม่สามารถซื้อได้ โปรดนำออกจากตะกร้าสินค้าของคุณ

en: %s is out of stock.
th: ไม่มี %s ในคลังสินค้า

en: %s is required
th: ต้องมี %s

en: %s item | %s items
th[0]: %s รายการ

en: %s items
th: %s ชิ้น

en: %s items purchased
th: %s ชิ้นถูกซื้อแล้ว

en: %s minute | %s minutes
th[0]: %s นาที

en: %s month | %s months
th[0]: %s เดือน

en: %s must contain 2 numbers.
th: %s ต้องมี 2 ตัวเลข

en: %s net sales in this period
th: %s ยอดขายทั้งหมดในช่วงเวลานี้

en: %s net sales this month
th: %s ยอดขายรวมสุทธิของเดือนนี้

en: %s notes
th: %s โน๊ต

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
th[0]: ย้ายรายการสินค้า %s รายการไปถังขยะเรียบร้อยแล้ว

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
th[0]: ไม่สามารถอัปเดตรายการสินค้า %s รายการได้ เนื่องจากมีผู้อื่นกำลังแก้ไข

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
th[0]: ลบรายการสินค้า %s รายการ เรียบร้อยแล้ว

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
th[0]: กู้คืนรายการสินค้า %s รายการจากถังขยะเรียบร้อยแล้ว

en: %s order updated. | %s orders updated.
th[0]: อัปเดตรายการสินค้า %s รายการ เรียบร้อยแล้ว

en: %s orders placed
th: %s การสั่งซื้อเกิดขึ้น

en: %s out of 5
th: %s ใน 5

en: %s page
th: %s หน้า

en: %s pending review | %s pending reviews
th[0]: %s รีวิวรอการตรวจสอบ

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
th[0]: %s ลิงก์รายการสั่งซื้อก่อนหน้า

en: %s product | %s products
th[0]: %s สินค้า

en: %s product imported | %s products imported
th[0]: %s สินค้าถูกนำเข้า

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
th[0]: ย้ายสินค้า %s ชิ้น ลงถังขยะเรียบร้อยแล้ว

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
th[0]: ไม่สามารถอัปเดตสินค้า %s ได้ เนื่องจากมีผู้อื่นกำลังแก้ไขอยู่

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
th[0]: ลบสินค้า %s ชิ้น เรียบร้อยแล้ว

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
th[0]: กู้คืนสินค้า %s ชิ้น จากถังขยะเรียบร้อยแล้ว

en: %s product updated | %s products updated
th[0]: %s สินค้าอัพเดต

en: %s product updated. | %s products updated.
th[0]: อัปเดตสินค้า %s เรียบร้อยแล้ว

en: %s product was skipped | %s products were skipped
th[0]: %s สินค้าถูกข้าม

en: %s purchases for the selected items
th: %s จำนวนการซื้อของรายการที่เลือก

en: %s quantity
th: จำนวน %s ชิ้น

en: %s rates
th: %s อัตราภาษี

en: %s removed.
th: ลบ %s แล้ว

en: %s review | %s reviews
th[0]: %s รีวิว

en: %s review approved | %s reviews approved
th[0]: %s รีวิวได้รับการอนุมัติ

en: %s review marked as spam. | %s reviews marked as spam.
th[0]: %s รีวิวถูกบันทึกเป็นสแปม

en: %s review moved to the Trash. | %s reviews moved to the Trash.
th[0]: ย้าย %s รีวิวไปถังขยะแล้ว

en: %s review permanently deleted | %s reviews permanently deleted
th[0]: %s รีวิวถูกลบถาวร

en: %s review restored from the Trash | %s reviews restored from the Trash
th[0]: %s รีวิวถูกกู้คืนจากถังขยะ

en: %s review restored from the spam | %s reviews restored from the spam
th[0]: %s รีวิวถูกกู้คืนจากบันทึกเป็นสแปม

en: %s review unapproved | %s reviews unapproved
th[0]: %s รีวิวไม่ผ่านการอนุมัติ

en: %s sales for the selected items
th: %s จำนวนการขายของรายการที่เลือก

en: %s second | %s seconds
th[0]: %s วินาที

en: %s signups in this period
th: %s ลงทะเบียนในช่วงเวลานี้

en: %s week | %s weeks
th[0]: %s สัปดาห์

en: %s worth of coupons used
th: %s มูลค่าของคูปองที่ใช้

en: %s would like to connect to your store
th: %s ต้องการเชื่อมต่อไปยังร้านของคุณ

en: %s year | %s years
th[0]: %s ปี

en: %s-star rating
th: ระดับ %s ดาว

en: &larr; Back to "%s" attributes
th: &larr; กลับไปที่คุณลักษณะ %s

en: &larr; Go to Brands
th: &larr; ไปที่แบรนด์

en: &nbsp;&ndash; Page %s
th: &nbsp;&ndash; หน้าที่ %s

en: &quot;%s&quot; is not available for purchase.
th: &quot;%s&quot; ไม่สามารถซื้อได้

en: &quot;%s&quot; is out of stock and cannot be purchased.
th: ไม่สามารถสั่งซื้อได้เนื่องจาก &quot;%s&quot; สินค้าหมด

en: &uarr; Top
th: &uarr; ขึ้นบน

en: '%s' is not a valid country code.
th: '%s' ไม่ใช่รหัสประเทศที่ถูกต้อง

en: (can be backordered)
th: (สามารถสั่งจองสินค้าได้)

en: (ex. VAT)
th: (ไม่รวม VAT)

en: (ex. tax)
th: (ไม่รวมภาษี)

en: (incl. VAT)
th: (รวม VAT)

en: (incl. tax)
th: (รวมภาษี)

en: (includes %s)
th: (รวมภาษี %s)

en: + Add account
th: + เพิ่มบัญชี

en: 1 minute
th: 1 นาที

en: 1 minute per product
th: 1 นาทีต่อสินค้า

en: 2 minutes
th: 2 นาที

en: 4 minutes
th: 4 นาที

en: <a href='%s'>More information</a>
th: <a href='%s'>ดูข้อมูลเพิ่มเติม</a>

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
th[0]: <strong>%s รายการ</strong> รอเตรียมสินค้าเพื่อจัดส่ง

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
th[0]: รอการชำระเงิน <strong>%s รายการ</strong>

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
th[0]: <strong>%s รายการ</strong> สินค้าใกล้หมดแล้ว

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
th[0]: <strong>%s รายการ</strong> สินค้าหมดแล้ว

en: <strong>Heads up!</strong> The versions of the following plugins you're running haven't been tested with WooCommerce %s. Please update them or confirm compatibility before updating WooCommerce, or you may experience issues:
th: <strong>โปรดระวัง!</strong> เวอร์ชั่นของปลั๊กอินที่คุณใช้อยู่ยังไม่ได้ทำการทดสอบกับ WooCommerce %s โปรดอัปเดตหรือตรวจสอบให้มั่นใจเรื่องความเข้ากันได้ของเวอร์ชั่น WooCommerce ที่กำลังจะอัปเดต หรือไม่ คุณอาจจะพบปัญหาในการใช้งาน

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
th: <strong>ยินดีต้อนรับสู่ WooCommerce</strong> &#8211; คุณเกือบที่จะพร้อมขายสินค้าแล้ว :)

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
th: รหัสประเทศสองตัวอักษร เช่น US สำหรับประเทศอเมริกา   ทิ้งว่างไว้เพื่อใช้รหัสเดียวกันทั้งหมด

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
th: รหัสมลรัฐสองตัวอักษร เช่น AL สำหรับรัฐอลาบาม่า ทิ้งว่างไว้เพื่อใช้รหัสเดียวกันทั้งหมด

en: A friendly name for the webhook.
th: ชื่อที่เป็นมิตรสำหรับ webhook

en: A friendly summary of the response including the HTTP response code, message, and body.
th: สรุปแบบเข้าใจง่ายของการตอบสนองรวมถึงรหัสการตอบสนอง HTTP ข้อความ และส่วนเนื้อหา

en: A human readable description for the setting used in interfaces.
th: รายละเอียดสำหรับหน้าการตั้งค่า ที่จะใช้ในหน้าอินเตอร์เฟส

en: A human-readable description of the resource.
th: รายละเอียดของ resource ที่ผู้ใช้เห็น

en: A link to a product category.
th: ลิงก์ไปยังหมวดหมู่สินค้า

en: A link to a product tag.
th: ลิงก์ไปยังแท็กสินค้า

en: A link to a product.
th: ลิงก์ไปยังสินค้า

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
th: รายชื่อเงื่อนไขลำดับขั้นที่ถูกเรียกใช้โดยอิงกับสถานะ รายการสั่งซื้อ/สินค้า

en: A list of your store's products.
th: รายการสินค้าในร้านค้าของคุณ

en: A list or dropdown of product categories.
th: รายการ หรือ Dropdown ของหมวดหมู่สินค้า

en: A minimum order amount
th: คำสั่งซื้อขั้นต่ำทั้งหมด

en: A minimum order amount AND a coupon
th: ยอดขั้นต่ำในการสั่งซื้อ และคูปอง

en: A minimum order amount OR a coupon
th: ยอดขั้นต่ำในการสั่งซื้อ หรือคูปอง

en: A note has been added to your order
th: บันทึกเพิ่มเติมสำหรับการสั่งซื้อ

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
th: ส่งอีเมลล้างค่ารหัสผ่านไปทางอีเมลที่ตั้งค่าไว้ในบัญชีแล้ว อาจใช้เวลาสักครู่กว่าท่านจะได้รับอีเมลฉบับดังกล่าว และกรุณารออย่างน้อย 10 นาทีก่อนที่จะร้องขอเปลี่ยนรหัสผู้ใช้ครั้งใหม่

en: A product with this ID already exists.
th: สินค้าตามไอดีนี้ยังคงมีอยู่

en: A product with this SKU already exists.
th: มีสินค้าที่ใช้ SKU นี้อยู่แล้ว

en: A search form for your store.
th: ค้นหาจากร้านค้าของคุณ

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
th: โซนการจัดส่งคือภูมิภาคเชิงภูมิศาสตร์ที่สามารถนำชุดและอัตราของวิธีการจัดส่งบางอย่างมาใช้ได้

en: A simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
th: ช่องทางการจ่ายเงินออฟไลน์แบบง่าย ๆ ที่ให้คุณรับชำระเงินผ่านการโอนเข้าบัญชีธนาคาร

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
th: ช่องทางการจ่ายเงินออฟไลน์แบบง่ายที่จะทำให้คุณสามารถยอมรับเช็คให้เป็นวิธีการชำระเงินได้

en: A simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
th: ช่องทางการจ่ายเงินออฟไลน์แบบง่าย ๆ ที่ให้คุณรับชำระเงินสดขณะจัดส่งถึงมือลูกค้า

en: A valid email address is required
th: ต้องการอีเมลที่ใช้งานได้

en: A valid free shipping coupon
th: คูปองฟรีค่าจัดส่ง

en: AND
th: และ

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
th: สร้าง API Key สำเร็จ ต้องแน่ใจว่าคุณได้คัดลอกคีย์ไว้เรียบร้อยแล้ว เพราะคีย์นี้จะหายไปเมื่อคุณออกจากหน้านี้

en: API Key updated successfully.
th: แก้ไขรหัส API เรียบร้อย

en: API Version
th: เวอร์ชั่น API

en: API credentials
th: API Credentials

en: API docs
th: API Docs

en: API key
th: API Key

en: ASC
th: น้อยไปมาก

en: Abort
th: ยกเลิก

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: About WooCommerce
th: เกี่ยวกับ WooCommerce

en: Accept COD if the order is virtual
th: ยอมรับ COD ถ้ารายการสั่งซื้อเป็นการสั่งซื้อเสมือน

en: Accept for virtual orders
th: ยอมรับการสั่งซื้อจำลอง

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
th: รับชำระด้วย PayPal โดยใช้เงินในบัญชี หรือบัตรเครดิต

en: Access denied
th: Access Denied

en: Access expires
th: สิทธิในการเข้าถึง หมดอายุ

en: Access granted
th: สิทธิ์การเข้าถึง

en: Access restriction
th: จำกัดการเข้าใช้งาน

en: Access to Purchased Downloads
th: เข้าถึงข้อมูลดาวน์โหลดที่ชำระแล้ว

en: Account creation
th: สร้างบัญชีของฉัน

en: Account details
th: ข้อมูลบัญชี

en: Account details changed successfully.
th: เปลี่ยนรายละเอียดบัญชีเรียบร้อยแล้ว

en: Account details:
th: ข้อมูลบัญชี

en: Account erasure requests
th: การขอลบบัญชี

en: Account name
th: ชื่อบัญชี

en: Account number
th: หมายเลขบัญชี

en: Account pages
th: หน้าบัญชี

en: Account username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Accounts &amp; Privacy
th: บัญชีและความเป็นส่วนตัว

en: Action
th: คำสั่ง

en: Action Status
th: สถานะการกระทำ

en: Action event
th: เหตุการณ์การดำเนินการ

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
th: ดำเนินการล้มเหลว โปรดรีเฟรชหน้าเว็บและลองใหม่อีกครั้ง

en: Actions
th: เลือกคำสั่ง

en: Activate
th: ใช้งาน

en: Active
th: เปิดการทำงาน

en: Active filters
th: ตัวกรองที่เปิดใช้

en: Active plugins
th: เปิดใช้งานปลั๊กอิน

en: Active plugins.
th: เปิดใช้งานปลั๊กอิน

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add File
th: เพิ่มไฟล์

en: Add New
th: เพิ่ม

en: Add New Brand
th: เพิ่มแบรนด์ใหม่

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
th: เพิ่มข้อความสำหรับการอ้างอิงของคุณ หรือเพิ่มข้อความสำหรับลูกค้า (ผู้ใช้จะได้รับการแจ้งเตือน)

en: Add a review
th: เพิ่มบทวิจารณ์

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
th: ใส่เขตจัดส่งเพิ่มเท่าที่ท่านต้องการ &ndash; ลูกค้าจะเห็นเพียงแค่วิธีการจัดส่งเหมาะสมกับที่อยู่ของลูกค้า

en: Add attribute
th: เพิ่มคุณสมบัติ

en: Add coupon
th: เพิ่มคูปอง

en: Add fee
th: เพิ่มค่าใช้จ่ายอื่น ๆ

en: Add file
th: เพิ่มไฟล์

en: Add images to product gallery
th: เพิ่มรูปภาพในคลังรูปสินค้า

en: Add item(s)
th: เพิ่มสินค้า

en: Add key
th: เพิ่มคีย์

en: Add manually
th: เพิ่มสินค้าด้วยตนเอง

en: Add new
th: เพิ่ม Attribute

en: Add new %s
th: เพิ่ม %s ใหม่

en: Add new attribute
th: เพิ่มคุณสมบัติใหม่

en: Add new category
th: เพิ่มหมวดหมู่ใหม่

en: Add new coupon
th: เพิ่มคูปองใหม่

en: Add new order
th: รายการสั่งซื้อใหม่

en: Add new product
th: เพิ่มสินค้าใหม่

en: Add new shipping class
th: เพิ่มประเภทการจัดส่ง

en: Add new tag
th: เพิ่มป้ายกำกับใหม่

en: Add note
th: เพิ่มข้อความ

en: Add or remove tags
th: เพิ่มหรือลบป้ายกำกับ

en: Add order
th: เพิ่มรายการสั่งซื้อ

en: Add payment method
th: เพิ่มวิธีการชำระเงิน

en: Add product gallery images
th: เพิ่มคลังภาพสำหรับสินค้า

en: Add product(s)
th: เพิ่มสินค้า

en: Add products
th: เพิ่มสินค้า

en: Add recommended marketing tools to reach new customers and grow your business
th: เพิ่มเครื่องมือการตลาดที่แนะนำ เพิ่มโอกาสเข้าถึงลูกค้าใหม่ ๆ เพื่อขยายธุรกิจของคุณ

en: Add shipping class
th: เพิ่มประเภทการจัดส่ง

en: Add shipping method
th: เพิ่มรูปแบบการจัดส่งสินค้า

en: Add shipping methods &amp; zones
th: เพิ่มวิธีจัดส่งสินค้า &amp; เขตจัดส่ง

en: Add shipping zone
th: เพิ่มเขตการจัดส่ง

en: Add store details
th: แก้ไขรายละเอียดร้าน

en: Add tax
th: เพิ่มภาษี

en: Add to cart
th: หยิบใส่ตะกร้า

en: Add to cart behaviour
th: พฤติกรรมเพิ่มในตะกร้าสินค้า

en: Add to gallery
th: เพิ่มไฟล์ไปยังคลังภาพ

en: Add to menu
th: เพิ่มลงเมนู

en: Add webhook
th: เพิ่ม Webhook

en: Add&nbsp;meta
th: เพิ่ม&nbsp;meta

en: Additional data to pass to the extension
th: ข้อมูลเพิ่มเติมเพื่อส่งต่อไปยังส่วนขยาย

en: Additional information
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Additional rates
th: อัตราเพิ่มเติม

en: Additional tax classes
th: กลุ่มภาษีเพิ่มเติม

en: Address | Addresses
th[0]: ที่อยู่

en: Address (optional)
th: ที่อยู่ (ถ้ามี)

en: Address changed successfully.
th: การเปลี่ยนแปลงที่อยู่เรียบร้อยแล้ว

en: Address line 1
th: ที่อยู่ (บรรทัดที่ 1)

en: Address line 1.
th: ที่อยู่ บรรทัดที่ 1

en: Address line 2
th: ที่อยู่ (บรรทัดที่ 2)

en: Address line 2.
th: ที่อยู่ บรรทัดที่ 2

en: Address override
th: แทนที่ที่อยู่

en: Address:
th: ที่อยู่:

en: Addresses
th: ที่อยู่

en: Adds an option to the orders screen for removing personal data in bulk. Note that removing personal data cannot be undone.
th: เพิ่มตัวเลือกในหน้าคำสั่งซื้อสำหรับลบข้อมูลส่วนตัวจำนวนมากในครั้งเดียว หมายเหตุ: ข้อมูลส่วนตัวไม่สามารถกู้คืนได้

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
th: หมวดหมู่

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
th: คูปอง

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
th: คำสั่งซื้อ

[ctx: Admin menu name]
en: Products
th: สินค้า

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping classes
th: ประเภทการจัดส่ง

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
th: ป้ายกำกับ

en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Advanced options
th: ตัวเลือกระดับสูง

en: Afghan afghani
th: อัฟกัน อัฟกานี่

en: Africa
th: แอฟริกา

en: After pre-tax discounts.
th: หลังส่วนลดก่อนภาษี

en: Albanian lek
th: เลคอัลเบเนีย

en: Alert
th: แจ้งเตือน

en: Algerian dinar
th: ดีนาร์แอลจีเรีย

en: All
th: ทั้งหมด

en: All %s
th: ทั้งหมด %s

en: All Brands
th: แบรนด์ทั้งหมด

en: All Products
th: สินค้าทั้งหมด

en: All allowed countries
th: ประเทศที่เปิดทั้งหมด

en: All categories
th: หมวดหมู่ทั้งหมด

en: All coupons
th: คูปองทั้งหมด

en: All dates
th: วันที่ทั้งหมด

en: All done!
th: ทุกอย่างเสร็จแล้ว

en: All levels
th: ทุกระดับ

en: All missing WooCommerce pages successfully installed
th: หน้า WooCommerces ที่หายไปหมดทั้ง ได้ทำการติดตั้งเรียบร้อยแล้ว

en: All products
th: สินค้าทั้งหมด

en: All shipping classes
th: ประเภทการจัดส่งทั้งหมด

en: All sources
th: รายการทรัพยากร ทั้งหมด

en: All tags
th: ป้ายกำกับ ทั้งหมด

en: Allow
th: อนุญาต

en: Allow backorders?
th: สินค้าสามารถสั่งจองได้?

en: Allow customer reviews?
th: เปิดให้ผู้ใช้รีวิวสินค้า?

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
th: อนุญาตให้ลูกค้ามารับสินค้าด้วยตนเอง ซึ่งโดยปกติจะคิดภาษีตามที่อยู่ร้านค้า ไม่ใช่ที่อยู่ลูกค้า

en: Allow free shipping
th: ยกเว้นค่าจัดส่งสินค้า

en: Allow one item to be bought in a single order.
th: อนุญาตให้สั่งซื้อสินค้าเพียง 1 ชิ้นในแต่ละคำสั่งซื้อ

en: Allow personal data to be removed in bulk from orders
th: อนุญาตให้ลบข้อมูลส่วนตัวจากคำสั่งซื้อ

en: Allow reviews.
th: อนุญาตให้รีวิว

en: Allow using redirect mode (insecure) as a last resort
th: อนุญาตให้ใช้โหมดเปลี่ยนเส้นทาง (ไม่ปลอดภัย) เป็นทางเลือกสุดท้าย

en: Allow, but notify customer
th: ยินยอม แต่ต้องระบุลูกค้า

en: Allowed ZIP/post codes
th: รหัสไปรษณีย์ที่อนุญาต

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
th: <em>หรือ</em> ใส่พาทของไฟล์ CSV บนเซิร์ฟเวอร์ของคุณ :

en: Always show quantity remaining in stock e.g. "12 in stock"
th: แสดงจำนวนที่เหลืออยู่ในคลังเสมอ เช่น มี 12 ชิ้นในคลัง

en: Amnat Charoen
th: อำนาจเจริญ

en: Amount
th: จำนวน

en: Amount already refunded
th: จำนวนเงินที่คืนลูกค้าแล้ว

en: Amount of reviews that the product have.
th: จำนวนรีวิวของสินค้า

en: Amount of sales.
th: จำนวนการขาย

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
th: บัญชีนี้สมัครใช้โดยผู้ใช้ท่านอื่นแล้ว กรุณาเลือกชื่อบัญชีใหม่

en: An additional, optional address line for your business location.
th: บรรทัดที่อยู่เพิ่มเติมสำหรับสถานที่ตั้งธุรกิจของคุณ

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
th: ตัวระบุโดยใช้ตัวเลขและ/หรือตัวอักษร สำหรับแหล่งข้อมูลที่ไม่ซ้ำกันในประเภทเดียวกัน

en: An alphanumeric identifier for the resource.
th: ตัวอักษรและ/หรือตัวเลขที่ใช้ระบุ สำหรับ resource

en: An error has occurred when activating %s. Please try again later.
th: พบข้อผิดพลาดระหว่างการเปิดการใช้งาน %s กรุณาลองใหม่อีกครั้ง

en: An error has occurred when deactivating the extension %1$s. Please proceed to the <a href="%2$s">Plugins screen</a> to deactivate it manually.
th: เกิดข้อผิดพลาดเมื่อปิดการใช้งานส่วนขยาย %1$s กรุณาดำเนินการ <a href="%2$s">หน้าจอปลั๊กอิน</a> เพื่อปิดการทำงานด้วยมือ

en: An error has occurred when deactivating the subscription for %s. Please try again later.
th: มีข้อผิดพลาดเกิดขึ้นจากการปิดการใช้งานรับข่าวสารสำหรับ %s กรุณาลองใหม่อีกครั้งในภายหลัง

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
th: มีข้อผิดพลาดเกิดขึ้นในการขอ และในขณะนั้น ไม่สามารถส่งข้อมูลผู้บริโภคได้

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
th: พบความผิดพลาดขณะทำรายการชำระเงินคืน ผ่าน Payment Gateway API

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
th: สินค้าที่หมดสต็อกได้นำออกจากตะกร้าของคุณแล้ว

en: Analytics
th: การวิเคราะห์

en: And
th: และ

en: Ang Thong
th: อ่างทอง

en: Angolan kwanza
th: กวันซาแองโกลา

en: Anhui / 安徽
th: อานฮุย / 安徽

en: Any %s
th: ทุกๆ %s

en: Any %s&hellip;
th: ใดๆ %s&hellip;

en: Any brand
th: แบรนด์ใดก็ได้

en: Any category
th: เลือกหมวดหมู่

en: Apartment, suite, unit, etc.
th: แขวง / ตำบล

en: Apartment, suite, unit, etc. (optional)
th: แขวง / ตำบล

en: Append a unique string to filename for security
th: เลือกใช้คำต่อท้ายสตริงที่ไม่ซ้ำกับชื่อไฟล์เพื่อความปลอดภัย

en: Application authentication request
th: ร้องขอการรับรองความถูกต้อง

en: Apply
th: นำไปใช้

en: Apply coupon
th: ใช้คูปอง

en: Approve
th: อนุมติ

en: Approved Download Directories
th: ไดเรกทอรีดาวน์โหลดที่ได้รับอนุมัติ

en: Approved download directories
th: ไดเรกทอรีดาวน์โหลดที่ได้รับอนุมัติ

en: Archive template
th: เทมเพลตคลังเก็บ

en: Are WordPress cron jobs enabled?
th: เปิดใช้งาน เวิร์ดเพรส cron jobs?

en: Are you sure you want to clear all logs from the database?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการล้างบันทึกทั้งหมดจากฐานข้อมูล?

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบรูปแบบทั้งหมดหรือไม่ คุณจะไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you want to delete this attribute?
th: คุณแน่ใจที่จะลบคุณสมบัตินี้?

en: Are you sure you want to delete this log?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบบันทึกนี้?

en: Are you sure you want to delete this template file?
th: แน่ใจแล้วใช่ไหม ว่าจะลบไฟล์ Template นี้ทิ้ง?

en: Are you sure you want to log out? <a href="%s">Confirm and log out</a>
th: ต้องการออกจากระบบ? <a href="%s">ยืนยันการออกจากระบบ</a>

en: Are you sure you want to remove the selected items?
th: คุณแน่ใจที่จะลบรายการเหล่านี้ ?

en: Are you sure you want to remove this variation?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการที่จะลบรูปแบบนี้หรือไม่?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการ ยกเลิกการเข้าถึง เพื่อดาวน์โหลดนี้ หรือ ไม่?

en: Are you sure you want to run this tool?
th: คุณแน่ใจที่จะใช้งานเครื่องนี้ ?

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบบันทึกนี้หรือไม่ การดำเนินการนี้จะไม่สามารถย้อนกลับได้

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
th: คุณแน่ใจแล้วหรือว่าต้องการลบการคืนเงินนี้ หรือ ไม่ ? การดำเนินการนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
th: คุณแน่ใจแล้วหรือ ว่าต้องการลบคอลัมน์ภาษีนี้ หรือ ไม่? การดำเนินการนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
th: คุณจะแน่ใจว่าคุณต้องการที่จะดำเนินการคืนเงินนี้หรือไม่ ? การดำเนินการนี้ไม่สามารถยกเลิกได้

en: Armenian dram
th: ดรัมอาร์มีเนีย

en: Array of the response headers from the receiving server.
th: ชุดคำสั่งของการตอบรับส่วนหัวจากเซิร์ฟเวอร์ที่รับข้อมูล

en: Aruban florin
th: ฟอร์รินอารูบา

en: As a single total
th: เป็นยอดรวมเดี่ยว

en: Asia
th: เอเชีย

en: Attribute
th: คุณสมบัติ

en: Attribute %d default
th: คุณสมบัติค่าเริ่มต้น %d

en: Attribute %d global
th: คุณสมบัติทั่วไป %d

en: Attribute %d name
th: ชื่อคุณสมบัติ %d

en: Attribute %d value(s)
th: ค่าคุณสมบัติ %d

en: Attribute %d visible
th: คุณสมบัติภายนอกที่เห็นได้ %d

en: Attribute ID.
th: คุณสมบัติของ ID

en: Attribute name
th: ชื่อคุณสมบัติ

en: Attribute name.
th: ชื่อคุณสมบัติ

en: Attribute position.
th: ตำแหน่งคุณสมบัติ

en: Attribute slug.
th: คุณสมบัติ slug

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
th: คุณสมบัติต่างๆ สามารถนำไปใช้กับสินค้าและรูปแบบสินค้าได้ .<br/><br/><b>หมายเหตุ</b>: หากลบค่าคุณสมบัติใดๆ ออก ข้อมูลนั้นจะถูกลบออกจากสินค้าด้วย ในขณะที่การสร้างคุณสมบัติใหม่ จะไม่ได้นำไปใช้กับสินค้าโดยอัตโนมัติ

en: Attribute updated successfully
th: อัปเดตคุณสมบัติเรียบร้อยแล้ว

en: Attribute value(s)
th: ค่าคุณสมบัติ

en: Attribute visibility
th: คุณสมบัติทั่วไปที่มองเห็น

en: Attributes
th: คุณสมบัติ

en: Attributes let you define extra product data, such as size or color. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets.
th: แอตทริบิวต์ให้คุณสามารกำหนดข้อมูลสินค้าเพิ่มได้ เช่น ขนาด หรือ สี คุณสามารถใช้แอตทริบิวต์ใน ด้านข้างของร้านค้า ( Shop sidebar ) โดยใช้งานคู่ "layered nav" วิดเจ็ต

en: Audio
th: ไฟล์เสียง

en: Australian dollar
th: Australian Dollars

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Author URL
th: URL ของผู้เขียน

en: Author: %s
th: ผู้เขียน: %s

en: Authorize
th: อนุญาต

en: Auto renews on:
th: ต่ออายุอัตโนมัติวันที่:

en: Availability
th: มีสินค้า

en: Available downloads
th: สามารถดาวน์โหลดได้

en: Available on backorder
th: สั่งจองสินค้าได้

en: Available placeholders: %s
th: ตัวอย่างข้อความที่มีให้ใช้งาน : %s

en: Avatar URL with image size of %d pixels.
th: URL รูปประจำตัวขนาด %d พิกเซล

en: Avatar URL.
th: URL ของ Avatar

en: Average
th: ปานกลาง

en: Average gross sales amount
th: เฉลี่ยยอดขายรวม

en: Average net daily sales.
th: ยอดขายสุทธิเฉลี่ยต่อวัน

en: Average net sales amount
th: มูลค่ายอดขายสุทธิเฉลี่ย

en: Average rating
th: คะแนนเฉลี่ย

en: Average total spend per customer.
th: ยอดใช้จ่ายทั้งหมดโดยเฉลี่ยต่อลูกค้าหนึ่งราย

en: Awaiting product image
th: กำลังรอรูปภาพสินค้า

en: Ayutthaya
th: พระนครศรีอยุธยา

en: Azerbaijani manat
th: มานัตอาเซอร์ไบจาน

en: Aïn Defla
th: ไอน์ เดฟลา

en: Back
th: กลับไป

en: Back to Attributes
th: กลับไปยัง คุณสมบัติ

en: Backordered
th: จองสินค้า

en: Backorders allowed?
th: อนุญาตให้จองสินค้าหรือไม่

en: Backorders?
th: จองสินค้า?

en: Bahamian dollar
th: ดอลลาร์บาฮามาส

en: Bahraini dinar
th: ดีนาร์บาห์เรน

en: Bangkok
th: กรุงเทพมหานคร

en: Bangladeshi taka
th: Bangladeshi Taka

en: Bank
th: ธนาคาร

en: Bank code
th: รหัสธนาคาร

en: Bank name
th: ชื่อธนาคาร

en: Bank transfer (BACS) payments
th: ชำระเงินผ่านการโอนเข้าบัญชีธนาคาร

en: Bank transit number
th: หมายเลขบัญชีที่โอนเงิน

en: Barbadian dollar
th: ดอลลาร์บาร์เบโดส

en: Barishal
th: Barisal

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
th: มาเป็นคนแรกที่วิจารณ์ &ldquo;%s&rdquo;

en: Before asking for help, we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
th: ก่อนที่จะร้องขอความช่วยเหลือ เราขอแนะนำให้ตรวจสอบหน้าสถานะของระบบก่อน เพื่อตรวจสอบปัญหาที่เกิดจากการตั้งค่า

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
th: ก่อนที่คุณสามารถอัปโหลดไฟล์นำเข้าของคุณ  คุณต้องการแก้ไขความผิดพลาดต่อไปนี้:

en: Belarusian ruble
th: เบลารุส รูเบิ้ล

en: Belize dollar
th: เบลีซ ดอลล่าร์

en: Bermudian dollar
th: ดอลลาร์เบอร์มิวดา

en: Better security
th: ความปลอดภัยที่ดีกว่า

en: Bhutanese ngultrum
th: งุลตรัมภูฏาน

en: Billing
th: ใบเสร็จ

en: Billing &amp; Shipping
th: ใบเสร็จ &amp; จัดส่ง

en: Billing Address
th: ที่อยู่ในการออกใบเสร็จ

en: Billing Address 2
th: ที่อยู่ในใบเสร็จ

en: Billing Country / Region
th: ประเทศในใบเสร็จ

en: Billing Phone Number
th: หมายเลขโทรศัพท์สำหรับการเรียกเก็บเงิน

en: Billing address
th: ที่อยู่ในใบเสร็จ

en: Billing address.
th: ที่อยู่สำหรับส่งใบเสร็จ

en: Billing details
th: ข้อมูลผู้ซื้อ

en: Billing email
th: อีเมลสำหรับจัดส่งใบเสร็จ

en: Bitcoin
th: บิทคอยน์

en: Block name is required.
th: ต้องระบุชื่อบล็อก

en: Bogura
th: Bogra

en: Bolivian boliviano
th: โบลีเวียโนโบลิเวีย

en: Bonus reasons you'll love Jetpack
th: อีกเหตุผลที่คุณจะรัก Jetpack

en: Bookings
th: การจองนัดหมาย

en: Bordj Bou Arréridj
th: บอร์ดจ์ บู อาเรริดจ์

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
th: มาร์กคอนเวอร์ทิเบิลบอสเนียและเฮอร์เซโกวีนา

en: Both
th: ทั้งสอง

en: Botswana pula
th: บอสวาน่า ปูล่า

en: Boumerdès
th: บูแมร์เดซ

en: Branch code
th: รหัสสาขา

en: Branch sort
th: เรียงลำดับสาขา

en: Brand
th: แบรนด์

en: Brand ID
th: แบรนด์ ID

en: Brand ID.
th: แบรนด์ ID

en: Brand URL.
th: แบรนด์ URL

en: Brand image.
th: รูปแบรนด์

en: Brand link
th: ลิงก์ของแบรนด์

en: Brand name
th: ชื่อแบรนด์

en: Brand name.
th: ชื่อแบรนด์

en: Brand slug
th: แบรนด์ slug

en: Brand slug.
th: แบรนด์ slug

en: Brands
th: แบรนด์

en: Brands Archives
th: หน้าแบรนด์

en: Brands can be added and managed from this screen. You can optionally upload a brand image to display in brand widgets and on brand archives
th: สามารถเพิ่มและจัดการแบรนด์ได้จากหน้านี้ คุณสามารถอัปโหลดรูปแบรนด์เพื่อแสดงในวิดเจ็ตแบรนด์และในหน้าแบรนด์ต่างๆ (ไม่บังคับ)

en: Brands:
th: แบรนด์:

en: Brazilian real
th: Brazilian Real

en: Browse Extensions
th: รายการส่วนขยาย

en: Browse products
th: เลือกดูสินค้า

en: Brunei dollar
th: ดอลลาร์บรูไน

en: Bueng Kan
th: บึงกาฬ

en: Bulgarian lev
th: Bulgarian Lev

en: Bundles
th: การรวมกลุ่มสินค้า

en: Buri Ram
th: บุรีรัมย์

en: Burmese kyat
th: จ๊าดพม่า

en: Burundian franc
th: ฟรังก์บุรุนดี

en: Button description.
th: รายละเอียดของปุ่ม

en: Button text
th: ข้อความของปุ่ม

en: Button text.
th: ข้อความของปุ่ม

en: Buy &ldquo;%s&rdquo;
th: ซื้อ &ldquo;%s&rdquo;

en: Buy now
th: ซื้อเลย

en: By connecting your site you agree to our fascinating <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank">share details</a> with WordPress.com
th: โดยการเชื่อมต่อเว็บไซต์ของคุณ คุณต้องยอมรับ <a href="%1$s" target="_blank">ข้อตกลง</a> และ <a href="%2$s" target="_blank">เงื่อนไข</a> ของ WordPress.com

en: Béchar
th: เบชาร์

en: Béjaïa
th: เบจายา

en: CFP franc
th: ฟรังซ์ CFP

en: CSV Delimiter
th: ตัวคั่นใน CSV

en: Calculate coupon discounts sequentially
th: คำนวณส่วนลดคูปองตามลำดับ

en: Calculate shipping
th: คำนวนค่าจัดส่ง

en: Calculate tax based on
th: คำนวณภาษีโดยอิงจาก

en: Calculation type
th: วิธีการคำนวณ

en: Calculations
th: การคำนวณ

en: Cambodian riel
th: เรียลกัมพูชา

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
th: ไม่สามารถตั้งแหล่งข้อมูลหลัก, ลำดับขั้นไม่ได้เรียงตามลำดับ

en: Canadian dollar
th: Canadian Dollars

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel schedule
th: ยกเลิกตารางเวลา

en: Canceled
th: ยกเลิก

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ยกเลิก  <span class="count">(%s)</span> แล้ว

en: Cancelled order
th: ยกเลิกรายการสั่งซื้อ

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
th: ส่งอีเมลยกเลิกคำสั่งซื้อไปยังผู้รับที่กำหนด เมื่อคำสั่งซื้อเปลี่ยนสถานะเป็น ยกเลิก (ถ้าก่อนหน้านั้นสถานะคำสั่งซื้อเป็น กำลังเตรียมสินค้าเพื่อจัดส่ง หรือ รอการชำระเงิน)

en: Cancelled orders are unpaid and may have been cancelled by the store owner or customer. They will be trashed after the specified duration.
th: คำสั่งซื้อที่ถูกยกเลิกคือคำสั่งซื้อที่ยังไม่ได้ชำระเงินและอาจจะถูกยกเลิกโดยเจ้าของร้านค้าหรือลูกค้าก็ได้ พวกมันจะถูกทิ้งลงถังขยะหลังจากระยะเวลาที่กำหนด

en: Cannot create existing %s.
th: ไม่สามารถสร้าง %s.

en: Cannot create existing resource.
th: แหล่งที่มามีอยู่แล้ว ไม่สามารถสร้างได้

en: Cannot create order note, please try again.
th: ไม่สามารถสร้างบันทึกใบสั่งซื้อ, โปรดลองอีกครั้ง

en: Cannot create order refund, please try again.
th: ไม่สามารถทำรายการชำระเงินคืนได้ กรุณาลองอีกครั้ง

en: Canton
th: เขตการปกครอง

en: Capabilities
th: ความสามารถ

en: Cape Verdean escudo
th: เอสคุโดเคปเวิร์ด

en: Capture
th: Capture (เลือกว่าคุณต้องการที่จะรับเงินทันทีหรืออนุมัติการชำระเงินเท่านั้น)

en: Card code
th: รหัสบัตร

en: Card number
th: หมายเลขบัตร

en: Cart
th: ตะกร้าสินค้า

en: Cart Page
th: หน้าตะกร้าสินค้า

en: Cart page
th: หน้าตะกร้าสินค้า

en: Cart totals
th: ยอดรวม

en: Cart updated.
th: ปรับปรุงรายการในตะกร้าแล้ว

en: Cash on delivery
th: ชำระเงินปลายทาง

en: Catalog
th: แคตตาล็อก

en: Catalog &amp; search
th: แค็ตตาล็อก &amp; ค้นหา

en: Catalog visibility.
th: การมองเห็นแค็ตตาล็อก

en: Catalog visibility:
th: แสดงแค็ตตาล็อก:

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Categories deleted.
th: ลบหมวดหมู่แล้ว

en: Category | Categories
th[0]: หมวดหมู่

en: Category ID.
th: ID ของหมวดหมู่

en: Category added.
th: เพิ่มหมวดหมู่แล้ว

en: Category archive display type.
th: ประเภทการแสดงผลของหมวดหมู่

en: Category deleted.
th: ลบหมวดหมู่แล้ว

en: Category display
th: หมวดหมู่ที่จะแสดง

en: Category link
th: ลิงก์หมวดหมู่

en: Category name
th: ชื่อหมวดหมู่

en: Category name.
th: ชื่อหมวดหมู่

en: Category not added.
th: หมวดหมู่ยังไม่ถูกเพิ่ม

en: Category not updated.
th: หมวดหมู่ยังไม่ถูกอัปเดต

en: Category order
th: เรียงลำดับหมวดหมู่

en: Category slug.
th: slug ของหมวดหมู่

en: Category updated.
th: อัปเดตหมวดหมู่แล้ว

en: Category: | Categories:
th[0]: หมวดหมู่:

en: Cayman Islands dollar
th: ดอลลาร์เกาะเคย์แมน

en: Center
th: ตรงกลาง

en: Centimeters
th: เซนติเมตร

en: Central African CFA franc
th: ฟรังซ์แอฟฟริกากลาง

en: Chachoengsao
th: ฉะเชิงเทรา

en: Chai Nat
th: ชัยนาท

en: Chaiyaphum
th: ชัยภูมิ

en: Change address
th: เปลี่ยนที่อยู่

en: Change order status to completed
th: เปลี่ยนสถานะการสั่งซื้อเป็น เสร็จสมบูรณื

en: Change order status to on-hold
th: เปลี่ยนสถานะการสั่งซื้อเป็นรอการชำระเงิน

en: Change order status to processing
th: เปลี่ยนสถานะคำสั่งซื้อเป็นกำลังดำเนินการ

en: Change status to cancelled
th: เปลี่ยนสถานะเป็นยกเลิก

en: Change status to completed
th: เปลี่ยนสถานะเป็นเสร็จสิ้น

en: Change status to on-hold
th: เปลี่ยนสถานะเป็นรอการชำระเงิน

en: Change status to processing
th: เปลี่ยนสถานะเป็นประมวลผลอยู่

en: Change status:
th: เปลี่ยนสถานะ:

en: Change to:
th: เปลี่ยนเป็น:

en: Chanthaburi
th: จันทบุรี

[ctx: Check payment method]
en: Check payments
th: ชำระด้วยเช็คธนาคาร

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
th: เลือก หากคูปองไม่สามารถใช้ร่วมกับคูปองอื่นๆได้

en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s" target="_blank">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
th: เลือกหากต้องการให้คูปองนี้ยกเว้นค่าจัดส่งสินค้า โดยจะต้องเปิดใช้งาน <a href="%s">การยกเว้นค่าจัดส่งสินค้า</a> และตั้งค่าเป็น "ใช้เป็นรูปแบบ คูปองฟรีค่าจัดส่งได้ " (ดูการตั้งค่า "ฟรีค่าจัดส่ง")

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are items in the cart that are not on sale.
th: เลือก หากคูปองไม่สามารถใช้ร่วมกับสินค้าลดราคาได้
    โดยคูปองส่วนลดสินค้าจะสามารถใช้ได้เฉพาะกับสินค้าราคาปกติเท่านั้น 
    หรือคูปองส่วนลดตะกร้าสินค้าจะสามารถใช้ได้เฉพาะกับตะกร้าสินค้าที่ไม่มีสินค้าลดราคาเท่านั้น

en: Checkout
th: สั่งซื้อและชำระเงิน

en: Checkout Page
th: หน้าสั่งซื้อและชำระเงิน

en: Checkout endpoints
th: จุดสุดท้ายของการชำระเงิน

en: Checkout page
th: หน้าสั่งซื้อและชำระเงิน

en: Checkout privacy policy
th: นโยบายความเป็นส่วนตัวในการสั่งซื้อ

en: Chiang Mai
th: เชียงใหม่

en: Chiang Rai
th: เชียงราย

en: Child theme
th: ธีมลูก

en: Chilean peso
th: Chilean Peso

en: Chinese yuan
th: Chinese Yuan

en: Chonburi
th: ชลบุรี

en: Choose a CSV file from your computer:
th: เลือกไฟล์ CSV จากคอมพิวเตอร์ของคุณ

en: Choose a category to view stats
th: เลือกหมวดหมู่เพื่อดูสถิติ

en: Choose a country / region&hellip;
th: เลือกประเทศ&hellip;

en: Choose a currency&hellip;
th: เลือกสกุลเงิน...

en: Choose a file from your computer:
th: เลือกไฟล์จากเครื่องคอมพิวเตอร์ของคุณ

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
th: เลือกลำดับความสำคัญสำหรับอัตราภาษี โดย 1 อัตราภาษีที่ลำดับความสำคัญเท่ากันจะถูกเลือกมาใช้ หากต้องการกำหนดอัตราภาษีหลายอัตราในพื้นที่เดียวกัน คุณต้องกำหนดลำดับความสำคัญที่แตกต่างกัน

en: Choose a state&hellip;
th: เลือกจังหวัด

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
th: เลือกกลุ่มภาษีสำหรับสินค้านี้  กลุ่มภาษีถูกใช้อัตราภาษีที่แตกต่างกันที่ระบุสำหรับประเภทสินค้าที่แน่นอน

en: Choose an image
th: เลือกภาพ

en: Choose an option
th: เลือก

en: Choose file
th: เลือกไฟล์

en: Choose from the most used tags
th: เลือกจากป้ายกำกับที่ใช้กันบ่อย

en: Choose how long to retain personal data when it's no longer needed for processing. Leave the following options blank to retain this data indefinitely.
th: เลือกระยะเวลาที่จะเก็บข้อมูลส่วนบุคคลต่อไปอีกเมื่อไม่จำเป็นต้องใช้ข้อมูลนี้ในการประมวลผลแล้ว ปล่อยตัวเลือกต่อไปนี้ว่างไว้เพื่อเก็บข้อมูลนี้ต่อไปโดยไม่มีกำหนด

en: Choose payment providers and enable payment methods at checkout.
th: เลือกผู้ให้บริการชำระเงินและเปิดใช้งานวิธีการชำระเงิน

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
th: เลือกวิธีการจัดส่งที่คุณต้องการจะเพิ่ม จะแสดงเฉพาะวิธีการจัดส่งที่รองรับโซนเท่านั้น

en: Choose to show the brand description on the archive page. Turn this off if you intend to use the description widget instead. Please note: this is only for themes that do not show the description.
th: เลือกแสดงคำอธิบายแบรนด์ในหน้าแบรนด์ ปิดตัวเลือกนี้หากต้องการใช้วิดเจ็ตคำอธิบายแทน หมายเหตุ: ตัวเลือกนี้ใช้เฉพาะธีมที่ไม่แสดงคำอธิบายอัตโนมัติ

en: Choose what to display on product category pages.
th: เลือกสิ่งที่จะแสดงบนสินค้าในหน้าหมวดหมู่

en: Choose what to display on the main shop page.
th: เลือกสิ่งที่จะแสดงบนหน้าหลักของร้านค้า

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
th: เลือกว่าอัตรานี้เป็นอัตราผสมหรือไม่ อัตราภาษีแบบผสมจะถูกนำไปใช้เพิ่มเติมกับอัตราภาษีอื่นๆ

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
th: เลือกว่าอัตราภาษีนี้จะนำไปใช้กับการจัดส่งด้วยหรือไม่

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
th: เลือกว่าคุณต้องการที่จะ ตัดเงินจาก Paypal ลูกค้าทันที หรือ อนุมัติการตัดเงิน เท่านั้น

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
th: เลือกประเทศที่คุณต้องการส่งสินค้า หรือเลือกที่จะส่งไปยังทุกพื้นที่ที่คุณขายสินค้าได้

en: Choose which format of email to send.
th: เลือกรูปแบบของอีเมลที่ต้องการส่ง

en: Chumphon
th: ชุมพร

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
th: เมืองสำหรับกฎนี้ เครื่องหมายอัฒภาค (;) จะแบ่งค่าหลายๆ ค่า ปล่อยให้ว่างไว้เพื่อใช้กับเมืองทั้งหมด

en: City
th: เมือง

en: City name.
th: ชื่อเมือง

en: City.
th: เมือง

en: Clear
th: ล้างค่า

en: Clear transients
th: ลบ Transients

en: Click here to enter your code
th: คลิกที่นี่เพื่อใส่รหัสคูปอง

en: Click here to login
th: คลิกเข้าสู่ระบบที่นี่

en: Click here to reset your password
th: คลิกที่นี่เพื่อตั้งรหัสผ่านใหม่

en: Click here to set your new password.
th: คลิกที่นี่เพื่อตั้งรหัสผ่านใหม่

en: Click to toggle
th: คลิกเปิด หรือ ปิด

en: Close
th: ปิด

en: Close (Esc)
th: ปิด (Esc)

en: Close modal panel
th: ปิด modal panel

en: Code
th: โค้ด

en: Colombian peso
th: Colombian Peso

en: Color
th: สี

en: Column mapping
th: ผนวกเข้ากับคอลัมน์

en: Column name
th: ชื่อคอลัมน์

en: Columns
th: คอลัมน์

en: Columns:
th: แถว

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
th: เกี่ยวกับ,หนึ่ง,เป็น,ที่,โดย,com,สำหรับ,จาก,อย่างไร,ใน,คือ,มัน,ของ,บน,หรือ,นั้น,นั่น,นี่,อยู่,อะไร,เมื่อไหร่,ที่ไหน,ใคร,จะ,ด้วย,www

en: Community forum
th: ฟอรั่มชุมชน

en: Community support
th: ชุมชนสนับสนุน

en: Comorian franc
th: ฟรังก์คอโมโรส

en: Company
th: บริษัท

en: Company (optional)
th: บริษัท (ถ้ามี)

en: Company name
th: บริษัท

en: Company name.
th: ชื่อบริษัท

en: Complete
th: สำเร็จ

en: Completed
th: เสร็จสิ้น

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
th[0]: เสร็จสมบูรณ์ <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
th: คำสั่งซื้อเสร็จสมบูรณ์

en: Completed processing action %1$s with hook: %2$s
th: การทำงาน: %1$s สำเร็จ โดย Hook: %2$s

en: Completed product image regeneration job.
th: งานสร้างรูปภาพอัตโนมัติเสร็จสิ้น

en: Compound
th: ส่วนประกอบ

en: Configure terms
th: ตั้งค่าข้อตกลงและเงื่อนไข

en: Confirm navigation
th: ยืนยันตัวนำทาง

en: Confirm new password
th: ยืนยันรหัสผ่านใหม่

en: Congolese franc
th: ฟรังก์คองโก

en: Congratulations on the sale.
th: ขอให้ขายดียิ่งๆ ขึ้นไป

en: Connect
th: เชื่อมต่อ

en: Connect your store to Jetpack
th: เชื่อมต่อร้านของคุณกับ Jetpack

en: Connect your store to Jetpack to enable extra features
th: เชื่อมต่อร้านของคุณกับ Jetpack เพื่อใช้งานฟีเจอร์พิเศษ

en: Connected to WooCommerce.com
th: ทำการเชื่อมต่อ WooCommerce.com แล้ว

en: Consumer key
th: Consumer Key

en: Consumer key ending in
th: Consumer Key ลงท้ายด้วย

en: Consumer key is invalid.
th: Consumer Key ไม่ถูกต้อง

en: Consumer secret
th: ความลับลูกค้า

en: Consumer secret is invalid.
th: รหัสลับของลูกค้าไม่ถูกต้อง

en: Content
th: เนื้อหา

en: Content type
th: ชนิดเนื้อหา

en: Continue
th: ต่อไป

en: Continue shopping
th: เลือกซื้อสินค้าต่อ

en: Continue with Jetpack
th: ไปต่อกับ Jetpack

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
th: ต้องการที่จะแสดงคำว่า "มีสินค้าอยู่" หรือ "สินค้าหมด" ในหน้าสินค้าหรือไม่

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
th: จะควบคุมว่าตัวเลือกได้ถูกแสดงเป็น “มีสินค้า” หรือ “สินค้าหมด” บนหน้าร้าน

en: Copied!
th: คัดลอกแล้ว

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy billing address
th: คัดลอก ที่อยู่ในใบเสร็จ

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
th: คัดลอกข้อมูลการเรียกเก็บเงินข้อมูลการจัดส่งนี้ ? จะลบข้อมูลการจัดส่งสินค้าที่ป้อนปัจจุบัน

en: Copy file to theme
th: คัดลอกไฟล์ไปยัง Theme

en: Copy for support
th: คัดลอกข้อความเพื่อส่งทีม Support

en: Copy from billing address
th: คัดลอก จากในใบเสร็จ

en: Copy link
th: คัดลอกลิงก์

en: Copy to a new draft
th: คัดลอกเป็นฉบับร่างใหม่

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
th: การคัดลอกไปคลิปบอร์ดล้มเหลว กรุณากด Ctrl/Cmd+C เพื่อคัดลอก

en: Copying to clipboard failed. You should be able to right-click the button and copy.
th: การคัดลอกไปที่คลิปบอร์ดล้มเหลว คุณควรกดคลิกขวาที่ปุ่มแล้วเลือกคัดลอกแทน

en: Cost
th: ราคา

en: Costa Rican col&oacute;n
th: โคลอนคอสตาริกา

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
th: ไม่สามารถให้สิทธิ์การเข้าถึง - ผู้ใช้อาจไม่ได้รับสิทธิ์สำหรับแฟ้มนี้หรืออีเมลการเรียกเก็บเงินไม่ได้ตั้งค่า ตรวจสอบอีเมลการเรียกเก็บเงินมีการตั้งค่าและการสั่งซื้อได้รับการบันทึก

en: Could not write to template file.
th: ไม่สามารถเขียนไฟล์ Template

en: Count
th: นับ

en: Country / Region
th: ประเทศ

en: Country / Region.
th: ประเทศ

en: Country / State
th: ประเทศ/รัฐ

en: Country ISO 3166 code.
th: รหัสประเทศตามหลัก ISO 3166

en: Country code
th: รหัสประเทศ

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
th: รหัสประเทศในรูปแบบ ISO 3166-1 alpha-2

en: Country&nbsp;code
th: รหัสประเทศ

en: County
th: ประเทศ

en: Coupon | Coupons
th[0]: คูปอง

en: Coupon amount
th: จำนวนส่วนลด

en: Coupon code
th: รหัสคูปอง

en: Coupon code "%s" has already been applied.
th: รหัสคูปอง "%s" นี้ถูกใช้แล้ว

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
th: รหัสคูปองมีอยู่แล้ว - ลูกค้าจะใช้คูปองล่าสุดด้วยรหัสนี้

en: Coupon code applied successfully.
th: ใช้รหัสคูปองเรียบร้อยแล้ว

en: Coupon code is required.
th: ต้องการรหัสคูปอง

en: Coupon code removed successfully.
th: เอารหัสคูปองออกเรียบร้อยแล้ว

en: Coupon code.
th: รหัสคูปอง

en: Coupon created
th: สร้างคูปองใหม่เรียบร้อยแล้ว

en: Coupon data
th: ข้อมูลคูปอง

en: Coupon deleted
th: ลบคูปองเรียบร้อยแล้ว

en: Coupon description.
th: คำอธิบายคูปอง

en: Coupon draft updated.
th: บันทึกคูปองฉบับร่างเรียบร้อยแล้ว

en: Coupon expiry date
th: วันที่คูปองหมดอายุ

en: Coupon has been removed.
th: คูปองถูกนำออกเรียบร้อย

en: Coupon is not valid.
th: คูปองไม่สามารถใช้งานได้

en: Coupon restored
th: กู้คืนคูปอง

en: Coupon saved.
th: บันทึกคูปองเรียบร้อยแล้ว

en: Coupon scheduled for: %s.
th: คูปองที่ถูกตั้งเวลาไว้: %s

en: Coupon submitted.
th: เพิ่มคูปองเรียบร้อยแล้ว

en: Coupon type
th: รูปแบบคูปอง

en: Coupon updated
th: อัปเดตคูปองเรียบร้อยแล้ว

en: Coupon updated.
th: อัปเดตคูปองเรียบร้อยแล้ว

en: Coupon(s)
th: คูปอง

en: Coupon:
th: คูปอง:

en: Coupon: %s
th: คูปอง: %s

en: Coupons
th: คูปอง

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
th: คูปองเป็นวิธีที่ดีในการให้ส่วนลด และสมนาคุณกับลูกค้า โดยข้อมูลคูปองทั้งหมดจะแสดงผลที่นี่

en: Coupons by date
th: การใช้คูปองเรียงตามวันที่

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
th: สามารถใส่คูปองในหน้าตะกร้าสินค้าและหน้าการสั่งซื้อ

en: Coupons discounts
th: คูปองส่วนลด

en: Coupons line data.
th: รายการคูปอง

en: Coupons list
th: ดูรายการคูปอง

en: Coupons navigation
th: ตัวนำทางคูปอง

en: Create
th: สร้าง

en: Create Product
th: สร้างสินค้า

en: Create a new webhook
th: สร้าง webhook ใหม่

en: Create a product
th: สร้างสินค้าใหม่

en: Create account password
th: สร้างรหัสผ่าน

en: Create an API key
th: สร้าง API คีย์

en: Create an account?
th: ต้องการสร้างบัญชีผู้ใช้ใหม่หรือไม่?

en: Create coupons
th: สร้างคูปอง

en: Create customers
th: สร้างลูกค้า

en: Create new brand
th: สร้างแบรนด์ใหม่

en: Create orders
th: สร้างคำสั่งซื้อ

en: Create products
th: สร้างสินค้า

en: Create webhooks
th: สร้าง Webhooks

en: Create your first coupon
th: สร้างคูปองแรกของคุณ

en: Created at
th: สร้างที่

en: Creating product review failed.
th: เพิ่ม รีวิวสินค้า ไม่สำเร็จ

en: Credit card
th: บัตรเครดิต

en: Critical
th: ร้ายแรง

en: Croatian kuna
th: Croatia kuna

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
th: Cross-sells คือสินค้าที่คุณต้องการโปรโมทในหน้าตะกร้าสินค้า อ้างอิงจากสินค้าปัจจุบันที่เลือก

en: Cuban convertible peso
th: เปโซแปลงสภาพคิวบา

en: Cuban peso
th: เปโซคิวบา

en: Cumilla
th: Comilla

en: Currency
th: สกุลเงิน

en: Currency options
th: ตัวเลือกสกุลเงิน

en: Currency position
th: ตำแหน่งของสกุลเงิน

en: Currency position.
th: ตำแหน่งของสกุลเงิน

en: Currency symbol.
th: สัญลักษณ์ ค่าเงิน

en: Currency the order was created with, in ISO format.
th: สกุลเงินของคำสั่งซื้อ ในรูปแบบ ISO

en: Currency.
th: ค่าเงิน

en: Current
th: ปัจจุบัน

en: Current page
th: หน้าปัจจุบัน

en: Current page of the collection.
th: หน้าปัจจุบันของชุด

en: Current password (leave blank to leave unchanged)
th: รหัสผ่านปัจจุบัน (ปล่อยว่างไว้ ถ้าไม่ต้องการเปลี่ยน)

en: Current product price.
th: ราคาสินค้าปัจจุบัน

en: Current variation price.
th: ราคาความแตกต่างปัจจุบัน

en: Custom
th: ปรับแต่ง

en: Custom Link
th: ลิงก์ปรับแต่ง

en: Custom base
th: พื้นฐานปรับแต่ง

en: Custom field deleted.
th: ช่องกำหนดเองถูกลบแล้ว

en: Custom field updated.
th: ช่องกำหนดเองถูกอัปเดต

en: Custom fields
th: ช่องกำหนดเอง

en: Custom ordering
th: เรียงลำดับเอง

en: Custom ordering position.
th: จัดเรียงลำดับเอง

en: Custom:
th: กำหนดเอง:

en: Customer
th: ลูกค้า

en: Customer Data
th: ข้อมูลลูกค้า

en: Customer ID is invalid.
th: Customer ID ไม่ถูกต้อง.

en: Customer ID.
th: IP ลูกค้า

en: Customer IP: %s
th: ไอพีแอดเดรสลูกค้า: %s

en: Customer billing address
th: ที่อยู่สำหรับส่งใบเสร็จรับเงิน

en: Customer created
th: สร้างลูกค้าใหม่เรียบร้อยแล้ว

en: Customer deleted
th: ลบข้อมูลลูกค้าเรียบร้อยแล้ว

en: Customer details
th: รายละเอียดของลูกค้า

en: Customer download link
th: ลิงก์ดาวน์โหลดสำหรับลูกค้า

en: Customer download log
th: Download log สำหรับลูกค้า

en: Customer downloads
th: ดาวน์โหลดสำหรับลูกค้า

en: Customer first name.
th: ชื่อจริงของลูกค้า

en: Customer last name.
th: นามสกุลของลูกค้า

en: Customer list
th: รายชื่อลูกค้า

en: Customer login name.
th: ชื่อเข้าสู่ระบบของลูกค้า

en: Customer note
th: บันทึกจากลูกค้า

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
th: อีเมลบันทึกเพิ่มเติของลูกค้าจะถูกส่งเมื่อคุณเพิ่มบันทึกลงในรายการสั่งซื้อ

en: Customer notes about the order
th: ข้อความที่ลูกค้าให้เกี่ยวกับรายการสั่งซื้อ

en: Customer orders
th: คำสั่งซื้อของลูกค้า

en: Customer password.
th: รหัสผ่านของลูกค้า

en: Customer payment page &rarr;
th: หน้า การชำระเงินของลูกค้า

en: Customer provided note
th: ข้อความที่ลูกค้าให้

en: Customer role.
th: ยอดขายจากสมาชิก

en: Customer shipping address
th: ที่อยู่สำหรับจัดส่งสินค้า

en: Customer updated
th: อัปเดตข้อมูลลูกค้าเรียบร้อยแล้ว

en: Customer's IP address.
th: ที่อยู่ ไอพี ของลูกค้า

en: Customer:
th: ลูกค้า

en: Customers
th: ลูกค้า

en: Customers do not support trashing.
th: ข้อมูลลูกค้าไม่รองรับการลบ

en: Customers vs. guests
th: ลูกค้าที่เป็นสมาชิก กับ ลูกค้าที่ไม่ได้เป็นสมาชิก

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
th: ลูกค้าจะไม่สามารถซื้อสินค้าที่จับต้องได้จากร้านค้าของคุณได้ จนกว่าจะมีวิธีการจัดส่ง

en: Czech koruna
th: Czech Koruna

en: DESC
th: มากไปน้อย

en: DOMDocument
th: DOM Document

en: Dadra and Nagar Haveli
th: Dadar and Nagar Haveli

en: Danish krone
th: Danish Krone

en: Dashboard
th: แผงควบคุม

en: Data store:
th: ที่เก็บข้อมูล :

en: Database
th: ฐานข้อมูล

en: Database error.
th: ฐานข้อมูลผิดพลาด

en: Database information:
th: รายละเอียดฐานข้อมูล

en: Database prefix
th: คำนำหน้า ชื่อตาราง ในฐานข้อมูล

en: Database tables missing
th: ตารางในฐานข้อมูลหายไป

en: Database tables.
th: ตาราง ฐานข้อมูล

en: Database.
th: ฐานข้อมูล

en: Date
th: วันที่

en: Date created:
th: วันที่สร้าง:

en: Date registered GMT.
th: วันที่ลงทะเบียน

en: Date registered.
th: วันที่ลงทะเบียน

en: Date sale price ends
th: วันสิ้นสุดการลดราคา

en: Date sale price starts
th: วันเริ่มต้นลดราคา

en: Date:
th: วันที่:

en: Day(s)
th: วัน

en: Debug log
th: Debug Log

en: Decimal separator
th: สัญลักษณ์คั่นทศนิยม

en: Decimal separator.
th: สัญลักษณ์คั่นทศนิยม

en: Decrease existing price by (fixed amount or %):
th: ลดราคาปกติ โดย (จำนวนเต็ม หรือ %)

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
th: ลดราคาปกติของสินค้า (แบบเป็นจำนวนเต็มหรือเปอร์เซ็น)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
th: ลดราคาลดราคาของสินค้า (แบบเป็นจำนวนเต็มหรือเปอร์เซ็น)

en: Default
th: ค่าหลัก

en: Default Date Range
th: ช่วงวันที่เริ่มต้น

en: Default Form Values
th: ค่าเริ่มต้นฟอร์ม

en: Default attribute
th: คุณสมบัติค่าเริ่มต้น

en: Default customer location
th: ค่าตั้งต้นของตำแหน่งที่ตั้งของลูกค้า

en: Default product sorting
th: จัดเรียงสินค้าแบบปกติ

en: Default sort order
th: การเรียงลำดับ

en: Default sort order.
th: ค่าเริ่มต้นในการจัดเรียง

en: Default sorting
th: การเรียงลำดับ

en: Default sorting (custom ordering + name)
th: จัดเรียงแบบปกติ (คำสั่งซื้อสินค้าแบบพิเศษ + ชื่อ)

en: Default timezone is %s - it should be UTC
th: ค่าเริ่มต้นเวลาท้องถิ่นคือ %s - ซึ่งควรจะเป็น UTC

en: Default timezone is UTC
th: ค่าเริ่มต้นเวลาท้องถิ่นคือ UTC

en: Default timezone.
th: ค่า เขตเวลา เริ่มต้ม

en: Default to customer billing address
th: ค่าที่อยู่ตั้งต้นในใบเสร็จ

en: Default to customer shipping address
th: ค่าตั้งต้นของที่อยู่จัดส่งสินค้าของลูกค้า

en: Default value for the setting.
th: ค่าเริ่มต้นของการตั้งค่า

en: Defaults variation attributes.
th: ค่าตั้งต้นคุณสมบัติของ variation

en: Define if the attribute can be used as variation.
th: กำหนดถ้าคุณสมบัติจะสามารถใช้เป็นตัวแปร

en: Define if the attribute is visible on the "Additional information" tab in the product's page.
th: กำหนดถ้าคุณสมบัติจะมองเห็นได้บนแถบ "ข้อมูลเพิ่มเติม" ในหน้าสินค้า

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
th: ยืนยันว่าได้รับการชำระเงินจากคำสั่งซื้อเรียบร้อยแล้ว โดยจะเปลี่ยนสถานะคำสั่งซื้อเป็น กำลังเตรียมสินค้าเพื่อจัดส่ง และลดจำนวนสินค้าในคลังสินค้า

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
th: กำหนดข้อความที่จะแสดงหลังราคาสินค้าของคุณ ข้อความนี้อาจเป็น ตัวอย่างเช่น “รวมภาษีมูลค่าเพิ่ม” เพื่ออธิบายการตั้งราคาของคุณ คุณยังสามารถมีราคาที่ใช้แทนที่นี่ได้เช่นกันโดยใช้หนึ่งในตัวเลือกต่อไปนี้: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
th: กำหนดให้สินค้าทั้งหมดสามารถเรียกเก็บภาษีได้หรือไม่ หรือมีเพียงค่าจัดส่ง

en: Delete
th: ลบ

en: Delete "%s" permanently
th: ลบ "%s" อย่างถาวร

en: Delete WooCommerce tax rates
th: ลบอัตราภาษีทั้งหมดจาก WooCommerce

en: Delete all variations
th: ลบความแตกต่างทั้งหมด

en: Delete image
th: ลบภาพ

en: Delete item
th: ลบสินค้า

en: Delete log
th: ลบบันทึก

en: Delete note
th: ลบบันทึกทิ้ง

en: Delete payment method
th: ลบวิธีการการชำระเงิน

en: Delete permanently
th: ลบถาวร

en: Delete template file
th: ลบไฟล์ Template

en: Deleted
th: ลบ

en: Deleted %s
th: ลบ %s แล้ว

en: Delimiter
th: คั่น

en: Delivery fee
th: ค่าธรรมเนียมในการจัดส่ง

en: Deny
th: ปฏิเสธ

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Description (optional)
th: คำอธิบาย (ถ้ามี)

en: Description is missing.
th: ไม่พบคำอธิบาย

en: Desktop
th: เดสก์ท็อป

en: Details
th: รายละเอียด

en: Determines how this attribute's values are displayed.
th: กำหนดวิธีการแสดงค่าของแอตทริบิวต์นี้

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
th: กำหนดการเรียงลำดับค่าต่างๆ ของ คุณสมบัติในหน้าเว็บไซต์ หากเลือก "เรียงลำดับเอง" คุณจะสามารถลากวางเพื่อจัดเรียงค่าต่างๆ ได้

en: Determines the type of discount that will be applied.
th: กำหนดประเภทของส่วนลดที่จะประยุกต์ใช้งาน

en: Dhaulagiri
th: Dhawalagiri

en: Dimensions
th: ขนาด

en: Dimensions (%s)
th: ขนาด (%s)

en: Dimensions (L&times;W&times;H) (%s)
th: ขนาด (กว้างxยาวxสูง)

en: Dimensions unit
th: หน่วยความกว้าง x ความยาว x ความสูง

en: Direct bank transfer
th: โอนเงินเข้าบัญชีธนาคาร

en: Direct payments to email address:
th: จ่ายเงินแบบโอนตรงไปที่ที่อยู่อีเมล

en: Direct updates
th: อัปเดตโดยตรง

en: Disable
th: ปิดการใช้งาน

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
th: ปิดการจัดส่ง และการคำนวณการจัดส่ง

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Disconnect
th: ยกเลิกการเชื่อมต่อ

en: Discount amount
th: ส่วนลด

en: Discount total tax.
th: ภาษีของส่วนลดทั้งหมด

en: Discount total.
th: ส่วนลดทั้งหมด

en: Discount type
th: ประเภทส่วนลด

en: Discount:
th: ส่วนลด:

en: Dismiss
th: ปิด

en: Dismiss this notice
th: ปิดข้อความเตือน

en: Dismiss this notice.
th: ยกเลิกประกาศนี้

en: Dismiss this suggestion
th: ปิดคำแนะนำนี้

en: Display name
th: ชื่อที่แสดง

en: Display name cannot be changed to email address due to privacy concern.
th: ชื่อที่แสดงไม่สามารถเปลี่ยนเป็นที่อยู่อีเมลเนื่องมาจากการตระหนักถึงความเป็นส่วนตัว

en: Display prices during cart and checkout
th: แสดงราคาระหว่างตะกร้าสินค้าและชำระเงิน

en: Display prices in the shop
th: แสดงราคาในร้านค้า

en: Display suggestions within WooCommerce
th: แสดงคำแนะนำใน WooCommerce

en: Display tax totals
th: แสดงผลรวมภาษี

en: Display type
th: แสดงประเภท

en: Displays products filtered by a brand.
th: แสดงสินค้าที่กรองตามแบรนด์

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
th: แสดงไม่ว่า WP Cron เปิดใช้งานหรือไม่

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
th: WordPress อยู่ใน Debug Mode หรือไม่

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
th: แสดงผลว่าธีมที่ใช้อยู่ปัจจุบัน รองรับ WooCommerce หรือไม่

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
th: แสดงหรือไม่ ว่าธีมปัจจุบันคือธีมลูก

en: District
th: ตำบล

en: Djiboutian franc
th: ฟรังค์จิบูตี

en: Do not allow
th: ไม่อนุญาต

en: Do not import
th: ไม่นำข้อมูลเข้า

en: Do you want to sell online courses?
th: คุณต้องการขายคอร์สออนไลน์?

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
th: คุณต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงก่อนหรือไม่? ข้อมูลที่คุณเปลี่ยนแปลงไว้จะถูกลบทิ้งถ้าคุณเลือก ยกเลิก

en: Docs
th: เอกสาร

en: Does this theme have outdated templates?
th: ธีมนี้ มีเทมเพลตเวอร์ชั่นที่เก่า?

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
th: เว็บไซต์รองรับการทำธุรกรรมแบบ SSL หรือไม่?

en: Dominican peso
th: Dominican Peso

en: Don't charge for shipping.
th: ไม่เก็บค่าส่งสินค้า

en: Done!
th: สำเร็จ!

en: Download | Downloads
th[0]: ดาวน์โหลด

en: Download %d
th: ดาวน์โหลด %d

en: Download %d ID
th: ดาวน์โหลด ID %d

en: Download %d URL
th: URL ดาวน์โหลด %d

en: Download %d name
th: ชื่อดาวน์โหลด %d

en: Download ID
th: รหัสดาวน์โหลด

en: Download ID (MD5).
th: ดาวน์โหลด ID (MD5)

en: Download ID.
th: Download ID

en: Download URL
th: URL ดาวน์โหลด

en: Download count
th: การดาวน์โหลดคงเหลือ

en: Download expiry
th: วันที่หมดอายุ

en: Download expiry days
th: วันหมดอายุดาวน์โหลด

en: Download file URL.
th: URL ดาวน์โหลดไฟล์

en: Download limit
th: ลิมิตจำนวนดาวน์โหลด

en: Download name
th: ชื่อดาวน์โหลด

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
th: ประเภทของการดาวน์โหลด, ใช้ควบคุม schema ของ front-end

en: Downloadable
th: ดาวน์โหลดได้

en: Downloadable file name.
th: ชื่อไฟล์ที่ดาวน์โหลดได้

en: Downloadable files
th: ไฟล์ที่สามารถดาวน์โหลดได้

en: Downloadable product ID.
th: ID สินค้าที่ดาวน์โหลดได้

en: Downloadable product permissions
th: การอนุญาตสำหรับสินค้าที่ดาวน์โหลดได้

en: Downloadable products
th: รายชื่อสินค้าดาวน์โหลด

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
th: สินค้าที่ดาวน์โหลดได้จะให้การเข้าถึงไฟล์เมื่อมีการซื้อเกิดขึ้น

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
th[0]: จำนวนที่ถูกดาวน์โหลด %s ครั้ง

en: Downloads
th: ดาวน์โหลด

en: Downloads remaining
th: จำนวนการดาวน์โหลดคงเหลือ

en: Downloads require login
th: ต้องเข้าสู่ระบบสมาชิกก่อนดาวน์โหลดเสมอ

en: Drafts <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
th[0]: จำนวนแบบร่าง <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
th: ลากและวางเพื่อสลับลำดับโซนของคุณ โดยลำดับนี้จะแสดงผลโดยดูจากที่อยู่ของลูกค้า

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
th: ลากและวาง หรือกดเพื่อตั้งค่าการเปลี่ยนแปลงคำสั่งผู้ควบคุม

en: Duplicate
th: ทำสำเนา

en: East Caribbean dollar
th: ดอลล่าร์แคริบเบี้ยนตะวันออก

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit %s
th: แก้ไข %s

en: Edit %s page
th: แก้ไขหน้า %s

en: Edit Brand
th: แก้ไขแบรนด์

en: Edit Product
th: แก้ไขสินค้า

en: Edit account
th: แก้ไขข้อมูลบัญชี

en: Edit attribute
th: แก้ไขคุณสมบัติ

en: Edit category
th: แก้ไขหมวดหมู่

en: Edit coupon
th: แก้ไขคูปอง

en: Edit failed. Please try again.
th: แก้ไขผิดพลาด กรุณาลองอีกครั้ง

en: Edit item
th: แก้ไขสินค้า

en: Edit order
th: แก้ไขรายการสั่งซื้อ

en: Edit page
th: แก้ไขหน้า

en: Edit product
th: แก้ไขสินค้า

en: Edit shipping class
th: แก้ไขประเภทการจัดส่ง

en: Edit tag
th: แก้ไขป้ายกำกับ

en: Edit this order
th: แก้ไขรายการสั่งซื้อ

en: Education and learning
th: การสอน การเรียน

en: Egyptian pound
th: Egyptian Pound

en: Electronics and computers
th: อุปกรณ์อิเล็กโทรนิค และคอมพิวเตอร์

en: Email
th: อีเมล

en: Email Address
th: อีเมลแอดเดรส

en: Email Settings
th: การตั้งค่าอีเมล

en: Email address
th: อีเมล

en: Email address is invalid.
th: ที่อยู่อีเมลล์ไม่ถูกต้อง

en: Email address to receive payments
th: กรอกที่อยู่อีเมลเพื่อรับเงิน

en: Email address.
th: ที่อยู่อีเมล

en: Email heading
th: ส่วนหัวของอีเมล

en: Email heading (paid)
th: หัวข้ออีเมล (ชำระแล้ว)

en: Email notifications
th: การแจ้งเตือนทางอีเมล

en: Email notifications sent from WooCommerce are listed below. Click on an email to configure it.<br>%s
th: การแจ้งเตือนทางอีเมลจาก WooCommerce อยู่ในรายการด้านล่าง คลิกที่อีเมลเพื่อกำหนดค่า<br>%s

en: Email of the reviewer.
th: อีเมลของผู้ตรวจสอบ

en: Email options
th: ตัวเลือกอีเมล

en: Email sender options
th: ตัวเลือกผู้ส่งอีเมล

en: Email template
th: เทมเพลตอีเมล

en: Email type
th: ประเภทอีเมล

en: Email you used during checkout.
th: อีเมลที่คุณใช้ในระหว่างทำการสั่งซื้อ

en: Email:
th: อีเมล:

en: Emails
th: อีเมล

en: Emergency
th: ฉุกเฉิน

en: Enable
th: ใช้งาน

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
th: เปิดใช้ปุ่ม AJAX เพิ่มในตะกร้าสินค้าบนข้อมูลที่จัดเก็บไว้

en: Enable Archives?
th: แสดงรายการในหน้าเว็บ?

en: Enable IPN email notifications
th: Enable การแจ้งเตือนอีเมลผ่าน IPN

en: Enable PayPal Standard
th: เปิดใช้งาน PayPal แบบมาตรฐาน

en: Enable PayPal sandbox
th: เปิดใช้งาน PayPal Sandbox

en: Enable WooCommerce Analytics
th: เปิดใช้งาน WooCommerce Analytics

en: Enable archives?
th: เปิดการใช้งานคลังเก็บ?

en: Enable auto-renew
th: เปิดใช้งานการต่ออายุอัตโนมัติ

en: Enable bank transfer
th: เปิดใช้การโอนเงินทางธนาคาร

en: Enable cash on delivery
th: เปิดใช้งานการจ่ายเงินสดเมื่อส่งของ

en: Enable check payments
th: เปิดใช้การชำระเงินด้วยเช็ค

en: Enable coupons
th: เปิดใช้งานคูปอง

en: Enable debug mode
th: เปิดการใช้งาน debug mode

en: Enable for shipping methods
th: เปิดการใช้งานวิธีการจัดส่ง

en: Enable logging
th: เปิดใช้งาน logging

en: Enable low stock notifications
th: เปิดแจ้งเตือนสินค้าเหลือน้อย

en: Enable out of stock notifications
th: เปิดแจ้งเตือนสินค้าหมดสต็อก

en: Enable product reviews
th: เปิดระบบรีวิวสินค้า

en: Enable reviews
th: เปิดใช้งานรีวิว

en: Enable shipping debug mode to show matching shipping zones and to bypass shipping rate cache.
th: เปิดโหมดหาจุดบกพร่องในการจัดส่งเพื่อแสดงโซนการจัดส่งที่ตรงกัน และเพื่อข้ามแคชอัตราการจัดส่ง

en: Enable star rating on reviews
th: เปิดระบบรีวิวการให้คะแนนรูปดาว

en: Enable stock management
th: เปิดใช้งานตัวจัดการสต็อกสินค้า

en: Enable store notice
th: เปิดใช้งานประกาศจากร้านค้า

en: Enable table usage
th: เปิดใช้ตารางการใช้งาน

en: Enable tax rates and calculations
th: เปิดใช้งานอัตราภาษีและการคำนวณภาษี

en: Enable taxes
th: เปิดใช้ภาษีบนเว็บ

en: Enable the shipping calculator on the cart page
th: เปิดให้ใช้งานการคำนวนค่าขนส่งในหน้าตะกร้าสินค้า

en: Enable the use of coupon codes
th: สามารถใช้คูปองระหว่างการชำระเงิน

en: Enable this email notification
th: เปิดการแจ้งเตือนทางอีเมล

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
th: เปิดใช้งานหากต้องการให้ร้านค้าแสดงรายการสินค้าตามคุณสมบัตินี้ได้

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้ ถ้าสินค้าไม่จัดส่ง หรือไม่มีราคาค่าจัดส่ง

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ หากต้องการให้ลูกค้าสามารถดาวน์โหลดไฟล์ได้หลังจากซื้อสินค้าแล้ว

en: Enable this option to enable stock management at variation level
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อใช้งานการจัดการคลังสินค้าที่ระดับตัวแปร

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้ เมื่อต้องการอนุญาตให้ดาวน์โหลดไฟล์ได้ แม้สถานะยังเป็น "กำลังเตรียมสินค้าเพื่อจัดส่ง" แทนที่จะเป็นสถานะ "ส่งของแล้ว"

en: Enable tracking
th: เปิดใช้งานการติดตาม

en: Enable/Disable
th: เปิดใช้งาน/ปิดการใช้งาน

en: Enable/Disable attribute archives.
th: เปิด/ปิด คลังเก็บคุณสมบัติ

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: End date of sale price.
th: วันสิ้นสุดของการลดราคา

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Add payment method" page.
th: จุดสุดท้ายสำหรับหน้าชำระเงินและหน้าเพิ่มวิธีจ่ายเงิน

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Order received" page.
th: จุดสุดท้ายสำหรับหน้าชำระเงินและหน้ารับรายการสั่งซื้อ

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Pay" page.
th: จุดสุดท้ายสำหรับหน้าชำระเงินและหน้าการจ่าย

en: Endpoint for the "My account &rarr; Addresses" page.
th: จุดสุดท้ายสำหรับบัญชีของฉัน และ หน้าแก้ไขที่อยู่

en: Endpoint for the "My account &rarr; Downloads" page.
th: จุดสุดท้ายสำหรับหน้าบัญชีของฉันและหน้าดาวน์โหลด

en: Endpoint for the "My account &rarr; Edit account" page.
th: จุดสุดท้ายสำหรับหน้าบัญชีของฉันและหน้าแก้ไขบัญชี

en: Endpoint for the "My account &rarr; Lost password" page.
th: จุดสุดท้ายสำหรับบัญชีของฉัน และ หน้าลืมรหัสผ่าน

en: Endpoint for the "My account &rarr; Orders" page.
th: จุดสุดท้ายสำหรับ หน้าบัญชีของฉันและการสั่งซื้อสินค้า

en: Endpoint for the "My account &rarr; Payment methods" page.
th: จุดสุดท้ายสำหรับหน้าบัญชีของฉันและหน้าวิธีการจ่ายเงิน

en: Endpoint for the "My account &rarr; View order" page.
th: จุดสุดท้ายสำหรับหน้าบัญชีของฉันและหน้าดูรายการสั่งซื้อ

en: Endpoint for the delete payment method page.
th: จุดสุดท้ายสำหรับหน้าลบวิธีการชำระเงิน

en: Endpoint for the setting a default payment method page.
th: จุดสิ้นสุดสำหรับการตั้งค่าหน้าค่าเริ่มต้นวิธีการจ่ายเงิน

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
th: จุดสุดท้ายสำหรับการออกจากระบบ คุณสามารถเพิ่มสิ่งนี้ในเมนูของคุณผ่านลิงก์ที่กำหนดเอง : yoursite.com/?customer-logout=true

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
th: ค่าที่จะเพิ่มเติมต่อท้าย URL ของหน้า ที่จะรองรับคำสั่งของผู้ใช้งานแบบเจาะจงระหว่างการชำระเงิน ค่านี้ต้องไม่ซ้ำกัน

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
th: ปลายทางถูกเพิ่มเติมไปยังที่อยู่ URL หน้าเพจเพื่อจัดการกับการดำเนินการเฉพาะบนหน้าเพจบัญชี ปลายทางควรเป็นแบบเฉพาะตัวและสามารถปล่อยเป็นช่องว่างไว้ได้เพื่อปิดใช้งานปลายทาง

en: Enhance speed and security with %1$sJetpack%2$s
th: ช่วยให้ระบบเร็วและวางใจได้กว่าเดิมด้วย %1$sJetpack%2$s

en: Ensure result set excludes specific IDs.
th: ระบุ IDs ที่ไม่ต้องการให้อยู่ชุดผลลัพธ์

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
th: ใส่ราคา (ที่ยังไม่รวมภาษี) หรือผลรวม เช่น <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Enter a coupon code to apply. Discounts are applied to line totals, before taxes.
th: กรอกเพื่อใช้คูปองโค้ด ส่วนลดจะถูกเพิ่มที่เดียวกับราคารวมสุทธิ โดยจะอยู่ก่อนหน้าภาษี

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
th: ใส่พื้นฐานปรับแต่งเพื่อใช้  พื้นฐาน<strong>ต้อง</strong>ตั้งค่า  หรือเวิร์ดเพรสจะใช้ค่าเริ่มต้นแทนที่

en: Enter a fixed amount or percentage to apply as a fee.
th: กรอกจำนวนตัวเลขหรือเปอร์เซนต์ เพื่อใช้งานสำหรับค่าธรรมเนียม

en: Enter a name for the new attribute term:
th: ป้อนชื่อคุณสมบัติใหม่

en: Enter a name for this tax rate.
th: ใส่ชื่อสำหรับอัตราภาษีตัวนี้

en: Enter a new password below.
th: ใส่รหัสผ่านใหม่ด้านล่างนี้

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
th: ใส่อัตราภาษี (%)  ในรูปแบบเลขทศนิยม 4 ตัว

en: Enter a username or email address.
th: กรอกชื่อผู้ใช้งานหรืออีเมล

en: Enter a value
th: ป้อนค่า

en: Enter a value (fixed or %)
th: ป้อนค่า (fixed หรือ %)

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
th: เขียนบันทึกเพิ่มเติมเพื่อส่งให้ลูกค้าหลังจากการสั่งซื้อ

en: Enter price (%s)
th: ใส่ราคา (%s)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
th: กรอกผู้รับ (คั่นด้วยคอมม่า) สำหรับอีเมลนี้ ค่าเริ่มต้นส่งไปที่ <code>%s</code>

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
th: ใส่ชื่อผู้รับ (แยกด้วยเครื่องหมายจุลภาค (คอมม่า)) ที่จะได้รับคำเตือนนี้

en: Enter sale price (%s)
th: กรอกราคาที่ลด (%s)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
th: ใส่ข้อความหรือคุณสมบัติต่างๆ โดยใช้ pipe (|) คั่น

en: Enter the action that will trigger this webhook.
th: ใส่การดำเนินการที่จะกระตุ้น webhook

en: Enter the external URL to the product.
th: ระบุ URL ภายนอกสำหรับสินค้า

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
th: ระบุจำนวนวันก่อนที่ลิงก์จะหมดอายุ หรือปล่อยว่างไว้

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your <a href="%s">PayPal API Credentials</a>.
th: ใส่ข้อมูลประจำตัว PayPal API ของคุณเพื่อทำการคืนเงินผ่าน PayPal ต่อ เรียนรู้วิธีเข้าถึงข้อมูลประจำตัว PayPal API ของคุณ <a href="%s">ที่นี่</a>

en: Enter your address to view shipping options.
th: ใส่ที่อยู่เพื่อดูข้อมูลการจัดส่ง

en: Eritrean nakfa
th: นัฟกาเอริเทรีย

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Error getting remote image %s.
th: ผิดพลาด getting remote image %s

en: Error processing refund. Please try again.
th: การประมวลผลการขอคืนเงินผิดพลาด โปรดลองอีกครั้งหนึ่ง

en: Error:
th: ข้อผิดพลาด:

en: Error: %s
th: ข้อผิดพลาด: %s

en: Error: %s.
th: ผิดพลาด: %s

en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
th: ผิดพลาด: Delivery URL ไม่สามารถเข้าถึงได้: %s

en: Error: Delivery URL returned response code: %s
th: ผิดพลาด: รหัสการส่ง URL ตอบกลับ: %s

en: Error: non-existing attribute ID.
th: ผิดพลาด: ไม่มี ID ของคุณสมบัตินี้อยู่

en: Ethiopian birr
th: เบอร์เอธิโอเปีย

en: Euro
th: ยูโร

en: Europe
th: ยุโรป

en: Europe zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
th: ยุโรปโซน = ประเทศใดๆ ในทวีปยุโรป = จัดส่งสินค้าอัตราคงที่

en: Every %d minutes
th: ทุก %d นาที

en: Every %s
th: ทุก ๆ %s

en: Every 15 Days
th: ทุกๆ 15 วัน

en: Every minute
th: ทุกนาที

en: Everywhere
th: ทุกที่

en: Exclude brands
th: ยกเว้นแบรนด์

en: Exclude categories
th: หมวดหมู่สินค้าที่ไม่ร่วมรายการ

en: Exclude products
th: สินค้าที่ไม่ร่วมรายการ

en: Exclude sale items
th: ไม่รวมสินค้าลดราคา

en: Excluding selected countries
th: ยกเว้นประเทศที่เลือก

en: Excluding tax
th: ไม่รวมภาษี

en: Existing products that match by ID or SKU will be updated. Products that do not exist will be skipped.
th: สินค้าที่ตรงกับ ID หรือ SKU นั้นจะถูกปรับปรุง สินค้าที่ไม่แสดงอยู่จะถูกข้าม

en: Expand
th: ขยาย

en: Expired
th: หมดอายุแล้ว

en: Expired :(
th: หมดอายุ :(

en: Expired transients
th: Transients หมดอายุ

en: Expires
th: หมดอายุ

en: Expires on:
th: หมดอายุวันที่:

en: Expiring soon!
th: กำลังจะหมดอายุ!

en: Expiry (MM/YY)
th: วันหมดอายุ (MM/YY)

en: Expiry date
th: วันหมดอายุ

en: Export
th: นำออก

en: Export CSV
th: นำออก CSV

en: Export Products
th: ส่งออกสินค้า

en: Export all columns
th: ส่งออกคอลัมน์ทั้งหมด

en: Export all products
th: ส่งออกรายการสินค้าทั้งหมด

en: Export products to a CSV file
th: ส่งออกรายการสินค้าในไฟล์รูปแบบ CSV

en: Extension's name - this will be used to ensure the data in the request is routed appropriately.
th: ชื่อส่วนขยาย - ใช้เพื่อให้แน่ใจว่าข้อมูลที่ร้องขอถูกส่งผ่านไปอย่างถูกต้อง

en: Extensions
th: ส่วนขยาย

en: Extensions %s
th: ส่วนขยาย %s

en: External URL
th: URL ภายนอก

en: External product
th: สินค้าภายนอก

en: External/Affiliate product
th: สินค้าภายนอก/ตัวแทนจำหน่าย

en: Facebook
th: เฟซบุ๊ค

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ล้มเหลว <span class="count">(%s)</span>

en: Failed order
th: ใบสั่งซื้อล้มเหลว

en: Failed order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked failed (if they were previously pending or on-hold).
th: หากเปลี่ยนสถานะเป็นล้มเหลว ระบบจะส่งเมลแจ้งให้ผู้รับที่ระบุไว้ (สำหรับสถานะที่รอตรวจสอบ หรือรอการชำระเงิน มาก่อน)

en: Failed to import %s product | Failed to import %s products
th[0]: การนำเข้าสินค้า %s ล้มเหลว

en: Falkland Islands pound
th: ปอนด์ Falkland Islands

en: Fashion, apparel, and accessories
th: แฟชั่น, เสื้อผ้า, อุปกรณ์แต่งตัว

en: Featured
th: แนะนำ

en: Featured product.
th: สินค้าเด่น

en: Featured products
th: สินค้าเด่น

en: Features
th: ลักษณะพิเศษ

en: Fee
th: ค่าธรรมเนียม

en: Fee lines data.
th: lines data ค่าธรรมเนียม

en: Fee name
th: ชื่อค่าธรรมเนียม

en: Fee name is required.
th: ต้องระบุชื่อค่าธรรมเนียม

en: Fee name.
th: ชื่อของค่าธรรมเนียม

en: Fee type
th: ประเภทค่าธรรมเนียม

en: Feel free to reconnect again using the button below.
th: คุณสามารถกลับมาอีกครั้ง โดยคลิกที่ปุ่มด้านล่าง

en: Fijian dollar
th: ดอลล่า ฟิจิ

en: File
th: ไฟล์

en: File %d
th: ไฟล์ %d

en: File URL
th: URL ของไฟล์

en: File URL.
th: URL ไฟล์

en: File details.
th: รายละเอียดไฟล์

en: File does not exist
th: ไม่มีไฟล์นี้

en: File download method
th: รูปแบบการดาวน์โหลดไฟล์

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
th: ไฟล์ว่างเปล่า กรุณาอัพโหลดอะไรสักอย่างที่จับต้องได้ ข้อผิดพลาดนี้สามารถเกิดขึ้นได้จากการปิดการทำงานฟังก์ชั่นอัพโหลดใน php.ini หรือ post_max_size ถูกกำหนดไว้ในขนาดที่เล็กกว่า upload_max_filesize ใน php.ini

en: File name
th: ชื่อไฟล์

en: File name.
th: ชื่อไฟล์

en: File not found
th: ไม่พบไฟล์

en: File uploaded: %s
th: ไฟล์อัปโหลดแล้ว: %s

en: File was not found.
th: หาไฟล์ไม่พบ

en: Filename
th: ชื่อไฟล์

en: Filter
th: คัดกรอง

en: Filter Products by Price
th: กรองสินค้าตามราคา

en: Filter Products by Rating
th: คัดกรองสินค้าจากอันดับคะแนนความนิยม

en: Filter by
th: กรองตาม

en: Filter by IP address
th: ตัวกรองโดยใช้ IP address

en: Filter by brand
th: กรองตามแบรนด์

en: Filter by category
th: กรองโดยหมวดหมู่

en: Filter by coupon
th: กรองข้อมูล ด้วยคูปอง

en: Filter by file
th: ตัวกรองโดยไฟล์

en: Filter by level
th: กรองโดยระดับ

en: Filter by order
th: ตัวกรองโดยการจัดอันดับ

en: Filter by price
th: กรองตามราคา

en: Filter by product
th: ตัวกรองโดยสินค้า

en: Filter by product type
th: กรองโดยประเภทสินค้า

en: Filter by registered customer
th: กรองลูกค้าที่ลงทะเบียนแล้ว

en: Filter by source
th: กรองตามแหล่งที่มา

en: Filter by stock status
th: ตัวกรองโดยสถานะของคลัง

en: Filter by user
th: ตัวกรองโดยผู้ใช้

en: Filter coupons
th: กรองคูปอง

en: Filter orders
th: กรองออเดอร์

en: Filter products
th: กรองสินค้า

en: Filter products by maximum price
th: กรอง สินค้าตาม ราคา มากที่สุด

en: Filter products by minimum price
th: กรอง สินค้าตาม ราคา น้อยที่สุด

en: Finish setting up your store
th: สิ้นสุดการตั้งค่าร้านค้า

en: Finish setup
th: จบการตั้งค่าร้านค้า

en: First name
th: ชื่อจริง

en: First name.
th: ชื่อ

en: First page
th: หน้าแรก

en: Fixed amount
th: จำนวนรวมคงที่

en: Fixed amount per product
th: จำกัดจำนวนต่อสินค้า

en: Fixed product discount
th: ส่วนลดคงที่

en: Flat Rate
th: อัตราคงที่

en: Flat rate
th: อัตราคงที่

en: Flat rate (legacy)
th: อัตราคงที่ (สำหรับระบบเก่า)

en: Flush all logs
th: ล้างข้อมูลบันทึกทั้งหมด

en: Food and drink
th: อาหารและเครื่องดื่ม

en: Footer text
th: ส่วนท้ายของข้อความ

en: For example:
th: ตัวอย่าง

en: For more information:
th: สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม

en: Force HTTP when leaving the checkout
th: หน้า HTTP ที่บังคับเมื่อออกจากการชำระเงิน

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (<a href="%s" target="_blank">an SSL Certificate is required</a>).
th: Force SSL (HTTPS) บนหน้าจ่ายเงิน (<a href="%s">นั้นต้องการ SSL Certificate</a>)

en: Force downloads
th: ดาวน์โหลดทันที

en: Force secure checkout
th: รักษาความปลอดภัยของการสั่งซื้อและชำระเงิน

en: Force shipping to the customer billing address
th: บังคับส่งสินค้าตามที่อยู่สำหรับจัดส่งใบเสร็จ

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, %1$s / %2$s can be used to serve downloads instead (server requires %3$s).
th: การบังคับดาวน์โหลดจะซ่อน URL แต่บางเซิร์ฟเวอร์ถ้าไฟล์ใหญ่อาจจะมีปัญหา ถ้าจะให้สนับสนุน %1$s / %2$s สามารถใช้แทนการดาวน์โหลดได้ (เซิร์ฟเวอร์ต้องการ  %3$s)

en: Found %1$d updates (%2$s)
th: พบ %1$d อัปเดต (%2$s)

en: Found a bug?
th: พบบั๊ก?

en: Found in your order confirmation email.
th: พบในอีเมลยืนยันการสั่งซื้อ

en: Free
th: ฟรี

en: Free Shipping
th: ส่งฟรี

en: Free shipping
th: จัดส่งฟรี

en: Free shipping (legacy)
th: จัดส่งฟรี (Legacy)

en: Free shipping coupon
th: คูปองสำหรับค่าจัดส่งฟรี

en: Free shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
th: ส่งฟรี คือการส่งแบบพิเศษที่จะแสดงผลตามเงื่อนไข เช่น คูปอง หรือซื้ออย่างต่ำ X บาท

en: Free shipping requires...
th: จัดส่งฟรีในเงื่อนไข...

en: Free!
th: ฟรี!

en: Friendly name for identifying this key.
th: ชื่อที่เป็นมิตรเพื่อระบุคีย์นี้

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
th: ชื่อที่เป็นมิตรเพื่อระบุ webhook นี้  ค่าเริ่มต้นที่ใช้กับ Webhook ที่ถูกสร้างบน %s

en: From %1$s to %2$s
th: จาก %1$s ถึง %2$s

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping and billing addresses</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
th: ในหน้าสมาชิกนี้ คุณสามารถดู <a href="%1$s">รายละเอียดคำสั่งซื้อที่ผ่านมา</a> จัดการ <a href="%2$s">ข้อมูลที่อยู่สำหรับการจัดส่งสินค้า</a> และ <a href="%3$s">แก้ไขรหัสผ่านและรายละเอียดบัญชี</a> ได้

en: Fujian / 福建
th: ฝูเจี้ยน / 福建

en: Full name of currency.
th: ชื่อเต็มของสกุลเงิน

en: Full refund email heading
th: หัวข้ออีเมลในการคืนเงินเต็มจำนวน

en: Full refund subject
th: เรื่องในการขอคืนเงินเต็มจำนวน

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
th: GZip (gzopen) ใช้เพื่อเปิดฐานข้อมูล GEOIP จาก MaxMind

en: Gambian dalasi
th: แกมเบีย ดาลาซี

en: Gateway disabled
th: ปิดใช้งานเกตเวย์แล้ว

en: General
th: ทั่วไป

en: General options
th: ตัวเลือกทั่วไป

en: Generate API key
th: สร้าง API Key

en: Generate CSV
th: สร้างไฟล์ CSV

en: Generate coupon code
th: สร้างคูปองโค้ด

en: Generated at
th: สร้างขึ้นเมื่อ

en: Geolocate
th: ตำแหน่งทางภูมิศาสตร์

en: Geolocate (with page caching support)
th: ตำแหน่งทางภูมิศาสตร์ (สนับสนุนเพจแคช)

en: Geolocation enabled?
th: เปิดใช้งาน ตำแหน่งทางภูมิศาสตร์

en: Get an alert if your store is down for even a few minutes.
th: รับการแจ้งเตือน เมื่อร้านของคุณไม่สามารถให้บริการได้

en: Get automated sales tax with %1$sWooCommerce Tax%2$s
th: ถ้าต้องการระบบคำนวนภาษีขายแบบอัตโนมัติ เลือกใช้ %1$sWooCommerce Tax%2$s

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
th: ไม่ควรเรียก Get cart ก่อนการดำเนินการ wp_loaded

en: Get insights on how your store is doing, including total sales, top products, and more.
th: ดูสถิติของร้านคุณ รวมทั้งยอดขายทั้งหมด สินค้าที่ขาย และอื่นๆ

en: Get ready to start selling
th: เตรียมพร้อมสำหรับการเริ่มขาย

en: Get started
th: เริ่มได้

en: Get system report
th: ดูรายงานของ System

en: Get the basics
th: ฟีเจอร์พื้นฐาน

en: Get your API credentials from PayPal.
th: รับ API credentials ของคุณจาก Paypal

en: Get your store up and running more quickly with our new and improved setup experience
th: ตั้งค่าและเปิดร้านค้าได้อย่างรวดเร็ว ด้วยระบบติดตั้งที่ปรับปรุงประสบการณ์การใช้งานใหม่

en: Gibraltar pound
th: ยิบรอลตาร์ ปอนด์

en: Go
th: ไป

en: Go back
th: ย้อนกลับ

en: Go to checkout
th: ไปที่หน้าชำระเงิน

en: Go to shop
th: กลับสู่หน้าร้านค้า

en: Go to the first page
th: ไปหน้าแรก

en: Go to the last page
th: ไปหน้าสุดท้าย

en: Go to the next page
th: ไปหน้าต่อไป

en: Go to the previous page
th: ไปหน้าก่อนหน้า

en: Good
th: ดี

en: Grams
th: กรัม

en: Grand total.
th: ทั้งหมด

en: Grant access
th: ให้สิทธิ์การเข้าถึง

en: Grant access to downloadable products after payment
th: จัดส่งช่องทางการดาวน์โหลด หลังการชำระเงิน

en: Gross sales amount
th: จำนวนยอดขายรวม

en: Gross sales in the period.
th: ยอดขายสินค้าในช่วงนี้

en: Group
th: รวมกลุ่ม

en: Group type.
th: ประเภทของกลุ่ม

en: Grouped product
th: สินค้าแบบกลุ่ม

en: Grouped products
th: สินค้ากลุ่ม

en: Grow your store
th: ฟีเจอร์ในการทำให้ร้านค้าของคุณเติบโต

en: Guatemalan quetzal
th: กัวเตมาลา เกตซัล

en: Guest
th: ผู้เยี่ยมชม

en: Guest orders
th: คำสั่งซื้อทั่วไป

en: Guest sales
th: ยอดขายจากคนทั่วไป

en: Guinean franc
th: กินี ฟรังซ์

en: HTML description of the resource.
th: คำอธิบาย HTML ของทรัพยากร

en: HTML template
th: HTML Template

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
th: อีเมลแบบ HTML/Multipart ใช้ DOMDocument เพื่อสร้าง inline CSS ในเทมเพลต

en: Hard crop?
th: ตัดรูป?

en: Have a coupon?
th: มีคูปองส่วนลด?

en: Have an existing store?
th: มีร้านค้าอยู่แล้ว?

en: Health and beauty
th: สุขภาพ และความสวยงาม

en: Height
th: ความสูง

en: Height (%s)
th: สูง (%s)

en: Heilongjiang / 黑龙江
th: เฮยหลงเจียง / 黑龙江

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
th: ยินดีต้อนรับ %1$s (หากไม่ใช่ %1$s <a href="%2$s">คลิกที่นี่เพื่อออกจากระบบ</a>)

en: Help &amp; Support
th: การช่วยเหลือและสนับสนุน

en: Help WooCommerce improve with usage tracking
th: ช่วยปรับปรุง WooCommerce โดยส่งข้อมูลการใช้งานให้

en: Henan / 河南
th: เหอหนาน / 河南

en: Hi %s,
th: สวัสดี  %s,

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
th: สวัสดีครับ อัปโหลดไฟล์ CSV ที่มีอัตราภาษีเพื่อนำข้อมูลเข้าไปยังร้านค้าของคุณ
    เลือกไฟล์ .csv เพื่ออัปโหลด แล้วกด "อัปโหลดไฟล์และนำเข้า"

en: Hi there,
th: สวัสดี

en: Hidden
th: ซ่อน

en: Hide advanced options
th: ซ่อนตัวเลือกระดับสูง

en: Hide empty categories
th: ซ่อนหมวดหมู่สินค้าที่ว่าง

en: Hide errors from visitors
th: ซ่อนข้อผิดพลาด จากผู้เข้าชม

en: Hide errors from visitors?
th: ซ่อน error จากผู้เยี่ยมชม ?

en: Hide free products
th: ซ่อนลินค้าฟรี

en: Hide if cart is empty
th: ซ่อนเมื่อไม่มีสินค้าในตะกร้า

en: Hide out of stock items from the catalog
th: ซ่อนสินค้าหมดจากคลังจากแค็ตตาล็อก

en: Hide shipping costs until an address is entered
th: ไม่เปิดเผยราคาจนกว่าจะใส่ที่อยู่

en: Hide template
th: ซ่อน Template

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
th: เก็บรักษาสินค้า (สำหรับการสั่งซื้อที่ไม่ได้ชำระเงิน) เป็นเวลา x นาที เมื่อถึงเวลาจำกัดนี้ การสั่งซื้อที่รอดำเนินการอยู่จะถูกยกเลิก ปล่อยให้เป็นช่องว่างเพื่อปิดการใช้งาน

en: Hold stock (minutes)
th: เก็บรักษาสินค้า (นาที)

en: Home
th: หน้าแรก

en: Home URL.
th: URL หน้าหลัก

en: Home, furniture, and garden
th: บ้าน, เฟอร์นิเจอร์, และสวน

en: Homepage
th: หน้าแรก

en: Honduran lempira
th: ฮอนดูรัส เลมปิร่า

en: Hong Kong dollar
th: Hong Kong Dollar

en: House number and street name
th: บ้านเลขที่ และชื่อถนน

en: How easy was it to add a product attribute?
th: การเพิ่มคุณสมบัติสินค้าทำได้ง่ายเพียงใด?

en: How easy was it to add product category?
th: การเพิ่มหมวดหมู่สินค้าทำได้ง่ายเพียงใด?

en: How many products should be shown per row?
th: จำนวนสินค้าที่แสดงต่อแถว

en: How many rows of products should be shown per page?
th: จำนวนแถวของสินค้าที่แสดงต่อหน้า

en: How many times the coupon can be used per customer.
th: คูปองใบนี้สามารถใช้ได้กี่ครั้งต่อลูกค้าหนึ่งคน

en: How many times this coupon can be used before it is void.
th: จำนวนครั้งที่คูปองนี้สามารถใช้งานได้ ก่อนที่จะเป็นโมฆะ

en: How many times this coupon can be used by an individual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
th: จำนวนครั้งที่คูปองสามารถใช้งานได้ ต่อหนึ่งอีเมล

en: How should products be sorted in the catalog by default?
th: โปรดเลือกค่าเริ่มต้นรูปแบบการการจัดเรียงสินค้าในแคตาลอค

en: How to calculate delivery charges
th: คำนวณค่าใช้จ่ายในการจัดส่งอย่างไร

en: How to update your database table prefix
th: วิธีการอัปเดต table prefix ของฐานข้อมูล ของคุณ

en: Hubei / 湖北
th: หูเป่ย์ / 湖北

en: Hunan / 湖南
th: หูหนาน / 湖南

en: Hungarian forint
th: Hungarian Forint

en: Huíla
th: Humla

en: I have read and agree to the website %s
th: ฉันได้อ่านและยอมรับข้อตกลงและกฏระเบียบของเว็บไซต์นี้ %s

en: I plan to sell both physical and digital products
th: ขายทั้งสินค้าทั่วไปที่มีการจัดส่ง และสินค้าดิจิทัล

en: I plan to sell digital products
th: ขายสินค้าดิจิทัล

en: I plan to sell physical products
th: ขายสินค้าทั่วไปที่มีการจัดส่ง

en: I will also be selling products or services in person.
th: มีหน้าร้านสำหรับขายสินค้าหรือบริการ

en: ID is invalid.
th: ไอดีไม่ถูกต้อง

en: ID to reassign posts to.
th: ID สำหรับมอบหมายเรื่องใหม่

en: ID.
th: รหัส

en: IP Address
th: ที่อยู่ของฉัน

en: IP address
th: ที่อยู่ไอพี

en: IP address for the downloader.
th: ที่อยู่ IP สำหรับผู้ดาวน์โหลด

en: IP address.
th: ที่อยู่ IP

en: IPN email notifications
th: การแจ้งเตือนอีเมลผ่าน IPN

en: IPN payment completed
th: การชำระเงินผ่าน Paypal IPN สำเร็จแล้ว

en: ISO code of the country.
th: รหัส ISO สำหรับประเทศ

en: ISO code or name of the state, province or district.
th: รหัส ISO หรือชื่อของรัฐ จังหวัด หรือ อำเภอ

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
th: ถ้า COD สามารถใช้ได้เพียงวิธีการนี้เท่านั้น, ให้ตั้งค่าที่นี่ ถ้าต้องการใช้สำหรับทุกวิธีการให้ปล่อยว่างไว้

en: If enabled, this text will be shown site-wide. You can use it to show events or promotions to visitors!
th: ถ้ามันถูกเปิดไว้ ข้อความจะแสดงตามความกว้างของเว็บ คุณสามารถใช้มันแสดงกิจกรรมหรือโปรโมชันให้ผู้เยี่ยมชมได้!

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
th: ถ้าเปิดใช้การบริหารคลังสินค้า คำสั่งนี้จะกำหนดว่าสามารถสั่งจองสินค้าได้หรือไม่

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
th: อนุญาตให้มีการจองสินค้าหรือไม่ หากอนุญาต จำนวนสินค้าจะสามารถต่ำกว่า 0 ได้

en: If the "Force Downloads" or "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" download method is selected but does not work, the system will use the "Redirect" method as a last resort. <a href="%1$s">See this guide</a> for more details.
th: ถ้า "Force Downloads" หรือ "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" เลือกวิธีการดาวน์โหลดแล้ว แต่ใช้งานไม่ได้, ระบบจะใช้วิธี "เปลี่ยนเส้นทาง" เป็นทางเลือกสุดท้าย <a href="%1$s">ดูคู่มือนี้</a> สำหรับรายละเอียดเพิ่มเติม

en: If the product is downloadable.
th: สินค้าสามารถดาวน์โหลดได้

en: If the product is virtual.
th: ถ้าสินค้าเป็น virtual

en: If the variation is downloadable.
th: ถ้าเป็นความแตกต่างของสินค้าดาวน์โหลด

en: If the variation is virtual.
th: ถ้าเป็นความแตกต่างของสินค้าเสมือนจริง

en: If the variation is visible.
th: ถ้าตัวแปรมองเห็นได้

en: If true, calculates stock counts for products in the collection.
th: ถ้าใช่ ให้นับจำนวนสต็อคสินค้าในกลุ่ม

en: If true, this coupon will not be applied to items that have sale prices.
th: ถ้าใช่, คูปองนี้ จะไม่ถูกนำไปใช้กับสินค้าที่มีราคาขาย

en: If you are modifying WooCommerce on a parent theme that you did not build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
th: หากคุณกำลังปรับแต่ง WooCommerce ที่ธีมแม่ซึ่งคุณไม่ได้สร้างขึ้นมาเอง เราแนะนำให้คุณสร้างธีมลูกแทน อ่านเพิ่มเติม: <a href="%s" target="_blank">วิธีการสร้างธีมลูก</a>

en: If you are using X-Accel-Redirect download method along with NGINX server, make sure that you have applied settings as described in <a href='%s'>Digital/Downloadable Product Handling</a> guide.
th: ถ้าหากคุณเลือกใช้วิธีการ X-Accel-Redirect ดาวน์โหลด กับ NGINX เซิร์ฟเวอร์, ตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณได้ใช้การตั้งค่าตามที่อธิบายไว้ในคู่มือ <a href='%s'>ดิจิตอล/การจัดการผลิตภัณฑ์ที่ดาวน์โหลดได้</a>

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
th: หากคุณกำหนดหน้าที่ลูกค้าจะถามว่าพวกเขายอมรับ "เงื่อนไขข้อกำหนด” พวกเขาเมื่อทำการตรวจสอบแล้ว

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
th: หากคุณเคยซื้อสินค้ากับเรามาก่อน กรุณากรอกรายละเอียดในช่องด้านล่าง
    หากคุณเป็นลูกค้าใหม่ กรุณาดำเนินการในส่วนการจ่ายเงิน และ การจัดส่ง

en: If you like, you may enter custom structures for your product URLs here. For example, using <code>shop</code> would make your product links like <code>%sshop/sample-product/</code>. This setting affects product URLs only, not things such as product categories.
th: คุณสามารถปรับแต่งโครงสร้าง ​URL ของสินค้าได้ที่นี่ ยกตัวอย่างเช่น การใช้ <code>shop</code> จะทำให้ลิงก์สินค้าของคุณคือ <code>%sshop/sample-product/</code> การตั้งค่านี้จะส่งผลแค่ URL ของสินค้าเท่านั้น ไม่รวมถึงหมวดหมู่ของสินค้า

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
th: ถ้าคุณต้องใช้งานการช่วยเหลือในการติดตั้งอีกครั้ง คลิกที่ปุ่มด้านล่าง

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
th: ถ้าอีเมล PayPal หลักของคุณแตกต่างจาก อีเมล PayPal ด้านบน  ให้ใส่อีเมลหลักสำหรับบัญชี PayPal ของคุณที่นี่  เพื่อใช้ในการตรวจสอบการร้องขอ IPN

en: Image
th: รูปภาพ

en: Image ID.
th: ID รูป

en: Image URL.
th: URL ของรูปภาพ

en: Image alternative text.
th: คำอธิบายรูปภาพเพิ่มเติม

en: Image data.
th: ข้อมูลรูปภาพ

en: Image name.
th: ชื่อรูป

en: Image position. 0 means that the image is featured.
th: ตำแหน่งรูปภาพ, 0 หมายความว่าเป็นรูปประจำสินค้า

en: Image size used for products in the catalog.
th: ขนาดของรูปภาพ ใช้สำหรับสินค้าในแค็ตตาล็อก

en: Image size used for the main image on single product pages. These images will remain uncropped.
th: ขนาดรูปภาพจะถูกใช้สำหรับรูปภาพหลักบนหน้าสินค้า รูปภาพเหล่านี้จะไม่ถูก crop

en: Image url
th: url ของภาพ

en: Images
th: ไฟล์รูปภาพ

en: Images will be cropped into a square
th: รูปภาพจะถูก crop เป็นรูปสี่เหลี่ยม

en: Images will be cropped to a custom aspect ratio
th: รูปภาพจะถูก crop โดยใช้ custom aspect ratio

en: Images will display using the aspect ratio in which they were uploaded
th: รูปภาพจะถูกแสดงโดยใช้ aspect ratio ที่ได้ทำการอัปโหลดมา

en: Immediately
th: โดยทันที

en: Import
th: นำเข้า

en: Import <strong>products</strong> to your store via a csv file.
th: นำเข้า <strong>สินค้า</strong> เข้าสู่ร้านของคุณด้วยไฟล์ csv

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
th: นำเข้า <strong>อัตราภาษี</strong> เข้าสู่ร้านของคุณด้วยไฟล์ csv

en: Import CSV
th: นำเข้าไฟล์ CSV

en: Import Products
th: นำเข้าสินค้า

en: Import as meta data
th: นำเข้าโดยใช้ meta data

en: Import complete - imported %s tax rates.
th: การนำเข้าสำเร็จ - นำเข้าแล้วโดยอัตราภาษี %s

en: Import complete!
th: นำเข้าสำเร็จ

en: Import products
th: นำเข้าสินค้า

en: Import products from a CSV file
th: นำเข้าสินค้าจากไฟล์ CSV

en: Import tax rates
th: นำเข้าอัตราภาษี

en: Importing
th: กำลังนำเข้า

en: In reply to %s.
th: เป็นการตอบกลับจาก %s

en: In stock
th: มีสินค้า

en: In stock?
th: มีสินค้าในคลังสินค้า?

en: In this subsection you should list which third party payment processors you’re using to take payments on your store since these may handle customer data. We’ve included PayPal as an example, but you should remove this if you’re not using PayPal.
th: ในส่วนย่อยนี้คุณควรตั้งค่าตัวประมวลผลการชำระเงินของบุคคลที่สามที่คุณใช้ในการชำระเงินที่ร้านของคุณ เนื่องจากอาจใช้ข้อมูลลูกค้าได้ เราได้รวม PayPal ไว้เป็นตัวอย่างแล้ว แต่คุณควรนำออกหากคุณไม่ได้ใช้ PayPal

en: In-Progress <span class="count">(%s)</span> | In-Progress <span class="count">(%s)</span>
th[0]: กำลังดำเนินการ <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive
th: ไม่ทำงาน

en: Inches
th: นิ้ว

en: Including tax
th: รวมภาษี

en: Increase quantity of %s
th: เพิ่มจำนวนสินค้า %s

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
th: ขึ้นราคาปกติของสินค้า (แบบเป็นจำนวนเต็มหรือเปอร์เซ็น)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
th: ขึ้นราคาลดราคาของสินค้า (แบบเป็นจำนวนเต็มหรือเปอร์เซ็น)

en: Increasing memory allocated to PHP
th: การเพิ่มหน่วยความจำที่ถูกจองไว้ให้กับ PHP

en: Indian rupee
th: Indian Rupee

en: Indicates the order that will appear in queries.
th: กำหนดคำสั่งซื้อที่จะปรากฏใน queries

en: Individual use only
th: ใช้ได้เพียงคูปองเดียวเท่านั้น

en: Indonesian rupiah
th: Indonesia Rupiah

en: Info
th: รายละเอียด

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
th: ข้อมูลเซิร์ฟเวอร์ของเว็บไซต์นี้

en: Inner Mongolia / 內蒙古
th: มองโกเลียใน / 內蒙古

en: Insert file URL
th: แทรก URL ของไฟล์

en: Insert into product
th: แทรกในสินค้า

en: Insert row
th: เพิ่มแถว

en: Install plugins
th: ติดตั้งปลั๊กอิน

en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

en: Installed Extensions without a Subscription
th: ติดตั้งส่วนขยายโดยไม่รับข่าวสารเรียบร้อยแล้ว

en: Instructions
th: ขั้นตอน

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
th: ขั้นตอนการชำระเงินจะถูกเพิ่มลงในหน้าขอบคุณและอีเมล

en: Instructions that will be added to the thank you page.
th: ขั้นตอนที่จะถูกเพิ่มลงในหน้าขอบคุณ

en: Insufficient privileges to export products.
th: สิทธิ์ไม่เพียงพอสำหรับการส่งออกสินค้า

en: Insufficient privileges to import products.
th: สิทธิ์ไม่เพียงพอสำหรับการนำเข้าสินค้า

en: Integration
th: การเชื่อมรวม

en: International flat rate (legacy)
th: ค่าส่งทั่วโลก (Legacy)

en: Invalid ID.
th: ไอดีไม่ถูกต้อง

en: Invalid URL %s.
th: ไม่พบ URL %s

en: Invalid billing email address
th: billing ที่อยู่อีเมล ไม่ถูกต้อง

en: Invalid brand ID.
th: แบรนด์ ID ไม่ถูกต้อง

en: Invalid brand slug.
th: แบรนด์ slug ไม่ถูกต้อง

en: Invalid catalog visibility option.
th: ตัวเลือกการแสดงแคตตาล็อกไม่ถูกต้อง

en: Invalid coupon
th: คูปองไม่ถูกต้อง

en: Invalid coupon code
th: รหัสคูปองไม่ถูกต้อง

en: Invalid coupon code.
th: รหัสคูปองไม่ถูกต้อง

en: Invalid coupon.
th: รหัสคูปอง ไม่ถูกต้อง

en: Invalid currency code
th: รหัสประเทศไม่ถูกต้อง

en: Invalid customer query.
th: ข้อความค้นหาไม่ถูกต้อง.

en: Invalid customer.
th: ชื่อผู้ใช้งาน ไม่ถูกต้อง

en: Invalid download link.
th: ลิงก์ดาวน์โหลดใช้ไม่ได้

en: Invalid download log: no ID.
th: Download log ไม่ถูกต้อง: ไม่มี ID

en: Invalid download log: not found.
th: Download log ไม่ถูกต้อง: ไม่พบ

en: Invalid download.
th: ดาวน์โหลด ไม่ถูกต้อง

en: Invalid email address
th: ที่อยู่อีเมล ไม่ถูกต้อง

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
th: ชนิดของไฟล์ไม่ถูกต้อง ตัวนำเข้ารองรับเฉพาะไฟล์ CSV และ TXT

en: Invalid image: %s
th: รูปภาพไม่ถูกต้อง: %s

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
th: nonce ไม่ถูกต้อง - nonce ดังกล่าวถูกใช้ไปแล้ว

en: Invalid or duplicated SKU.
th: SKU ไม่ถูกต้องหรือซ้ำกับที่มีอยู่แล้ว

en: Invalid or missing payment token fields.
th: ช่อง payment token ไม่ถูกต้องหรือหายไป

en: Invalid order
th: รายการสั่งซื้อไม่ถูกต้อง

en: Invalid order ID.
th: รหัสใบสั่งซื้อไม่ถูกต้อง

en: Invalid order item.
th: รหัสใบสั่งซื้อไม่ถูกต้อง

en: Invalid order refund ID.
th: รหัสใบสั่งซื้อที่คืนเงินไม่ถูกต้อง

en: Invalid order.
th: รายการสั่งซื้อไม่ถูกต้อง

en: Invalid parameter(s): %s
th: พารามิเตอร์ไม่ถูกต้อง: %s

en: Invalid parameter.
th: พารามิเตอร์ไม่ถูกต้อง

en: Invalid parent ID
th: parent ID ไม่ถูกต้อง

en: Invalid payment gateway.
th: ช่องทางจ่ายเงินไม่ถูกต้อง

en: Invalid payment method.
th: วิธีการชำระเงินไม่ถูกต้อง

en: Invalid payment token.
th: payment token ไม่ถูกต้อง

en: Invalid permission ID.
th: permission ID ไม่ถูกต้อง

en: Invalid post ID.
th: เลขที่เรื่องไม่ถูกต้อง

en: Invalid product
th: สินค้า ไม่ถูกต้อง

en: Invalid product ID
th: ID สินค้าไม่ถูกต้อง

en: Invalid product ID %d.
th: รหัสสินค้า %d ไม่ถูกต้อง.

en: Invalid product ID.
th: สินค้าไม่ถูกต้อง "%s"

en: Invalid product review ID.
th: ID ความเห็นสินค้า ไม่ถูกต้อง

en: Invalid product tax status.
th: สถานะภาษีของสินค้าไม่ถูกต้อง

en: Invalid product type.
th: ประเภทสินค้าไม่ถูกต้อง

en: Invalid product.
th: รหัสสินค้าไม่สามารถใช้งานได้

en: Invalid refund amount
th: จำนวนเงินที่ขอคืนผิดพลาด

en: Invalid refund amount.
th: ยอด เงินคืน ไม่ถูกต้อง

en: Invalid resource id for reassignment.
th: Resource id สำหรับ reassignment ผิด

en: Invalid resource id.
th: รหัสแหล่งที่มาไม่ถูกต้อง

en: Invalid role
th: บทบาท ไม่ถูกต้อง

en: Invalid scope %s
th: scope ไม่ถูกต้อง %s

en: Invalid setting.
th: ตั้งค่า ไม่ถูกต้อง

en: Invalid shipping method!
th: วิธีการจัดส่งไม่ถูกต้อง

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
th: ลายเซ็นไม่ถูกต้อง - ไม่สามารถเรียงลำดับพารามิเตอร์ได้

en: Invalid signature - provided signature does not match.
th: ลายเซ็นต์ไม่ถูกต้อง

en: Invalid signature - signature method is invalid.
th: ลายเซ็นไม่ถูกต้อง - วิธีการของลายเซ็นไม่ถูกต้อง

en: Invalid taxonomy: %s.
th: หมวดคำศัพท์ไม่ถูกต้อง: %s

en: Invalid timestamp.
th: การประทับเวลาไม่ถูกต้อง

en: Invalid username or email.
th: รหัสผู้ใช้งาน หรืออีเมลไม่ถูกต้อง

en: Invalid value posted for %s
th: ค่า %s ที่ถูกส่งมาไม่ถูกต้อง

en: Invalid variation ID
th: variation ID ไม่ถูกต้อง

en: Invalid webhook ID.
th: webhook id ไม่ถูกต้อง

en: Invalid webhook.
th: webhook ไม่ถูกต้อง

en: Inventory
th: สินค้าคงคลัง

en: Invoice prefix
th: คำนำหน้า ใบแจ้งหนี้

en: Iranian rial
th: เรียลอิหร่าน

en: Iraqi dinar
th: ดีนาร์อิรัก

en: Is DomDocument class enabled?
th: เปิดการใช้งาน DomDocument class?

en: Is GZip enabled?
th: เปิดการใช้งาน GZip?

en: Is SUHOSIN installed?
th: SUHOSIN ถูกติดตั้งแล้วหรือยัง?

en: Is SoapClient class enabled?
th: เปิดการใช้งาน SoapClient?

en: Is WordPress debug mode active?
th: เปิดใช้งาน เวิร์ดเพรส debug mode?

en: Is WordPress multisite?
th: หลายเว็บไซต์ หรือไม่?

en: Is a global attribute?
th: เป็นคุณสมบัติทั่วไปหรือไม่

en: Is featured?
th: เป็นรายการเด่นหรือไม่

en: Is fsockopen/cURL enabled?
th: เปิดการใช้งาน fsockopen/cURL?

en: Is the connection to your store secure?
th: การเชื่อมต่อมายังร้านค้าของคุณปลอดภัยหรือไม่?

en: Is this theme a child theme?
th: ธีมนี้ เป็นธีมลูกใช่หรือไม่?

en: Item
th: สินค้า

en: Item #%1$s stock increased from %2$s to %3$s.
th: รายการ #%s เพิ่มจำนวนในสต็อกขึ้นจาก %s ถึง %s

en: Item ID.
th: รหัสสินค้า

en: Item moved down
th: เลื่อนลง

en: Item moved up
th: เลื่อนขึ้น

en: Itemized
th: ลงรายละเอียด

en: Items
th: รายการ

en: Items Purchased
th: รายการที่ซื้อ

en: Items Subtotal:
th: รวมรายการคำสั่งซื้อ

en: Jamaican dollar
th: ดอลล่าจาไมก้า

en: Japanese yen
th: Japanese Yen

en: Jersey pound
th: ปอนด์เจอร์ซีย์

en: Jiangsu / 江苏
th: เจียงซู / 江苏

en: Jiangxi / 江西
th: เจียงซี / 江西

en: Jilin / 吉林
th: จี๋หลิน / 吉林

en: Jordanian dinar
th: ดีนาร์จอร์แดน

en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
th: เราได้รับคำสั่งซื้อหมายเลข %s ของคุณเรียบร้อยแล้ว ขณะนี้กำลังเตรียมการเพื่อจัดส่งสินค้า

en: Kalasin
th: กาฬสินธุ์

en: Kamphaeng Phet
th: กำแพงเพชร

en: Kanchanaburi
th: กาญจนบุรี

en: Kazakhstani tenge
th:  สกุลเงิน Tenge คาซัคสถาน

en: Key details
th: รายละเอียด คำค้นหา

en: Khon Kaen
th: ขอนแก่น

en: Kilograms
th: กิโลกรัม

en: Klarna Payments for WooCommerce
th: Klarna Payments สำหรับ WooCommerce

en: Krabi
th: กระบี่

en: Kuwaiti dinar
th: ดีนาร์คูเวต

en: Kyrgyzstani som
th: ซอมคีร์กีซสถาน

en: L/W/H
th: ก/ย/ส

en: Lampang
th: ลำปาง

en: Lamphun
th: ลำพูน

en: Language
th: ภาษา

en: Lao kip
th: Lao Kip

en: Last 7 days
th: 7 วันที่ผ่านมา

en: Last Active
th: เปิดใช้งานล่าสุด

en: Last access
th: เข้าถึงครั้งล่าสุด

en: Last month
th: เดือนที่แล้ว

en: Last name
th: นามสกุล

en: Last name (optional)
th: นามสกุล (ถ้ามี)

en: Last name.
th: นามสกุล

en: Last order
th: รายการสั่งซื้อสุดท้าย

en: Last order ID.
th: รหัสคำสั่งซื้อล่าสุด

en: Last order data.
th: ข้อมูลคำสั่งซื้อล่าสุด

en: Last page
th: หน้าสุดท้าย

en: Last warning, are you sure?
th: คำเตือนล่าสุด, คุณแน่ใจ ?

en: Latest
th: ล่าสุด

en: Latest version of theme.
th: เวอร์ชั่นล่าสุดของธีม

en: Learn More
th: ศึกษาเพิ่มเติม

en: Learn how to update
th: เรียนรู้วิธีการอัปเดต

en: Learn how to upgrade
th: เรียนรู้วิธีการอัปเกรด

en: Learn more
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

en: Learn more about coupons
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับคูปอง

en: Learn more about orders
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับคำสั่งซื้อ

en: Learn more about shipping zones
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับเขตการจัดส่งสินค้า

en: Learn more about templates
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับเทมเพลตนี้

en: Leave a Reply to %s
th: ส่งความเห็นที่ %s

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
th: ปล่อยว่างไว้สำหรับการดาวน์โหลดซ้ำได้อย่างไม่จำกัด

en: Lebanese pound
th: ปอนด์เลบานอน

en: Left
th: ซ้าย

en: Left with space
th: ซ้ายพร้อมช่องว่าง

en: Legacy shipping methods (flat rate, international flat rate, local pickup and delivery, and free shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
th: วิธีการจัดส่งแบบเดิม (อัตราคงที่, อัตราคงที่ระหว่างประเทศ, รับสินค้าและการส่งสินค้าในท้องถิ่น และการจัดส่งฟรี) จะถูกเลิกใช้ แต่จะยังคงทำงานตามปกติในตอนนี้ <b><em>วิธีการเหล่านี้จะถูกนำออกไปในเวอร์ชันอนาคตของ WooCommerce</em></b> เราขอแนะนำให้ปิดการใช้วิธีการเหล่านี้ แล้วกำหนดอัตราใหม่ภายในโซนการจัดส่งให้เร็วที่สุดเท่าที่จะเป็นไปได้

en: Length
th: ยาว

en: Length (%s)
th: ยาว (%s)

en: Lesotho loti
th: สกุลเงิน Loti เลโซโท

en: Let's go
th: ไปกันเลย

en: Let's go!
th: ลุยเลย!

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
th: ให้คุณชำระอัตราค่าส่ง

en: Level
th: ระดับ

en: Liaoning / 辽宁
th: เหลียวหนิง / 辽宁

en: Liberian dollar
th: ดอลลาร์ไลบีเรีย

en: Libyan dinar
th: ดีนาร์ลิเบีย

en: Lifetime Subscription
th: สมัครสมาชิกตลอดชีพ

en: Limit response to resources published after a given ISO8601 compliant date.
th: การตอบสนองแบบจำกัดต่อทรัพยากรที่เผยแพร่หลังวันที่การปฏิบัติตาม ISO8601

en: Limit response to resources published before a given ISO8601 compliant date.
th: การตอบสนองแบบจำกัดต่อทรัพยากรที่เผยแพร่ก่อนวันที่การปฏิบัติตาม ISO8601

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
th: จำกัดผลลัพธ์เป็นทั้งหมด ยกเว้นที่เป็นรายการที่อยู่ใต้ ID หลักที่กำหนด

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
th: แสดงผลลัพธ์เฉพาะคำสั่งซื้อตามลูกค้าที่ระบุ

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
th: แสดงผลลัพธ์เฉพาะคำสั่งซื้อที่ตรงตามสินค้าที่ระบุ

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
th: แสดงผลลัพธ์เฉพาะคำสั่งซื้อที่ตรงตามสถานะที่ระบุ

en: Limit result set to products assigned a specific brand ID.
th: จำกัดผลลัพธ์เฉพาะสินค้าที่กำหนดแบรนด์

en: Limit result set to products assigned a specific category ID.
th: แสดงผลลัพธ์เป็นสินค้าบางหมวดหมู่

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class ID.
th: แสดงผลลัพธ์เป็นสินค้าบาง Shipping Class

en: Limit result set to products assigned a specific status.
th: แสดงผลลัพธ์เป็นสินค้าบางสถานะ

en: Limit result set to products assigned a specific tag ID.
th: แสดงผลลัพธ์เป็นสินค้าบางป้ายกำกับ

en: Limit result set to products assigned a specific type.
th: แสดงผลลัพธ์เป็นสินค้าบางประเภท

en: Limit result set to products with a specific SKU.
th: จำกัดผลลัพธ์เฉพาะสินค้าที่มี SKU ตามที่ระบุ

en: Limit result set to products with a specific attribute term ID (required an assigned attribute).
th: แสดงผลลัพธ์เป็นสินค้าบางเงื่อนไข (ต้องการคุณสมบัติที่ถูกกำหนด)

en: Limit result set to products with a specific attribute.
th: แสดงผลลัพธ์เป็นสินค้าบางคุณสมบัติที่ระบุ

en: Limit result set to products with a specific slug.
th: จำกัดผลลัพท์ต่อสินค้าด้วย slug ที่ระบุ

en: Limit result set to products with specific SKU(s). Use commas to separate.
th: จำกัดผลลัพธ์ของสินค้าด้วยค่า SKU ใช้คอมม่าในการกรอกเพื่อทำการแบ่ง

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
th: แสดงผลลัพธ์เฉพาะแหล่งข้อมูลสำหรับสินค้าที่ระบุ

en: Limit result set to resources with a specific code.
th: กำหนดการเข้าถึงข้อมูลด้วยรหัส

en: Limit result set to resources with a specific email.
th: กำหนดการเข้าถึงข้อมูลเฉพาะอีเมลที่ระบุ

en: Limit result set to resources with a specific role.
th: กำหนดการเข้าถึงข้อมูลเฉพาะผู้ใช้บางประเภท

en: Limit result set to resources with a specific slug.
th: แสดงผลลัพธ์เฉพาะแหล่งข้อมูลสำหรับ slug ที่ระบุ

en: Limit result set to specific IDs.
th: จำกัดผลลัพธ์เฉพาะตาม ID ที่กำหนด

en: Limit result set to specific ids.
th: แสดงผลลัพธ์เฉพาะบาง ID

en: Limit result set to those of particular parent IDs.
th: แสดงผลลัพธ์เฉพาะ ID แม่เหล่านี้

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
th: แสดงผลลัพธ์เฉพาะ webhooks สำหรับสถานะที่ระบุ

en: Limit results to those matching a string.
th: จำกัดผลลัพท์ไปยังคำที่ตรงกับการจับคู่

en: Limit to specific ZIP/postcodes
th: จำกัดเฉพาะบางเลขไปรษณีย์/รหัสไปรษณีย์

en: Limit usage to X items
th: ลิมิตต่อสินค้า X ชิ้น

en: Line item meta data.
th: meta data รายรายการ

en: Line items data.
th: รายการสั่งซื้อ

en: Line subtotal (before discounts).
th: ยอดรวม (ก่อนหักส่วนลด)

en: Line subtotal tax (before discounts).
th: ยอดรวมภาษี (ก่อนหักส่วนลด)

en: Line taxes.
th: ข้อมูลด้านภาษีมูลค่าเพิ่ม

en: Line total (after discounts).
th: ยอดสุทธิ (ก่อนหักส่วนลด)

en: Line total tax (after discounts).
th: อัตราภาษีรวม (หลังหักส่วนลด)

en: Link previous orders
th: ลิงก์การสั่งซื้อก่อนหน้านี้

en: Linked Products
th: สินค้าที่เชื่อมโยง

en: List
th: รายชื่อ

en: List 1 postcode per line
th: ใส่ 1 รหัสไปรษณีย์ต่อบรรทัด

en: List of attributes.
th: รายการคุณสมบัติ

en: List of available term names of the attribute.
th: รายการชื่อเงื่อนไขของคุณสมบัติสินค้าที่ใช้ได้

en: List of billing address data.
th: รายการที่อยู่สำหรับจัดส่งใบเสร็จ

en: List of brands, if applicable.
th: รายชื่อแบรนด์ (หากมี)

en: List of brands.
th: รายชื่อแบรนด์

en: List of categories.
th: รายการของหมวดหมู่สินค้า

en: List of category IDs the coupon applies to.
th: แสดง ID หมวดหมู่ที่จะใช้คูปอง

en: List of category IDs the coupon does not apply to.
th: รายการ ID หมวดหมู่สินค้าที่คูปองไม่สามารถใช้ได้

en: List of created resources.
th: รายการทรัพยากรที่สร้างขึ้น

en: List of cross-sell products IDs.
th: รายการของรหัสสินค้า ​cross-sell

en: List of delete resources.
th: รายการทรัพยากรที่ถูกลบ

en: List of downloadable files.
th: รายการที่สามารถดาวน์โหลดได้

en: List of email addresses that can use this coupon.
th: รายการอีเมลที่สามารถใช้คูปองได้

en: List of grouped products ID.
th: รายการของ ID ของสินค้าแบบกลุ่ม

en: List of images.
th: รายการรูปภาพ

en: List of product IDs the coupon can be used on.
th: รายการของ ID สินค้า ที่คูปองสามารถใช้ได้

en: List of product IDs the coupon cannot be used on.
th: รายการของ ID สินค้า ที่คูปองไม่สามารถใช้ได้

en: List of refunds.
th: รายการที่ขอคืนเงิน

en: List of related products IDs.
th: รายการรหัสสินค้าที่เกี่ยวข้อง

en: List of sales reports.
th: รายการของรายงานการขาย

en: List of shipping address data.
th: รายการที่อยู่สำหรับจัดส่งสินค้า

en: List of tags.
th: รายการป้ายกำกับ

en: List of top sellers products.
th: รายการสินค้าขายดี

en: List of up-sell products IDs.
th: แสดง ID ของสินค้า up-sell

en: List of updated resources.
th: รายการทรัพยากรที่ถูกอัปเดต

en: List of upsell products IDs.
th: รายการ ID ของสินค้าที่ upsell

en: List of user IDs (or guest email addresses) that have used the coupon.
th: รายชื่อ user IDs (หรือ email address ลูกค้า) ที่เคยใช้คูปอง

en: List of variations.
th: ข้อมูลความแตกต่าง

en: Live API password
th: ชื่อผู้ใช้ Live API

en: Live API username
th: ชื่อผู้ใช้ Live API

en: Load billing address
th: โหลด ข้อมูลที่อยู่การออกใบกำกับภาษี

en: Load shipping address
th: โหลดที่อยู่ในการจัดส่ง

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
th: โหลดข้อมูลการเรียกเก็บเงินของลูกค้านี้ หรือ ไม่ ? จะลบข้อมูลการเรียกเก็บเงินใด ๆ เข้ามาในขณะนี้

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
th: โหลดข้อมูลการจัดส่งสินค้าของลูกค้านี้ หรือไม่ จะลบข้อมูลการจัดส่งสินค้าที่ป้อนปัจจุบัน

en: Loading network orders
th: โหลด network orders

en: Loading&hellip;
th: กำลังโหลดข้อมูล&hellip;

en: Local delivery
th: การจัดส่งในพื้นที่

en: Local delivery (legacy)
th: ตำแหน่งที่จัดส่ง (Legacy)

en: Local pickup
th: รับสินค้าเอง

en: Local pickup (legacy)
th: ขนส่งในพื้นที่ (Legacy)

en: Location
th: ที่ตั้ง

en: Locations not covered by your other zones
th: สถานที่ไม่ได้ถูกรวมในโซนของคุณ

en: Loei
th: เลย

en: Log directory writable
th: ไดเรกทอรีบันทึกที่เขียนได้

en: Log in
th: เข้าสู่ระบบ

en: Log in to Download Files
th: เข้าสู่ระบบเพื่อดาวน์โหลดไฟล์

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: Logged in as %s
th: เข้าสู่ระบบ %s

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Logo
th: รูปโลโก้

en: Logout
th: ออกจากระบบ

en: Logs
th: บันทึก

en: Looking for the WooCommerce Helper?
th: กำลังมองหาตัวช่วย WooCommerce อยู่ใช่หรือไม่

en: Lopburi
th: ลพบุรี

en: Lost password
th: ลืมรหัสผ่าน

en: Lost your password?
th: ลืมรหัสผ่านของคุณ?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
th: ลืมรหัสผ่าน? กรุณากรอกชื่อผู้ใช้งาน หรืออีเมล เพื่อคุณจะได้รับลิงก์เพื่อสร้างรหัสผ่านใหม่ทางอีเมล

en: Low in stock
th: สินค้าคงคลังเหลือน้อย

en: Low stock amount
th: สินค้าคงคลังเหลือน้อย

en: Low stock threshold
th: จำนวนสต๊อกเหลือน้อย ณ จุดที่ตรวจสอบ

en: LxWxH in decimal form
th: กว้างxยาวxสูง ในหลักทศนิยม

en: M j, Y
th: j M Y

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
th: MD5 ของสินค้าในตะกร้า เพื่อให้แน่ใจว่าคำสั่งซื้อไม่ถูกแก้ไข

en: Macao / 澳门
th: มาเก๊า / 澳门

en: Macedonian denar
th: มาเซโดเนีย ดีน่าร์

en: Mae Hong Son
th: แม่ฮ่องสอน

en: Maha Sarakham
th: มหาสารคาม

en: Mailchimp
th: MailChimp

en: Mailchimp icon
th: ไอคอน MailChimp

en: Main image width
th: ความกว้างรูปภาพหลัก

en: Make a duplicate from this product
th: คัดลอกสินค้าชิ่นนี้

en: Make default
th: ทำให้เป็นมาตราฐาน

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order will not be shipped until the funds have cleared in our account.
th: ชำระเงินโดยการโอนเงินเข้าบัญชีธนาคาร โดยหลังการชำระเงิน กรุณาส่งหลักฐานยืนยันพร้อมเลขที่ใบสั่งซื้อ เพื่อดำเนินการส่งของต่อไป

en: Malawian kwacha
th: มาลาวี ควาชา

en: Malaysian ringgit
th: Malaysian Ringgits

en: Manage
th: จัดการ

en: Manage stock
th: จัดการสต็อกสินค้า

en: Manage stock?
th: จัดการคลังสินค้า ?

en: Manage suggestions
th: จัดการคำแนะนำทั้งหมด

en: Manage your subscriptions, get important product notifications, and updates, all from the convenience of your WooCommerce dashboard
th: จัดการการรับข่าวสารของคุณ รับการแจ้งเตือนสำคัญของสินค้าและอัพเดตทั้งหมดอย่างสะดวกสบายผ่านทางหน้าควบคุม WooCommerce

en: Manual
th: ทำด้วยตนเอง

en: Manually sent
th: ส่งด้วยตนเอง

en: Manx pound
th: ปอนด์เกาะแมน

en: Map CSV fields to products
th: จับคู่ฟิลด์ CSV กับสินค้า

en: Map to field
th: ผนวกเข้ากับฟิลด์

en: Marketing
th: การตลาด

en: Marketplace
th: ตลาดสินค้า

en: Marketplace suggestions
th: การแนะนำปลั๊กอิน WooCommerce

[ctx: Marketplace suggestions]
en: Get more options
th: เลือกตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Mauritian rupee
th: มอรีเชียส รูปี

en: Max %s
th: มากที่สุด %s

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
th: จำนวนสินค้าสูงสุดในตะกร้าที่สามารถใช้คูปองได้

en: Max price
th: ราคาสูงสุด

en: Max upload size
th: ขนาดอัปโหลดใหญ่สุด

en: Max upload size.
th: ขนาดอัปโหลดใหญ่สุด

en: MaxMind GeoIP database.
th: ฐานข้อมูล MaxMind GeoIP

en: Maximum depth
th: ความลึกสูงสุด

en: Maximum number of items to be returned in result set.
th: จำนวนสูงสุดของรายการที่จะถูกคืนค่าในชุดผลลัพท์

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
th: จำนวนการสั่งซื้อสูงสุดที่อนุญาตให้ใช้คูปอง

en: Maximum size: %s
th: ขนาดใหญ่สุด: %s

en: Maximum spend
th: ยอดสั่งซื้อสูงสุด

en: Measurements
th: การวัดผล

en: Medium
th: ขนาดกลาง

en: Memberships
th: ระบบสมาชิกตามสิทธิ

en: Menu order
th: ลำดับเมนู

en: Menu order, used to custom sort products.
th: ลำดับสินค้า ใช้ในการเรียงลำดับสินค้า

en: Menu order, used to custom sort the resource.
th: ลำดับเมนู ใช้เพื่อเรียงลำดับทรัพยากรแบบกำหนดเอง

en: Message
th: ข้อความ

en: Meta
th: นิยาม

en: Meta key.
th: Meta key

en: Meta label.
th: Meta label

en: Meta value.
th: Meta value

en: Meta: %s
th: Meta : %s

en: Meters
th: เมตร

en: Method
th: วิธี

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
th: ไม่พบเมท็อด '%s', จำเป็นต้องถูกเขียนทับโดยซับคลาส

en: Method availability
th: เปิดใช้วิธีการ

en: Method title
th: Method Title

en: Mexican peso
th: Mexican Peso

en: Millimeters
th: มิลลิเมตร

en: Min %s
th: น้อยที่สุด %s

en: Min price
th: ราคาต่ำสุด

en: Mini-Cart
th: ตะกร้าสินค้าขนาดเล็ก

en: Minimum order amount
th: ยอดสั่งซื้อขั้นต่ำ

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
th: จำนวนคำสั่งซื้อขั้นต่ำที่ต้องอยู่ในตะกร้าสินค้าก่อนที่จะใช้คูปองได้

en: Minimum spend
th: ยอดสั่งซื้อขั้นต่ำ

en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
th[0]: พารามิเตอร์ %s OAuth หายไป

en: Missing parameter %s
th: พารามิเตอร์ไม่ครบถ้วนจำนวน %s

en: Mobile
th: มือถือ

en: Moldovan leu
th: ลือ มอลโดวา

en: Mollie
th: โทรศัพท์

en: Money spent
th: ใช้เงินไป

en: Monthly
th: รายเดือน

en: Moroccan dirham
th: โมรอคโค ดีแรห์ม

en: Most discount
th: ลดราคามากที่สุด

en: Most popular
th: คูปองยอดนิยม

en: Most stocked
th: สินค้าคงคลังสูงสุด

en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
th: ย้าย &#8220;%s&#8221; ไปถังขยะ

en: Move to Trash
th: ย้ายไปถังขยะ

en: Mozambican metical
th: มอริเชียส รูปี

en: Mukdahan
th: มุกดาหาร

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
th: มัลติไบท์สตริง (มัลติสตริง) ถูกใช้เพื่อที่จะแปลงการเข้ารหัสตัวอักษร เหมือนกับอีเมลหรือการเปลี่ยนตัวอักษรไปเป็นตัวอักษรตัวเล็ก

en: Multipart
th: หลายส่วน

en: Municipality
th: เทศบาล

en: Municipality / District
th: เขต / อำเภอ

en: Must Use Plugins
th: ปลั๊กอินที่ต้องใช้

en: My Account Page
th: หน้าบัญชีของฉัน

en: My Subscriptions
th: การสมัครรับข้อมูลของฉัน

en: My account
th: บัญชีผู้ใช้ของฉัน

en: My account page
th: หน้าบัญชีของฉัน

en: MySQL version
th: MySQL Version

en: MySQL version.
th: MySQL Version

en: N. Revenue (formatted)
th: รายได้สุทธิ (จัดรูปแบบแล้ว)

en: N/A
th: ไม่ระบุ

en: Nakhon Nayok
th: นครนายก

en: Nakhon Pathom
th: นครปฐม

en: Nakhon Phanom
th: นครพนม

en: Nakhon Ratchasima
th: นครราชสีมา

en: Nakhon Sawan
th: นครสวรรค์

en: Nakhon Si Thammarat
th: นครศรีธรรมราช

en: Name
th: ชื่อ

en: Name (Last, First)
th: ชื่อ (นามสกุล, ชื่อ)

en: Name (numeric)
th: ชื่อ (ตัวเลข)

en: Name (required)
th: ชื่อ(ต้องกรอก)

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
th: ชื่อคุณสมบัติ (แสดงที่หน้าเว็บ)

en: Name for the resource.
th: ชื่อของ resource

en: Name of the reviewer.
th: ชื่อผู้รีวิว

en: Namibian dollar
th: นามิเบียดอลลาร์

en: Nan
th: น่าน

en: Narathiwat
th: นราธิวาส

en: Nepalese rupee
th: สกุลเงินรูปีเนปาล

en: Net profit
th: กำไรสุทธิ

en: Net sales amount
th: ยอดขายสุทธิ

en: Net sales in the period.
th: ยอดขายสุทธิในช่วงเวลา

en: Net total revenue (formatted).
th: รายได้รวมสุทธิ (จัดรูปแบบ)

en: Netherlands Antillean guilder
th: กิลเดอร์เนเธอร์แลนด์

en: Network enabled
th: เปิดการใช้งานเครือข่าย

en: Never
th: ไม่เคย

en: Never show quantity remaining in stock
th: ไม่แสดงจำนวนที่เหลืออยู่ในคลัง

en: New %s
th:  %s ใหม่

en: New Brand Name
th: ชื่อแบรนด์ใหม่

en: New Taiwan dollar
th: สกุลเงินดอลลาร์ไต้หวัน (TWD)

en: New Zealand dollar
th: New Zealand Dollar

en: New account
th: บัญชีใหม่

en: New category name
th: ชื่อหมวดหมู่ใหม่

en: New coupon
th: สร้างคูปอง

en: New order
th: รายการสั่งซื้อใหม่

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
th: เมื่อมีคำสั่งซื้อใหม่ อีเมลคำสั่งซื้อจะถูกส่งไปยังผู้รับที่ได้เลือกไว้

en: New password
th: รหัสผ่านใหม่

en: New password (leave blank to leave unchanged)
th: รหัสผ่านใหม่ (ปล่อยว่างไว้ ถ้าไม่ต้องการเปลี่ยน)

en: New passwords do not match.
th: รหัสผ่านใหม่ไม่ตรงกัน

en: New product
th: สินค้าใหม่

en: New shipping class Name
th: ประเภทการจัดส่งใหม่

en: New tag name
th: ชื่อป้ายกำกับใหม่

en: New user email address.
th: อีเมล์ผู้ใช้ใหม่

en: New user password.
th: รหัสผู้ใช้ใหม่

en: New user username.
th: ชื่อ username ใหม่ของผู้ใช้งาน

en: New:
th: ใหม่:

en: Newest Scheduled Date
th: วันที่กำหนดล่าสุด

en: Next
th: ถัดไป

en: Next (arrow right)
th: ถัดไป

en: Next page
th: หน้าถัดไป

en: Next step
th: ขั้นตอนถัดไป

en: Nigerian naira
th: Nigerian Naira

en: Ningxia Hui / 宁夏
th: หนิงเซี่ยฮุ่ย / 宁夏

en: No
th: ไม่

en: No &quot;%s&quot; found
th: ไม่พบ &quot;%s&quot;

en: No Brands Found
th: ไม่พบแบรนด์

en: No attributes currently exist.
th: ไม่มีคุณสมบัตินั้นอยู่

en: No billing address set.
th: ยังไม่ได้ใส่ที่อยู่สำหรับการเรียกเก็บเงิน

en: No brands
th: ไม่มีแบรนด์

en: No categories
th: ไม่มีหมวดหมู่

en: No categories found
th: ไม่พบ หมวดหมู่ ที่ต้องการ

en: No coupons found
th: ไม่พบคูปอง

en: No coupons found in range
th: ไม่พบคูปอง ตามที่กำหนด

en: No coupons found in trash
th: ไม่พบคูปองในถังขยะ

en: No customer downloads found.
th: ไม่พบลูกค้าที่ทำการดาวน์โหลด

en: No customer selected
th: ไม่มีลูกค้าที่เลือก

en: No customers found.
th: ไม่พบลูกค้าที่ค้นหา

en: No default %s&hellip;
th: ไม่มีค่าเริ่มต้น %s&hellip;

en: No downloads available yet.
th: ยังไม่มีสินค้าที่พร้อมให้ดาวน์โหลด

en: No file defined
th: ไม่มีการระบุไฟล์

en: No location by default
th: ไม่พบสถานที่ตั้งต้น

en: No low in stock products found.
th: ไม่พบสินค้าที่จำนวนต่ำ

en: No matching product exists to update.
th: ไม่พบสินค้าที่จะอับเดท

en: No matching tax rates found.
th: ไม่พบอัตราภาษีที่ตรงกัน

en: No maximum
th: ไม่จำกัดขั้นสูงสุด

en: No minimum
th: ไม่จำกัดขั้นต่ำ

en: No order has been made yet.
th: ยังไม่มีรายการสั่งซื้อ

en: No orders found
th: ไม่พบรายการสั่งซื้อ

en: No orders found in trash
th: ไม่พบรายการสั่งซื้อในถังขยะ

en: No out of stock products found.
th: ไม่พบจำนวนสินค้าที่จำหน่ายหมดแล้ว

en: No product categories exist.
th: ไม่มีหมวดหมู่สินค้าอยู่

en: No product to duplicate has been supplied!
th: ไม่มีสินค้าให้คัดลอก

en: No products found
th: ไม่พบสินค้า

en: No products found in range
th: ไม่พบสินค้าในช่วงที่กำหนด

en: No products found in trash
th: ไม่พบสินค้าในถังขยะ

en: No products found.
th: ไม่พบสินค้า

en: No products in the cart.
th: ไม่มีสินค้าในตะกร้า

en: No products were found matching your selection.
th: ไม่พบสินค้าตรงกับที่คุณเลือก

en: No restrictions
th: ไม่ระบุ

en: No row(s) selected
th: คุณยังไม่ได้เลือกแถว

en: No saved methods found.
th: ไม่มีการบันทึก

en: No shipping address set.
th: ยังไม่ได้ใส่ที่อยู่ในการจัดส่ง

en: No shipping class
th: ไม่มีประเภทการจัดส่ง

en: No shipping class cost
th: ไม่มีค่าใช้จ่ายในประเภทการจัดส่งสินค้า

en: No shipping classes have been created.
th: ยังไม่มีการสร้างประเภทการจัดส่ง

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
th: ยังไม่ได้เลือกการจัดส่ง กรุณาตรวจสอบอีกครั้ง หรือติดต่อเรา

en: No shipping methods offered to this zone.
th: ไม่มีวิธีการจัดส่งใดสำหรับโซนนี้

en: No tags found
th: ไม่มีป้ายกำกับ

en: No taxes found in this period
th: ไม่พบภาษีในช่วงนี้

en: No theme is defined for this template.
th: ไม่มีธีมที่กำหนดให้ใช้สำหรับเทมเพลตนี้

en: No updates required. Database version is %s
th: ไม่จำเป็นต้องอัปเดต ท่านกำลังใช้ฐานข้อมูลเวอร์ชัน %s

en: No used coupons found
th: ไม่พบคูปองที่ใช้งาน

en: No webhooks found.
th: ไม่เจอ Webhooks

en: No, I will enter prices exclusive of tax
th: ไม่ ฉันจะใส่ราคาโดยไม่รวมภาษี

en: None
th: ไม่มี

en: Nong Bua Lam Phu
th: หนองบัวลำภู

en: Nong Khai
th: หนองคาย

en: Nonthaburi
th: นนทบุรี

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
th: North Khorasan (خراسان جنوبی)

en: North Korean won
th: เกาหลีเหนือ วอน

en: Norwegian krone
th: Norwegian Krone

en: Not able to attach "%s".
th: ไม่สามารถแนบ "%s".

en: Not declared
th: ไม่ประกาศ

en: Not enough units of %s are available in stock to fulfil this order.
th: จำนวน %s ในคลังสินค้าไม่เพียงพอสำหรับคำสั่งซื้อ

en: Not required if your download directory is protected. <a href='%s'>See this guide</a> for more details. Files already uploaded will not be affected.
th: ไม่จำเป็นหากไดเร็กทอรีดาวน์โหลดของคุณได้รับการป้องกัน <a href='%s'>ดูคู่มือนี้</a> สำหรับรายละเอียดเพิ่มเติม ไฟล์ที่อัปโหลดแล้วจะไม่ได้รับผลกระทบ

en: Not right now
th: ไม่ใช่ตอนนี้

en: Not that bad
th: ค่อนข้างแย่

en: Note
th: บันทึก

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
th: [{site_title}] บันทึกเพิ่มเติม {order_date}

en: Note left by customer during checkout.
th: ข้อความโดยลูกค้าเองระหว่างการชำระเงิน

en: Note to customer
th: บันทึกถึงลูกค้า

en: Note:
th: บันทึก:

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
th: หมายเหตุ: การอนุญาตในแต่ละรายการจะได้รับการอนุมัติโดยอัตโนมัติเมื่อสถานะคำสั่งซื้อเปลี่ยนเป็นกำลังเตรียมสินค้าเพื่อจัดส่ง หรือ ส่งของแล้ว

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
th: หากไม่เปิดใช้งาน WP CRON ขณะติดตั้งอาจทำให้ไม่สามารถติดตั้งอัพเดตได้

en: Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extension</a> which should be updated first before updating WooCommerce. | Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extensions</a> which should be updated first before updating WooCommerce.
th[0]: หมายเหตุ : คุณมี <a href="%1$s">%2$d ส่วนขยาย</a> ที่ควรอัปเดตเป็นอันดับแรก ก่อนที่จะทำการอัปเดต WooCommerce

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
th: หมายเหตุ: ลูกค้าสามารถมองเห็นเหตุผลการขอคืนเงิน

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
th: หมายเหตุต่างๆ เช่น รายละเอียดการจัดส่ง

en: Notes are unavailable because the "admin-note" data store cannot be loaded.
th: หมายเหตุ ไม่พร้อมใช้งานเนื่องจากไม่สามารถโหลดที่เก็บข้อมูล "admin-note" ได้

en: Notice
th: ประกาศ

en: Notification recipient(s)
th: ผู้รับการแจ้งเตือน

en: Notifications
th: การแจ้งเตือน

en: Now!
th: ตอนนี้!

en: Number of coupons used
th: จำนวนคูปองที่ใช้งาน

en: Number of decimal points to use in each resource.
th: จำนวนจุดทศนิยมที่จะใช้สำหรับแต่ละ resource

en: Number of decimals
th: จำนวนทศนิยม

en: Number of decimals.
th: จำนวนทศนิยม

en: Number of downloads remaining.
th: จำนวนดาวน์โหลดคงเหลือ

en: Number of items sold
th: จำนวนสินค้าที่ขาย

en: Number of orders
th: จำนวนรายการสั่งซื้อ

en: Number of orders.
th: จำนวนการสั่งซื้อ

en: Number of products to show
th: จำนวนสินค้าที่ต้องการแสดง

en: Number of published products for the resource.
th: จำนวนสินค้าที่เผยแพร่แล้วสำหรับแหล่งข้อมูล

en: Number of reviews for products of this brand.
th: จำนวนรีวิวสินค้าของแบรนด์นี้

en: Number of reviews to show
th: จำนวนบทวิจารณ์ที่แสดง

en: Number of times the coupon has been used already.
th: จำนวนครั้งของคูปองถูกใช้ไปเรียบร้อยแล้ว.

en: OK
th: ตกลง

en: OR
th: หรือ

en: OR enter path to file:
th: หรือใส่ที่อยู่ไฟล์:

en: Oceania
th: โอเชียเนีย

en: Official extensions
th: ตัวเสริมทางการ

en: Offline Payments
th: การจ่ายเงินแบบออฟไลน์

en: Offset the result set by a specific number of items.
th: ชดเชยชุดผลลัพธ์ด้วยจำนวนรายการที่กำหนด

en: Omani rial
th: สกุลเงินเรียลโอมาน

en: On backorder
th: อยู่ระหว่างการจอง

en: On hold <span class="count">(%s)</span> | On hold <span class="count">(%s)</span>
th[0]: รอแจ้งชำระเงิน <span class="count">(%s)</span>

en: On-hold
th: รอการชำระเงิน

en: On-sale products
th: สินค้าลดราคา

en: Onboarding is maintained in WooCommerce Admin.
th: เริ่มต้นการซ่อมแซมใน WooCommerce Admin

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
th: เนื่องจากคำสั่งนี้เลิกใช้งานแล้ว หลังจากปิดการใช้งานจะไม่สามารถเปิดใหม่ได้อีก

en: One per line: Option name | Additional cost [+- Percents] | Per cost type (order, class, or item) Example: <code>Priority mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
th: หนึ่งรายการต่อบรรทัด: ชื่อตัวเลือก | ค่าใช้จ่ายเพิ่มเติม [+- เปอร์เซ็นต์] | ต่อประเภทค่าใช้จ่าย (การสั่งซื้อ คลาส หรือรายการ) ตัวอย่าง: <code>Priority Mail | 6.95 [+ 0.2%] | การสั่งซื้อ</code>

en: Only %s left in stock
th: เหลืออยู่ %s เท่านั้น

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
th: เฉพาะลูกค้าที่เข้าสู่ระบบ และเคยซื้อสินค้าชิ้นนี้แล้วเท่านั้น ที่เขียนบทวิจารณ์ได้

en: Only show children of the current category
th: แสดงแค่หมวดย่อยของหมวดหมู่นี้เท่านั้น

en: Only show quantity remaining in stock when low e.g. "Only 2 left in stock"
th: แสดงจำนวนที่เหลืออยุ่ในคลังเมื่อเหลือน้อย เช่น เหลือแค่ 2 ชิ้นในคลัง

en: Option name | Additional cost [+- Percents%] | Per cost type (order, class, or item)
th: Option Name | ราคาเพิ่มเติม [+- Percents] | ต่อประเภทราคา (order, class, or item)

en: Optional
th: ทางเลือก

en: Optional cost for local pickup.
th: ค่าจัดส่ง ในกรณีที่มารับสินค้า

en: Optional note to send the customer after purchase.
th: ข้อความเพิ่มเติมส่งถึงลูกค้าหลังจากซื้อสินค้าแล้ว (optional)

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
th: ควบคุมแบบไม่บังคับว่ากลุ่มภาษีการจัดส่งใดจะได้รับ หรือไม่ควบคุมเพื่อให้ภาษีการจัดส่งจะยึดตามรายการในตะกร้าสินค้าเอง

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
th: เปิดแบบตัวเลือก “กาโอนย้ายข้อมูลการชำระเงิน” (โปรไฟล์ > โปรไฟล์และการตั้งค่า > เครื่องมือการขายของฉัน > การกำหนดค่าเว็บไซต์) จากนั้นคัดลอกโทเคนอัตลักษณ์ของคุณที่นี่ วิธีนี้จะทำให้มีการตรวจยืนยันการชำระเงินโดยไม่ต้องมี PayPal IPN

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Or, enter tax rate ID:
th: หรือกรอกเลขที่อัตราภาษี:

en: Order | Orders
th[0]: คำสั่งซื้อ

en: Order #
th: คำสั่งซื้อ #

en: Order #%1$s has been marked as refunded - PayPal reason code: %2$s
th: คำสั่งซื้อ #%s ถูกตั้งให้เป็นสถานะคืนเงินแล้ว - รหัส PayPal reason code: %s

en: Order #%1$s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %2$s
th: คำสั่งซื้อ: #%1$s เปลี่ยนเป็นสถานะรอการชำระเงิน- รหัสเหตุผลจาก PayPal เลขที่: %2$s

en: Order #%1$s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %2$s
th: คำสั่งซื้อ #%s ถูกยกเลิกสถานะการขอคืนแล้ว กรุณาตรวจสอบสถานะการชำระเงินและปรับปรุงสถานะของคำสั่งซื้อที่นี่ : %s

en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
th: รายการสั่งซื้อเลขที่ %1$s ดำเนินการเมื่อ %2$s ขณะนี้อยู่ในสถานะ %3$s

en: Order #%s
th: รายการสั่งซื้อ #%s

en: Order &ndash; %s
th: รายการสั่งซื้อ &ndash; %s

en: Order Date
th: วันที่สั่งซื้อ:

en: Order ID
th: รหัสการสั่งซื้อ

en: Order ID.
th: เลขคำสั่งซื้อ

en: Order Number
th: หมายเลขคำสั่งซื้อ

en: Order Status
th: สถานะการสั่งซื้อ

en: Order Total
th: ยอดรวมคำสั่งซื้อ

en: Order again
th: สั่งซื้ออีกครั้ง

en: Order by
th: เรียงโดย

en: Order by:
th: เรียงโดย:

en: Order cancelled by customer.
th: รายการสั่งซื้อถูกยกเลิกโดยลูกค้า

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
th: อีเมลทำการรายสั่งซื้อสำเร็จจะส่งไปหาลูกค้าเมื่อรายการสั่งซื้อของพวกเขาถูกบันทึกว่าทำเสร็จแล้ว และมักจะระบุว่าสินค้าที่พวกเขาซื้อได้ถูกจัดส่งแล้ว

en: Order created
th: สร้างคำสั่งซื้อใหม่เรียบร้อยแล้ว

en: Order deleted
th: ลบคำสั่งซื้อเรียบร้อยแล้ว

en: Order details
th: รายละเอียดการสั่งซื้อ

en: Order draft updated.
th: ฉบับร่างคำสั่งซื้ออัปเดตแล้ว

en: Order fully refunded
th: สามารถคืนเงินได้เต็มจำนวน

en: Order fully refunded.
th: คืนเงินเต็มจำนวน

en: Order is invalid
th: ใบสั่งซื้อไม่ถูกต้อง

en: Order item ID provided is not associated with order.
th: เลขที่รายการสั่งซื้อที่ให้มาไม่เกี่ยวโยงกับการสั่งซื้อ

en: Order key.
th: Order key

en: Order note content.
th: หมายเหตุ:

en: Order note.
th: บันทึกใบสั่งซื้อ

en: Order notes
th: บันทึกเพิ่มเติม

en: Order number.
th: รหัสการสั่งซื้อ

en: Order number:
th: เลขที่คำสั่งซื้อ:

en: Order on-hold
th: รอการชำระเงิน

en: Order received
th: รายการสั่งซื้อที่ได้รับ

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are refunded.
th: อีเมลขอคืนเงินจะส่งไปหาลูกค้าเมื่อระบบบันทึกว่ารายการสั่งซื้อของพวกเขาได้รับเงินคืนแล้ว

en: Order saved.
th: บันทึกคำสั่งซื้อแล้ว

en: Order scheduled for: %s.
th: คำสั่งซื้อที่ถูกตั้งเวลาไว้: %s.

en: Order sort attribute ascending or descending.
th: เรียงลำดับจากน้อยไปมาก หรือมากไปน้อย

[ctx: Order status]
en: Cancelled
th: ยกเลิก

[ctx: Order status]
en: Completed
th: จัดส่งแล้ว

[ctx: Order status]
en: Draft
th: ร่าง

[ctx: Order status]
en: Failed
th: ไม่สำเร็จ

[ctx: Order status]
en: On hold
th: รอแจ้งชำระเงิน

[ctx: Order status]
en: Pending payment
th: รอการชำระเงิน

[ctx: Order status]
en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

[ctx: Order status]
en: Refunded
th: คืนเงิน

en: Order status changed by bulk edit:
th: สถานะการสั่งซื้อการเปลี่ยนแปลงโดยการแก้ไขจำนวนมาก:

en: Order status changed from %1$s to %2$s.
th: สถานะรายการสั่งซื้อเปลี่ยนจาก %1$s เป็น %2$s

en: Order status set to %s.
th: สถานะคำสั่งตั้งค่าเป็น %s.

en: Order status.
th: สถานะคำสั่งซื้อ

en: Order submitted.
th: ได้รับคำสั่งซื้อแล้ว

en: Order summary
th: สรุปคำสั่งซื้อ

en: Order updated
th: อัปเดตคำสั่งซื้อเรียบร้อยแล้ว

en: Order updated and sent.
th: คำสั่งซื้อได้ทำการอัปเดตและถูกส่งแล้ว

en: Order updated.
th: อัปเดตคำสั่งซื้อแล้ว

en: Order updates
th: รายการสั่งซื้อปรับปรุงแล้ว

en: Orders
th: คำสั่งซื้อ

en: Orders (page %d)
th: คำสั่งซื้อ (หน้า %d)

en: Orders list
th: รายการสั่งซื้อสินค้า

en: Orders navigation
th: ตัวนำทาง การสั่งซื้อ

en: Other
th: อื่นๆ

en: Ounces
th: ออนซ์

en: Our bank details
th: ข้อมูลบัญชีธนาคาร

en: Our team members have access to this information to help fulfill orders, process refunds and support you.
th: สมาชิกในทีมของเราสามารถเข้าถึงข้อมูลนี้เพื่อช่วยตอบสนองคำสั่งซื้อการคืนเงินและการสนับสนุนคุณ

en: Out of stock
th: สินค้าหมดแล้ว

en: Out of stock threshold
th: สินค้าหมดจากสต๊อก ณ จุดที่ตรวจสอบ

en: Out of stock visibility
th: การแสดงผลเมื่อสินค้าหมด

en: Outdated templates
th: เทมเพลตล้าสมัย

en: Overrides
th: แทนที่

en: Overview
th: ภาพรวม

en: Owner of these keys.
th: เจ้าของคีย์เหล่านี้

en: PDT payment completed
th: การส่งข้อมูลการจ่ายเงินไปยัง PayPal เสร็จสมบูรณ์แล้ว

en: PHP max execution time.
th: PHP: max_execution_time

en: PHP max input vars
th: PHP Max Input Vars

en: PHP max input vars.
th: PHP: max_input_vars

en: PHP post max size.
th: PHP: post_max_size

en: PHP version
th: รุ่นของ PHP

en: PHP version.
th: PHP รุ่น

en: Page %d
th: หน้า %d

en: Page ID is set, but the page does not exist
th: Page ID ถูกตั้งขึ้น แต่หน้านั้นไม่มีอยู่

en: Page does not contain the %s shortcode.
th: ไม่มีหน้าที่ใช้ Shortcode: %s

en: Page not set
th: ไม่ได้ตั้งค่าหน้า

[ctx: Page setting]
en: Cart
th: ตะกร้าสินค้า

[ctx: Page setting]
en: Checkout
th: ชำระเงิน

[ctx: Page setting]
en: My account
th: บัญชีผู้ใช้ของฉัน

[ctx: Page setting]
en: Shop base
th: ที่ตั้งร้านค้า

[ctx: Page setting]
en: Terms and conditions
th: ข้อกำหนดและเงื่อนไข

en: Page setup
th: ตั้งค่าหน้า

[ctx: Page slug]
en: refund_returns
th: คืนเงินหรือคืนสินค้า

[ctx: Page title]
en: Cart
th: ตะกร้าสินค้า

[ctx: Page title]
en: Checkout
th: สั่งซื้อและชำระเงิน

[ctx: Page title]
en: My account
th: บัญชีของฉัน

[ctx: Page title]
en: Refund and Returns Policy
th: นโยบายการคืนเงินและการคืนสินค้า

[ctx: Page title]
en: Shop
th: ร้านค้า

[ctx: Pagination]
en: %1$s of %2$s
th: %1$s จาก %2$s

en: Paid
th: ชำระแล้ว

en: Paid on %1$s @ %2$s
th: จ่ายแล้วเมื่อ %1$s @ %2$s

en: Panamanian balboa
th: สกุลเงิน Balboa ปานามา

en: Papua New Guinean kina
th: ปาปัวนิวกินี Kina

en: Parent
th: หลัก

en: Parent Brand
th: แบรนด์หลัก

en: Parent Brand:
th: แบรนด์หลัก

en: Parent SKU
th: SKU หลัก

en: Parent category
th: หมวดหมู่ย่อย

en: Parent category:
th: หมวดหมู่หลัก

en: Parent coupon
th: คูปองสินค้าหลัก

en: Parent order ID.
th: ID รายการหลัก

en: Parent orders
th: สินค้าหลัก

en: Parent product
th: สินค้าหลัก

en: Parent shipping class
th: ประเภทการจัดส่งหลัก

en: Parent shipping class:
th: ประเภทการจัดส่งหลัก:

en: Parent theme author URL
th: URL ของผู้เขียนธีม Parent

en: Parent theme author URL.
th: URL ของผู้เขียนธีม Parent

en: Parent theme name
th: ชื่อธีมแม่

en: Parent theme name.
th: ชื่อธีมแม่

en: Parent theme version
th: เวอร์ชั่นของ Parent ธีม

en: Parent theme version.
th: เวอร์ชั่นของ Parent ธีม

en: Partial refund email heading
th: หัวข้ออีเมลในการคืนเงินบางส่วน

en: Partial refund subject
th: เรื่องในการขอคืนเงินเต็มบางส่วน

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password change
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Password reset email has been sent.
th: อีเมลสำหรับการเปลี่ยนรหัสผ่านถูกส่งแล้ว

en: Password reset is not allowed for this user
th: ไม่อนุญาตให้มีการล้างค่ารหัสผ่านสำหรับผู้ใช้นี้

en: Passwords do not match.
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Pathum Thani
th: ปทุมธานี

en: Pattani
th: ปัตตานี

en: Paused
th: หยุดการทำงาน

en: Pay
th: ชำระเงิน

en: Pay for order
th: ชำระเงินตามรายการสั่งซื้อ

en: Pay for this order
th: จ่ายเงินสำหรับการสั่งซื้อนี้

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
th: ชำระเงินผ่านบัญชี PayPal

en: Pay with cash upon delivery.
th: ชำระเงินเมื่อรับสินค้า

en: PayPal Payments
th: ช่องทางชำระเงิน PayPal

en: PayPal Standard does not support your store currency.
th: PayPal Standard ไม่สนับสนุนสกุลค่าเงินของร้านค้าของคุณ

en: PayPal acceptance mark
th: เครื่องหมายการยอมรับ Paypal

en: PayPal email
th: อีเมล PayPal

en: PayPal email address
th: ที่อยู่อีเมลของบัญชี PayPal

en: PayPal email address:
th: อีเมลของ PayPal

en: PayPal identity token
th: PayPal Identity Token

en: PayPal sandbox
th: PayPal Sandbox

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
th: PayPal ใช้วิธีสื่อสารนี้เมื่อมีการส่งกลับข้อมูลการทำธุรกรรม

en: PayU for WooCommerce
th: PayU สำหรับ WooCommerce

en: Payer PayPal address
th: ที่อยู่ Paypal ของผู้ชำระเงิน

en: Payer first name
th: ชื่อผู้ชำระเงิน

en: Payer last name
th: นามสกุลของผู้ชำระเงิน

en: Payfast
th: PayFast

en: Payment
th: การชำระเงิน

en: Payment %s via IPN.
th: ชำระเงิน %s ผ่านบริการแจ้งทันทีที่ได้รับเงิน(IPN)

en: Payment Method
th: วิธีการชำระเงิน

en: Payment Tokens
th: โทเค็นการชำระเงิน

en: Payment action
th: การชำระเงิน

en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
th: การชำระเงินสำหรับรายการสั่งซื้อ #%d จาก %s ล้มเหลว คำสั่งซื้อมีดังต่อไปนี้:

en: Payment for order %s refunded
th: การจ่ายเงินสำหรับคำสั่งซื้อสินค้า %s ถูกคืนเงินแล้ว

en: Payment for order %s reversed
th: การชำระเงินถูกดึงกลับในคำสั่งซื้อ  %s

en: Payment gateway
th: ช่องทางชำระเงิน

en: Payment gateway ID.
th: ID ช่องทางการชำระเงิน

en: Payment gateway enabled status.
th: สถานะการใช้งานของช่องทางการชำระเงิน

en: Payment gateway method description.
th: รายละเอียด ช่องทางการชำระเงิน

en: Payment gateway method title.
th:  ข้อหัว ช่องทางการชำระเงิน

en: Payment gateway settings.
th: ตั้งค่า ช่องทางการชำระเงิน

en: Payment gateway sort order.
th: เรียง ช่องทางการชำระเงิน

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
th: ช่องทางการชำระเงินสามารถใช้ cURL เพื่อเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์อื่นในการตรวจสอบการชำระเงิน หรือปลั๊กอินอื่น ๆ สามารถใช้ cURL เพื่อเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์อื่นได้

en: Payment method ID.
th: ไอดี ระบบการจ่ายเงิน

en: Payment method deleted.
th: ลบวิธีการชำระเงินแล้ว

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
th: คำอธิบายวิธีการชำระเงินซึ่งลูกค้าจะมองเห็นเมื่อทำการสั่งซื้อสินค้า

en: Payment method description that the customer will see on your website.
th: รายละเอียดวิธีการชำระเงินที่ลูกค้าจะเห็นบนเว็บไซต์ของคุณ

en: Payment method title.
th: หัวข้อระบบการจ่ายเงิน

en: Payment method:
th: วิธีการชำระเงิน:

en: Payment methods
th: วิธีการชำระเงิน

en: Payment pending (%s).
th: รอตรวจสอบการชำระเงิน: %s

en: Payment to be made upon delivery.
th: ชำระเงินที่จะถูกทำขึ้นเมื่อจัดส่ง

en: Payment via
th: จ่ายเงินผ่าน

en: Payment via %s
th: ชำระผ่าน %s

en: Payments
th: ชำระเงิน

en: Pending
th: รอตรวจสอบ

en: Pending payment <span class="count">(%s)</span> | Pending payment <span class="count">(%s)</span>
th[0]: รอการชำระเงิน <span class="count">(%s)</span>

en: Per class: Charge shipping for each shipping class individually
th: ตามประเภท: ค่าขนส่งสำหรับการจัดส่งแต่ละประเภท

en: Per order: Charge shipping for the most expensive shipping class
th: ตามรายการสั่งซื้อ: คิดค่าจัดส่งจากประเภทการจัดส่งที่แพงที่สุด

en: Percentage discount
th: เปอร์เซนต์ส่วนลด

en: Percentage of cart total
th: จำนวนเปอร์เซนต์ทั้งหมดในตะกร้า

en: Perfect
th: ดีเยี่ยม

en: Period
th: ช่วงเวลา

en: Permission #%d not found.
th: ไม่พบการอนุญาตสำหรับ #%d

en: Permissions
th: สิทธิ์การเข้าถึง

en: Permissions is missing.
th: ไม่พบสิทธิ

en: Personal data removal
th: การขอลบข้อมูลส่วนตัว

en: Personal data removed.
th: ลบข้อมูลส่วนตัวแล้ว

en: Personal data retention
th: การเก็บรักษาข้อมูลส่วนบุคคล

en: Phang Nga
th: พังงา

en: Phatthalung
th: พัทลุง

en: Phayao
th: พะเยา

en: Phetchabun
th: เพชรบูรณ์

en: Phetchaburi
th: เพชรบุรี

en: Phichit
th: พิจิตร

en: Philippine peso
th: Philippine Pesos

en: Phitsanulok
th: พิษณุโลก

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Phone (optional)
th: เบอร์โทรศัพท์ (ไม่บังคับ)

en: Phone Number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Phone number.
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Phrae
th: แพร่

en: Phuket
th: ภูเก็ต

en: Physical products
th: สินค้าจับต้องได้

en: Pickup
th: ขนส่ง

en: Pickup details
th: รายละเอียดการรับสินค้า

en: Place order
th: สั่งซื้อ

en: Placeholder image
th: รูปภาพชั่วคราว

en: Placeholder text to be displayed in text inputs.
th: ข้อความที่แสดงในช่องรับข้อมูล

en: Plain text
th: ข้อความเปล่า

en: Plain text template
th: Template ข้อความเปล่า

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
th: กรุณาเลือกสินค้าเพื่อใส่ในตะกร้าของคุณ&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
th: กรุณาเลือกรูปแบบสินค้า&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
th: กรุณาระบุจำนวนสินค้าที่คุณต้องการเพิ่มในตะกร้า

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
th: กรุณาคัดลอกและวางข้อมูลนี้ใน ticket ของคุณเมื่อติดต่อทีมสนับสนุนของ WooCommerce:

en: Please enter a coupon code.
th: กรุณากรอกรหัสคูปอง

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
th: โปรดใส่คำนำหน้าสำหรับหมายเลขใบแจ้งหนี้ หากคุณใช้บัญชี PayPal ของคุณกับหลายๆ ร้าน โปรดแน่ใจว่าคำนำหน้านี้ต่างกัน เนื่องจาก PayPal จะไม่ยอมให้มีการสั่งซื้อด้วยหมายเลขใบแจ้งหนี้เดียวกัน

en: Please enter a stronger password.
th: กรุณาใส่รหัสผ่านที่ปลอดภัยมากกว่านี้

en: Please enter a valid Eircode.
th: กรุณาใส่ Eircode ที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid email address
th: โปรดกรอกอีเมล์ที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid email address.
th: โปรดใส่ที่อยู่อีเมลที่ใช้งานได้

en: Please enter a valid order ID
th: กรุณากรอกรหัสการสั่งซื้อที่ถูกต้อง

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
th: กรุณากรอกรหัสไปรษณีย์ที่ถูกต้อง

en: Please enter an address to continue.
th: ใส่ที่อยู่เพื่อดำเนินการต่อ

en: Please enter in a value less than the regular price.
th: กรุณาใส่มูลค่าต่ำกว่าราคาปกติ

en: Please enter in country code with two capital letters.
th: กรุณาใส่รหัสประเทศ สองตัวอักษร

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
th: กรุณาใส่อีเมลที่ใช้กับ Paypal ของคุณ ซึ่งจะถูกใช้รับชำระเงิน

en: Please enter your current password.
th: กรุณากรอกรหัสผ่านปัจจุบัน

en: Please enter your password.
th: กรุณากรอกรหัสผ่าน

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
th: กรุณาใส่รายละเอียดด้านบน เพื่อดูวิธีการชำระเงิน

en: Please fill out all password fields.
th: กรุณากรอกรหัสผ่านทุกช่อง

en: Please log in to your account below to continue to the payment form.
th: กรุณาเข้าสู่ระบบบัญชีของคุณเพื่อดำเนินการจ่ายเงินต่อ

en: Please provide a valid email address.
th: กรุณากรอกอีเมลแอดเดรสที่ถูกต้อง

en: Please rate the product.
th: กรุณาให้คะแนนสินค้า

en: Please re-enter your password.
th: กรุณากรอกรหัสผ่านอีกครั้ง

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
th: โปรดอ่านและยอมรับข้อกำหนดและเงื่อนไขเพื่อดำเนินการต่อ

en: Please select a rating
th: กรุณาเลือกระดับ

en: Please select some items.
th: กรุณาเลือกบางรายการ

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
th: เลือกรูปแบบสินค้าก่อนที่จะทำการเพิ่มสินค้านี้เข้าไปยังตะกร้าสินค้าของคุณ

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
th: กรุณาส่งเช็คของคุณมาที่ ชื่อร้าน, ที่อยู่ร้านเช่น ถนน ตำบล อำเภอ/เขต จังหวัด รหัสไปรษณีย์

en: Plugin
th: ปลั๊กอิน

en: Plugin name.
th: ชื่อปลั๊กอิน

en: Plugins were successfully activated.
th: เปิดใช้งานปลั๊กอินสำเร็จแล้ว

en: Popular tags
th: ป้ายกำกับยอดนิยม

en: Popularity (sales)
th: ยอดนิยม (ขาย)

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Postal Code
th: รหัสไปรษณีย์

en: Postal code
th: รหัสไปรษณีย์

en: Postal code (optional)
th: รหัสไปรษณีย์ (ถ้ามี)

en: Postal code.
th: รหัสไปรษณีย์

en: Postcode
th: รหัสไปรษณีย์

en: Postcode / ZIP
th: รหัสไปรษณีย์

en: Postcode / ZIP.
th: รหัสไปรษณีย์

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
th: หากมีรหัสไปรษณีย์หลายชุดให้คั่นด้วย (;) หรือปล่อยว่างหากต้องการให้มีผลกับทุกพื้นที่ สามารถใช้อักขระพิเศษ (*) และระบุเป็นช่วงของรหัสไปรษณีย์ (เช่น 12345...12350) ได้

en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) or fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported. Please see the shipping zones <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
th: ระบบสนับสนุนรหัสไปรษณีย์ที่ประกอบไปด้วย wildcard (เช่น CB23*) หรือช่วงตัวเลข (เช่น <code>90210...99000</code>) โปรดดูที่<a href="%s" target="_blank">เอกสารสำหรับโซนการจัดส่ง</a>) สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
th: ป้ายกำกับโพสท์ &ldquo;%s&rdquo;

en: Pound sterling
th: Pounds Sterling

en: Pounds
th: ปอนด์

en: Prachin Buri
th: ปราจีนบุรี

en: Prachuap Khiri Khan
th: ประจวบคีรีขันธ์

en: Prefecture
th: ศาลากลาง

en: Premium support
th: Premium Support

en: Preview
th: ดูก่อน

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Previous (arrow left)
th: ก่อนหน้า

en: Previous page
th: หน้าก่อนหน้า

en: Price
th: ราคา

en: Price display suffix
th: แสดงราคาต่อท้าย

en: Price formatted in HTML.
th: ฟอร์แมตราคาใน HTML

en: Price:
th: ราคา

en: Price: high to low
th: ราคา: สูงไปต่ำ

en: Prices entered with tax
th: ราคาสินค้ารวมภาษีแล้ว

en: Pricing
th: ตั้งราคา

en: Print shipping labels with %1$sWooCommerce Shipping%2$s
th: พิมพ์ใบจัดส่งปะหน้าได้เลยด้วย %1$sWooCommerce Shipping%2$s

en: Priority
th: ลำดับความสำคัญ

en: Priority.
th: ลำดับความสำคัญ

en: Privacy policy
th: นโยบายความเป็นส่วนตัว

en: Private note
th: ข้อความส่วนตัว

en: Proceed to PayPal
th: ดำเนินการต่อด้วย PayPal

en: Proceed to checkout
th: ดำเนินการสั่งซื้อ

en: Process your orders on the go. %1$sGet the app%2$s.
th: หากต้องการจัดการคำสั่งซื้อด้วยมือถือ %1$sดาวน์โหลดแอปพลิเคชัน%2$s.

en: Processing
th: กำลังเตรียมสินค้าเพื่อจัดส่ง

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
th[0]: อยู่ระหว่างเตรียมสินค้าเพื่อจัดส่ง <span class="count">(%s)</span>

en: Processing order
th: กำลังเตรียมสินค้าเพื่อจัดส่ง

en: Product | Products
th[0]: สินค้า

[ctx: Product Attribute]
en: Product %s
th: สินค้า %s

en: Product Catalog
th: แคตาลอคสินค้า

en: Product Categories
th: หมวดหมู่สินค้า

en: Product Category Link
th: ลิงก์หมวดหมู่สินค้า

en: Product Export
th: ส่งออกรายการสินค้า

en: Product ID or SKU is required.
th: ต้องการ Product ID หรือ SKU

en: Product ID.
th: รหัสสินค้า

en: Product IDs
th: รหัสสินค้า

en: Product Images
th: รูปภาพสินค้า

en: Product Import
th: อิมพอร์ตสินค้า

en: Product Link
th: ลิงก์สินค้า

en: Product SKU.
th: รหัสสินค้า

en: Product Search
th: ค้นหาสินค้า

en: Product Tag Link
th: ลิงก์แท็กสินค้า

en: Product Title
th: ชื่อสินค้า

en: Product Type
th: ประเภทสินค้า

en: Product URL
th: URL สินค้า

en: Product URL.
th: URL สินค้า

en: Product attribute base
th: URL ของคุณสมบัติสินค้า

en: Product attributes lookup table
th: ตารางค้นหาคุณสมบัติสินค้า

en: Product backorder
th: สินค้าสั่งจองได้

en: Product categories
th: หมวดหมู่สินค้า

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top-right of this page.
th: จัดการประเภทสินค้าที่นี่ การเปลี่ยนลำดับประเภทสินค้าจาก front-end สามารถทำได้โดยการลากและปล่อย ถ้าต้องการให้แสดงประเภทสินค้าเปลี่ยนเติม คลิ๊กลิงก์ "screen options" ที่อยู่ส่วนบนของหน้าสินค้า

en: Product categories that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
th: คูปองได้ถูกใช้กับหมวดหมู่สินค้า หรือ ใช้ในตะกร้าสินค้าแบบ "ลดราคาในตะกร้าแบบคงที่"

en: Product categories that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
th: คูปองไม่ได้ถูกใช้กับหมวดหมู่สินค้า หรือ ไม่สามารถใช้ในตะกร้าสินค้าแบบ "ลดราคาแบบคงที่"

en: Product category base
th: หมวดหมู่หลักสินค้า

en: Product count
th: จำนวนสินค้า

en: Product created
th: สร้างสินค้าใหม่เรียบร้อยแล้ว

en: Product creation failed, could not find original product: %s
th: การสร้างสินค้าล้มเหลว ไม่สามาถหาสินค้าต้นแบบได้

en: Product data
th: ข้อมูลสินค้า

en: Product deleted
th: ลบสินค้าเรียบร้อยแล้ว

en: Product description
th: รายละเอียดสินค้า

en: Product description.
th: คำอธิบายสินค้า

en: Product dimensions.
th: ขนาดของสินค้า

en: Product display, sorting, and reports may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
th: การแสดงผลสินค้า การเรียงสินค้า และการรายงานสินค้าอาจไม่ตรงกันจนกว่าจะทำรายการเสร็จ กรุณารอสักครู่ ประกาแจ้งเตือนจะหายไปเมื่อทำรายการเสร็จสมบูรณ์

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
th: ปรับปรุงร่างสินค้าเรียบร้อยแล้ว <a target="_blank" href="%s">ดูตัวอย่างหน้าสินค้า</a>

en: Product external URL. Only for external products.
th: URL ของสินค้าจากภายนอก สำหรับสินค้าจากภายนอกเท่านั้น

en: Product external button text. Only for external products.
th: ตัวอักษรบนปุ่มของสินค้าจากภายนอก สำหรับสินค้าจากภายนอกเท่านั้น

en: Product gallery
th: แกลเลอรี่สินค้า

en: Product height (%s).
th: ความสูงสินค้า (%s)

en: Product image
th: รูปภาพสินค้า

en: Product image.
th: รูปสินค้า

en: Product length (%s).
th: ความยาวสินค้า (%s)

en: Product low in stock
th: ระดับสินค้าในคลังต่ำ

en: Product name
th: ชื่อสินค้า

en: Product name.
th: ชื่อสินค้า

en: Product out of stock
th: สินค้าหมดคลังสินค้า

en: Product parent ID.
th: รหัสสินค้าระดับบน

en: Product permalinks
th: ลิงก์ถาวรของสินค้า

en: Product price.
th: ราคาสินค้า

en: Product promotion
th: สินค้าโปรโมชั่น

en: Product ratings
th: คะแนนสินค้า

en: Product regular price.
th: ราคาปกติ

en: Product restored
th: กู้คืนสินค้า

en: Product sale price.
th: ราคาลด

en: Product saved.
th: บันทึกสินค้า

en: Product scheduled for: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
th: ตั้งเวลาสินค้าสำหรับ <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">ดูตัวอย่างหน้าสินค้า</a>

en: Product search
th: ค้นหาสินค้า

en: Product short description
th: คำอธิบายสินค้าอย่างสั้น

en: Product short description.
th: คำอธิบายสินค้าอย่างสั้น

en: Product slug.
th: Slug สินค้า

en: Product status (post status).
th: สถานะของสินค้า​ (สถานะของโพสท์)

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
th: ใส่สินค้าเรียบร้อยแล้ว <a target="_blank" href="%s">ดูตัวอย่างหน้าสินค้า</a>

en: Product tag base
th: ป้ายกำกับสินค้าหลัก

en: Product tags
th: ป้ายกำกับสินค้า

en: Product template name.
th: ชื่อเทมเพลตสินค้า

en: Product transients cleared
th: เคลียร์ Transient ของสินค้าแล้ว

en: Product type.
th: ประเภทของสินค้า

en: Product updated
th: อัปเดตสินค้าเรียบร้อยแล้ว

en: Product updated.
th: อัปเดตสินค้าแล้ว

en: Product variations
th: สินค้าหลากหลายรูปแบบ

en: Product weight (%s).
th: น้ำหนักสินค้า (%s)

en: Product width (%s).
th: ความกว้างสินค้า (%s)

en: Products
th: สินค้า

en: Products by Rating list
th: แสดงสินค้าโดยเรียงตามเรตติ้ง

en: Products list
th: รายการสินค้า

en: Products navigation
th: ตัวนำทาง สินค้า

en: Products per row
th: จำนวนสินค้าต่อแถว

en: Products sold
th: สินค้าที่ขาย

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
th: สินค้าที่มีป้ายกำกับ &ldquo;%s&rdquo;

en: Products that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
th: คูปองจะถูกใช้กับสินค้า หรือ จำเป็นต้องใช้ในหน้าหน้าตะกร้าสินค้าสำหรับการ "ลดราคาคงที่"

en: Products that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
th: คูปองไม่ได้ถูกใช้กับสินค้า หรือ ไม่ได้ถูกใช้ในตะกร้าแบบ "ลดราคาคงที่"

en: Protect your WooCommerce Store with Jetpack Backup.
th: ปกป้องร้านค้า WooCommerce ของคุณด้วย Jetpack Backup

en: Protect your store from unauthorized access.
th: ป้องกันการเข้าถึงร้านของคุณ ที่ไม่ได้รับอนุญาต

en: Province
th: จังหวัด

en: Published
th: เผยแพร่แล้ว

en: Purchase
th: ซื้อแล้ว

en: Purchase note
th: บันทึกในการสั่งซื้อ

en: Purchased Downloads
th: ดาวน์โหลดที่ชำระแล้ว

en: QRCode
th: รหัส QRCode

en: Qatari riyal
th: Riyal กาตาร์

en: Qty
th: จำนวน

en: Quantity
th: จำนวน

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
th: สต็อก

en: Quantity of orders made by the customer.
th: จำนวนรายการสั่งซื้อสินค้าที่สร้างโดยลูกค้า

en: Quantity ordered.
th: จำนวนที่สั่งซื้อ

en: Query type
th: ประเภทการสืบค้น

en: Random
th: สุ่มเลือก

en: Ranong
th: ระนอง

en: Ratchaburi
th: ราชบุรี

en: Rate
th: อัตราภาษี

en: Rate code
th: โค้ดอัตรา

en: Rate name
th: ชื่ออัตรา

en: Rate&hellip;
th: ให้คะแนน&hellip;

en: Rate&nbsp;%
th: อัตราภาษี

en: Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer rating | Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer ratings
th[0]: ให้คะแนน %1$s จาก 5 คะแนนเต็มบน %2$s การให้คะแนนของลูกค้า

en: Rated %s out of 5
th: ให้คะแนน %s ตั้งแต่ 1-5 คะแนน

en: Rates will be configurable and taxes will be calculated during checkout.
th: คุณจะสามารถกำหนดอัตราภาษีได้ และอัตรานี้จะถูกคำนวณระหว่างการชำระเงิน

en: Rating
th: จัดอันดับ

en: Rayong
th: ระยอง

en: Re-enter new password
th: ใส่รหัสผ่านใหม่อีกครั้ง

en: Read
th: อ่าน

en: Read more
th: อ่านเพิ่ม

en: Read more about &ldquo;%s&rdquo;
th: อ่านเพิ่มเติมเกี่ยวกับ &ldquo;%s&rdquo;

en: Read/Write
th: อ่าน/เขียน

en: Ready to start selling something awesome?
th: คุณพร้อมจะเริ่มต้นการขายรึยัง?

en: Ready!
th: พร้อมแล้ว!

en: Reason for failure
th: สาเหตุของความล้มเหลว

en: Reason for refund (optional):
th: เหตุผมสำหรับการขอคืนเงิน (ไม่บังคับ)

en: Reason for refund.
th: เหตุผลสำหรับการคืนเงิน

en: Reasons you'll love Jetpack
th: เหตุผลมากมายที่คุณต้องชอบ Jetpack

en: Recalculate
th: คำนวณใหม่

en: Recalculate totals? This will calculate taxes based on the customers country (or the store base country) and update totals.
th: คำนวนราคารวมใหม่? การคำนวณนี้ภาษีจะยึดจากประเทศที่ลูกค้าอยู่ ( หรือจากที่อยู่ของร้านค้า ) และอัปเดตราคารวมใหม่

en: Receiver email
th: อีเมลของผู้รับ

en: Recent orders
th: รายการสั่งซื้อล่าสุด

en: Recent reviews
th: รีวิวล่าสุด

en: Recently Viewed Products
th: สินค้าที่มีบทวิจารณ์ล่าสุด

en: Recently Viewed Products list
th: เรียงตามรายการสินค้าที่ดูล่าสุด

en: Recipient(s)
th: ผู้รับ

en: Recommended
th: แนะนำ

en: Recount terms
th: เริ่มนับ Terms ใหม่

en: Redirect only
th: เฉพาะรีไดเรค

en: Redirect to the cart page after successful addition
th: หลังจากเพิ่มสินค้าในตะกร้า ให้แสดงหน้าตะกร้าสินค้า

en: Reduce quantity of %s
th: ลดจำนวน %s

en: Refresh stats
th: รีเฟรชสถิติ

en: Refreshed stats for %s
th: รีเฟรชสถิติสำหรับ %s

en: Refund
th: คืนเงิน

en: Refund &ndash; %s
th: คืนเงิน &ndash; %s

en: Refund ID.
th: ID การขอคืนเงิน

en: Refund amount
th: จำนวนเงินที่ต้องคืน

en: Refund amount must be greater than zero.
th: มูลค่าของการชำระเงินคืน ต้องมากกว่า 0

en: Refund amount.
th: จำนวนเงินที่ขอคืน

en: Refund failed.
th: การคืนเงินล้มเหลว

en: Refund reason.
th: เหตุผลการขอคืนเงิน

en: Refund total.
th: จำนวนที่ขอคืนเงินทั้งหมด

en: Refunded
th: คืนเงิน

en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
th: คืนเงินจำนวน %s - รหัสการขอคืนเงิน: %s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
th[0]: คืนเงิน  <span class="count">(%s)</span> แล้ว

en: Refunded order
th: การสั่งซื้อที่ได้รับการคืนเงินแล้ว

en: Refunds
th: คืนเงิน

en: Regenerate download permissions
th: สร้างสิทธิการดาวน์โหลดอีกครั้ง

en: Regenerating images for attachment ID: %s
th: การสร้างรูปภาพอัตโนมัติสำหรับ attachment ID: %s

en: Region
th: ภูมิภาค

en: Region(s)
th: ภูมิภาค

en: Register
th: ลงทะเบียน

en: Registration privacy policy
th: นโยบายความเป็นส่วนตัวในการลงทะเบียน

en: Regular price
th: ราคาปกติ

en: Regular price (%s)
th: ราคาปกติ (%s)

en: Related products
th: สินค้าที่เกี่ยวข้อง

en: Relevance
th: ความเกี่ยวข้อง

en: Remember me
th: จำฉันไว้

en: Remote get
th: รับรีโมทระยะไกล

en: Remote post
th: Remote Post

en: Remove
th: ลบออก

en: Remove %s from cart
th: ลบ %s จากตะกร้า

en: Remove access to downloads on request
th: ลบข้อมูลการดาวน์โหลดเมื่อมีการร้องขอ

en: Remove filter
th: ยกเลิกตัวกรอง

en: Remove image
th: ลบรูปภาพ

en: Remove item
th: ลบรายการ

en: Remove personal data
th: ลบข้อมูลส่วนบุคคลออก

en: Remove personal data from orders on request
th: ลบข้อมูลส่วนตัวจากคำสั่งซื้อเมื่อมีการร้องขอ

en: Remove product image
th: ลบรูปสินค้า

en: Remove selected account(s)
th: ลบบัญชีที่เลือก

en: Remove selected row(s)
th: ลบแถวที่เลือก

en: Remove this image
th: ลบรูปภาพนี้

en: Remove this item meta?
th: ลบ meta สินค้านี้ ?

en: Removed access to downloadable files.
th: ยกเลิกสิทธิ์การเข้าถึงไฟล์ดาวน์โหลด

en: Renew
th: ต่ออายุ

en: Renew Subscription
th: ต่ออายุการเป็นสมาชิก

en: Reply
th: ตอบกลับ

en: Report a bug
th: แจ้งบั๊ก

en: Report period.
th: รายงานในช่วงนี้

en: Reports
th: รายงาน

en: Request body.
th: Body ของ Request

en: Request headers.
th: Header ของ Request

en: Required
th: ต้องการ

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
th: กำหนดให้เป็นจริง เนื่องจากทรัพยากรไม่สนับสนุนการทิ้งข้อมูลในหน่วยความจำ

en: Resend new order notification
th: ส่งรายการแจ้งเตือนใหม่อีกครั้ง

en: Reset
th: ล้างค่า

en: Reset capabilities
th: ล้างการตั้งค่าความสามารถ

en: Reset password
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Resource does not exist.
th: แหล่งข้อมูลนี้ไม่มีอยู่จริง

en: Resource does not support trashing.
th: Resource ไม่สนับสนุน trashing.

en: Rest of the world
th: นอกเหนือจากประเทศที่เลือก

en: Restock refunded items
th: คืนสินค้าที่คืนเงินแล้วกลับเข้าสต๊อก

en: Restore
th: ย้อนกลับ

en: Return sales for a specific end date, the date need to be in the %s format.
th: สินค้ารับคืน ณ วันที่สิ้นสุด (วันที่ต้องอยู่ในรูปแบบ %s )

en: Return sales for a specific start date, the date need to be in the %s format.
th: สินค้ารับคืน ณ วันที่เริ่มต้น (วันที่ต้องอยู่ในรูปแบบ %s )

en: Return to cart
th: กลับไปที่ตะกร้าสินค้า

en: Return to emails
th: กลับไปที่อีเมล

en: Return to shop
th: กลับสู่หน้าร้านค้า

en: Returning customer?
th: คุณเป็นลูกค้าเก่าหรือไม่?

en: Returns number of products with each stock status.
th: แสดงจำนวนสินค้าพร้อมสถานะสต็อค

en: Revenue
th: รายได้

en: Reversal cancelled for order #%s
th: ยกเลิกการขอคืนในคำสั่งซื้อเลขที่ #%s

en: Review content.
th: เนื้อหาผู้รีวิว

en: Review rating (0 to 5).
th: คะแนนรีวิว ( 0 - 5 )

en: Reviewer email.
th: อีเมลผู้รีวิว

en: Reviewer name.
th: ชื่อผู้รีวิว

en: Reviews
th: รีวิว

en: Reviews (%d)
th: บทวิจารณ์ (%d)

en: Reviews average rating.
th: ค่าเฉลี่ยของการรีวิว

en: Reviews can only be left by "verified owners"
th: เจ้าของที่ได้รับอนุญาตเท่านั้น ถึงจะรีวิวได้

en: Revoke
th: ถอดถอน

en: Revoke API key
th: ถอดถอน API Key

en: Revoke access
th: ยกเลิกการเข้าถึง

en: Revoke key
th: เพิกถอนคีย์

en: Right
th: ขวา

en: Right with space
th: ขวาพร้อมช่องว่าง

en: Roi Et
th: ร้อยเอ็ด

en: Roles successfully reset
th: ล้างค่าข้อกำหนดเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Romanian leu
th: Romanian Leu

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
th: ปัดเศษภาษีในระดับยอดรวมของส่วนหนึ่ง แทนที่จะปัดเศษต่อรายการ

en: Rounding
th: ปัดตัวเลข

en: Routing number
th: สาขา

en: Rows per page
th: จำนวนแถวต่อหน้า

en: Run the Setup Wizard
th: ใช้วิซาร์ดช่วยติดตั้ง

en: Run the importer
th: ดำเนินการนำข้อมูลเข้า

en: Russian ruble
th: Russian Ruble

en: Rwandan franc
th: ฟรังก์รวันดา

en: SKU
th: รหัสสินค้า

en: SKU %s
th: รหัสสินค้า %s

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
th: SKU หมายถึงหน่วยในการจัดเก็บสินค้า เป็นรหัสระบุเฉพาะสำหรับแต่ละสินค้าและบริการที่สามารถซื้อได้

en: SKU:
th: รหัสสินค้า:

en: SSL forced?
th: บังคับใช้ SSL ?

en: SUHOSIN installed
th: SUHOSIN Installed

en: Sa Kaeo
th: สระแก้ว

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
th: วิธีชำระเงินที่ปลอดภัย ทางเครดิตการ์ดหรือบัญชี Paypal ของลูกค้า <a href="%s" target="_blank">เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับ PayPal</a>.

en: Saint Helena pound
th: ปอนด์เซนต์เฮเลน่า

en: Sakon Nakhon
th: สกลนคร

en: Sale end date
th: วันที่สิ้นสุดการลดราคา

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
th: ขายถึงวันที่ (รูปแบบ ปี-เดือน-วัน หรือเว้นว่าง)

en: Sale price
th: ราคาที่ลด

en: Sale price (%s)
th: ราคาขาย (%s)

en: Sale price dates
th: วันที่ลดราคา

en: Sale start date
th: วันที่เริ่มต้นการลดราคา

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
th: วันที่เริ่มขาย (ตามฟอร์ม ปี-เดือน-วัน หรือเว้นว่าง)

en: Sale!
th: ลดราคา!

en: Sales
th: ยอดขาย

en: Sales amount
th: จำนวนขาย

en: Sales by category
th: ยอดขายเรียงตามชื่อหมวดหมู่

en: Sales by date
th: ยอดขายตามวัน

en: Sales by product
th: ยอดขายเรียงตามชื่อสินค้า

en: Sales reports
th: รายงานการขาย

en: Same as parent
th: เหมือนกับระดับบน

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
th: t&#x101;l&#x101; ซามัว

en: Sample:
th: ตัวอย่าง:

en: Samut Prakan
th: สมุทรปราการ

en: Samut Sakhon
th: สมุทรสาคร

en: Samut Songkhram
th: สมุทรสงคราม

en: Sandbox API password
th: รหัสผ่าน Sandbox API

en: Sandbox API username
th: ชื่อผู้ใช้ Sandbox API

en: Saraburi
th: สระบุรี

en: Satun
th: สตูล

en: Saudi riyal
th: ซาอุดิ ไรยัล

en: Save
th: บันทึก

en: Save address
th: บันทึกที่อยู่

en: Save attributes
th: บันทึกคุณสมบัติ

en: Save changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Save changes before changing page?
th: ต้องการที่จะบันทึกก่อนที่จะเปลี่ยนหน้าหรือไม่?

en: Save to account
th: บันทึกไปยังบัญชี

en: Save webhook
th: บันทึก Webhook

en: Schedule
th: ตารางเวลา

en: Scheduled
th: ตั้งเวลาไว้

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
th: ขอบเขตได้ถูกกำหนดตามการร้องขอ; กำหนดฟิลด์เพื่อตอบสนอง

en: Search
th: ค้นหา

en: Search %s
th: ค้นหา %s

en: Search Brands
th: ค้นหาแบรนด์

en: Search by similar product name, sku, or attribute value.
th: ค้นหาด้วยชื่อสินค้า SKU หรือค่าคุณค่าสมบัติที่คล้ายกัน

en: Search categories
th: ค้นหาหมวดหมู่

en: Search coupons
th: ค้นหาคูปอง

en: Search customers
th: ค้นหาลูกค้า

en: Search for a customer&hellip;
th: ค้นหาข้อมูลลูกค้า

en: Search for a downloadable product&hellip;
th: ค้นหาสินค้าที่ดาวน์โหลดได้&hellip;

en: Search for a page&hellip;
th: ค้นหาหน้า &hellip;

en: Search for a product&hellip;
th: ค้นหาสินค้า&hellip;

en: Search for:
th: ค้นหา:

en: Search key
th: ค้นหาคีย์

en: Search logs
th: การค้นหาที่ถูกเก็บไว้

en: Search orders
th: ค้นหารายการสั่งซื้อ

en: Search products
th: ค้นหาสินค้า

en: Search products&hellip;
th: ค้นหาสินค้า&hellip;

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Search results for "%s"
th: ผลลัพธ์การค้นหา "%s"

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
th: ผลลัพธ์การค้นหาคำว่า &ldquo;%s&rdquo;

en: Search results only
th: ผลลัพท์อย่างเดียว

en: Search results: &ldquo;%s&rdquo;
th: ผลการค้นหา: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search shipping classes
th: ค้นหาประเภทการจัดส่ง

en: Search tags
th: ค้นหา ป้ายกำกับ

en: Search webhooks
th: ค้นหา Webhooks

en: Search&hellip;
th: ค้นหา&hellip;

en: Secret
th: ความลับ

en: Secret key used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to a MD5 hash from the current user's ID|username if not provided.
th: คีย์ลับจะใช้เพื่อสร้าง hash ของ webhook ที่จัดส่งแล้วและที่ให้ไว้ในส่วนหัวการขอ วิธีนี้จะให้ค่าเริ่มต้น MD5 hash จาก ID ผู้ใช้|ชื่อผู้ใช้ของผู้ใช้ปัจจุบันหากไม่ได้ให้ไว้

en: Secure connection (HTTPS)
th: การเชื่อมต่อที่ปลอดภัย (HTTPS)

en: Security
th: ความปลอดภัย

en: Security.
th: ความปลอดภัย

en: Select
th: เลือก

en: Select Page
th: เลือกหน้า

en: Select a category
th: เลือกหมวดหมู่

en: Select a country / region&hellip;
th: เลือกประเทศ&hellip;

en: Select a page&hellip;
th: เลือกหน้า&hellip;

en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

en: Select an option&hellip;
th: เลือกตัวเลือก&hellip;

en: Select categories&hellip;
th: เลือกหมวดหมู่&hellip;

en: Select fields from your CSV file to map against products fields, or to ignore during import.
th: เลือกฟิลด์จากไฟล์ CSV ที่จะผนวกเข้ากับฟิลด์สินค้าหรือละไว้ระหว่างที่นำเข้า

en: Select none
th: ไม่เลือก

en: Select options
th: เลือกรูปแบบ

en: Select options for &ldquo;%s&rdquo;
th: เลือกตัวเลือกสำหรับ &ldquo;%s&rdquo;

en: Select shipping methods
th: เลือกวิธีการจัดส่ง

en: Select some countries
th: เลือกประเทศ

en: Select the access type of these keys.
th: เลือกประเภทการเข้าถึงคีย์เหล่านี้

en: Select when the webhook will fire.
th: เลือกว่าเมื่อใดที่ webhook จะทำงาน

en: Selected attribute term name.
th: เลือกชื่อของคำคุณสมบัติ

en: Selected countries
th: เลือกประเทศ

en: Selecting no country / region to sell to prevents from completing the checkout. Continue anyway?
th: หากไม่ระบุประเทศที่จำหน่ายจะสั่งซื้อสินค้าไม่ได้ ยืนยันทำรายการต่อหรือไม่?

en: Sell to all countries
th: ขายทุกประเทศ

en: Sell to all countries, except for&hellip;
th: ขายทุกประเทศ ยกเว้น&hellip;

en: Sell to specific countries
th: ขายเฉพาะประเทศที่กำหนด

en: Selling location(s)
th: สถานที่ขาย (มีได้หลายที่)

en: Send
th: ส่ง

en: Send notifications when an IPN is received from PayPal indicating refunds, chargebacks and cancellations.
th: ส่งการแจ้งเตือนเมื่อ IPN นั้นได้รับจาก Paypal ในสถานะ refund, chargeback, และ cancellation

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
th: ส่งรายละเอียดการจัดส่งไปยัง Paypal แทนที่ที่อยู่สั่งซื้อ

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
th: แบ่งรหัสด้วยเครื่องหมายจุลภาค ยอมรับสัญลักษณ์แทน เช่น <code>P*</code> จะตรงกับรหัสไปรษณีย์ PE30 และยังยอมรับรูปแบบ เช่น <code>NG1___</code> จะตรงกับ NG1 1AA แต่ไม่ตรงกับ NG10 1AA

en: Separate tags with commas
th: แยกป้ายกำกับด้วยคอมม่า (,)

en: Serbian dinar
th: ดีนาร์เซอร์เบีย

en: Server environment
th: Server Environment

en: Server info
th: ข้อมูลเซิร์ฟเวอร์

en: Server info.
th: ข้อมูลเซิร์ฟเวอร์

en: Set Status - In stock
th: ตั้งสถานะ - มีสินค้า

en: Set Status - On backorder
th: ตั้งค่าสถานะเป็น จองสินค้าอยู่

en: Set Status - Out of stock
th: ตั้งสถานะ - สินค้าหมด

en: Set a fixed price to cover shipping costs.
th: ตั้งราคาการจัดส่ง

en: Set default payment method
th: ตั้งค่าวิธีการชำระเงินเริ่มต้น

en: Set password
th: ตั้งรหัสผ่าน

en: Set product image
th: ใส่รูปสินค้า

en: Set regular prices
th: ตั้งราคาปกติ

en: Set sale prices
th: ตั้งราคาขาย

en: Set scheduled sale dates
th: ตั้งค่าตารางวันลดราคา

en: Set up PayPal for me using this email:
th: ติดตั้ง Paypal ให้ฉันโดยใช้อีเมล

en: Set up Stripe for me using this email:
th: ติดตั้ง Stripe ให้ฉันโดยใช้อีเมล

en: Set up payments
th: ตั้งค่าการชำระเงิน

en: Set up your account for our store
th: สร้างบัญชีสำหรับร้านค้าของเรา

en: Set variation image
th: เปลี่ยนแปลงการตั้งค่าภาพ

en: Set your store location and configure tax rate settings.
th: ตั้งค่าตำแหน่งที่ตั้งของร้านค้าของคุณ และกำหนดการตั้งค่าอัตราภาษี

en: Set your store location and where you'll ship to.
th: กำหนดที่ตั้งร้านค้าของคุณ และสถานที่ที่คุณจะจัดส่งไป

en: Setting value.
th: ตั้งค่าข้อมูล

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Settings group ID.
th: รหัสการตั้งค่ากลุ่ม

[ctx: Settings tab label]
en: Payments
th: การชำระเงิน

en: Settings.
th: ตั้งค่า

en: Setup Wizard
th: ตัวช่วยสร้างการตั้งค่า

en: Setup a Refund and Returns Policy page to boost your store's credibility.
th: ตั้งค่าหน้าขอคืนเงินและหน้านโยบายการคืนสินค้า เพื่อเพิ่มความน่าเชื่อถือให้กับร้านค้าของคุณ

en: Setup shipping zones
th: ติดตั้งโซนการจัดส่งสินค้า

en: Setup wizard
th: ตัวช่วยการติดตั้ง

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
th: ส่วนเสริมของ WooCommerce บางตัวสามารถเขียนบันทึกเพื่อให้สามารถแก้ไขบั๊กได้ง่ายขึ้น ไดเรกทอรีนี้จึงต้องสามารถตั้งค่าให้เขียนได้

en: Seychellois rupee
th: รูปีเซเชลส์

en: Shandong / 山东
th: ชานตง / 山东

en: Shanghai / 上海
th: เซี่ยงไฮ้ / 上海

en: Shanxi / 山西
th: ชานซี / 山西

en: Share
th: แชร์

en: Share new items on social media the moment they're live in your store.
th: แชร์สินค้าใหม่ลงบนโซเชียลมีเดีย ในขณะที่ยังอยู่บนร้านของคุณ

en: Shared by %s
th: แชร์โดย %s

en: Ship to
th: ส่งไปยัง

en: Ship to a different address?
th: จัดส่งไปยังที่อยู่อื่น?

en: Ship to all countries
th: ส่งไปทุกประเทศ

en: Ship to all countries you sell to
th: ส่งไปทุกประเทศที่คุณขายได้

en: Ship to specific countries
th: ส่งเฉพาะประเทศที่กำหนด

en: Ship to specific countries only
th: ส่งไปประเทศที่ระบุเท่านั้น

en: ShipStation icon
th: ไอคอน ShipStation

en: Shipment Tracking
th: ติดตามสถานะการจัดส่ง

en: Shipping
th: การจัดส่ง

en: Shipping Address
th: ที่อยู่การจัดส่ง

en: Shipping Address 2
th: ที่อยู่จัดส่งสินค้า

en: Shipping Country / Region
th: ประเทศที่จัดส่ง

en: Shipping Method
th: วิธีการจัดส่งสินค้า

en: Shipping Phone Number
th: หมายเลขโทรศัพท์สำหรับจัดส่ง

en: Shipping Zone
th: พื้นที่จัดส่งสินค้า

en: Shipping address
th: ที่อยู่จัดส่งสินค้า

en: Shipping address.
th: ที่อยู่สำหรับส่งสินค้า

en: Shipping amount
th: จำนวนการจัดส่งสินค้า

en: Shipping class
th: ประเภทการจัดส่ง

en: Shipping class ID.
th: รหัสประเภทการจัดส่ง

en: Shipping class costs
th: ค่าใช้จ่ายในแต่ละประเภทการจัดส่ง

en: Shipping class name.
th: ชื่อประเภทการจัดส่ง

en: Shipping class slug.
th: slug ประเภทการจัดส่ง

en: Shipping classes
th: ประเภทการจัดส่ง

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
th: ประเภทการจัดส่งสินค้าคือวิธีขนส่งที่รวบรวมสินค้าชนิดเดียวกันไว้ด้วยกัน

en: Shipping costs updated.
th: ปรับปรุงค่าจัดส่งแล้ว

en: Shipping destination
th: ปลายทางที่จัดส่งสินค้า

en: Shipping details
th: รายละเอียดการจัดส่ง

en: Shipping is currently enabled, but you have not added any shipping methods to your shipping zones.
th: การจัดส่งสินค้าสามารถทำได้ แต่คุณยังไม่ได้เพิ่มวิธีการจัดส่งสินค้าให้กับเขตการจัดส่งสินค้า

en: Shipping is disabled.
th: การจัดส่งถูกปิดการใช้งาน

en: Shipping lines data.
th: ข้อมูลเส้นทางการส่งสินค้า

en: Shipping location(s)
th: สถานที่จัดส่ง

en: Shipping method
th: ประเภทการขนส่ง

en: Shipping method ID is required.
th: ต้องระบุ ID วิธีการจัดส่ง

en: Shipping method ID.
th: ไอดีของวิธีการส่งสินค้า

en: Shipping method could not be added. Please retry.
th: รูปแบบการจัดส่งสินค้าไม่สามารถเพิ่มได้ กรุณาลองอีกครั้ง

en: Shipping method description.
th: คำอธิบาย วิธีการจัดส่ง

en: Shipping method name.
th: ชื่อระบบการส่งสินค้า

en: Shipping method settings.
th: ตั้งค่า วิธีการจัดส่ง

en: Shipping method title.
th: ชื่อ วิธีการจัดส่ง

en: Shipping method(s)
th: วิธีการจัดส่ง

en: Shipping methods
th: ประเภทการขนส่ง

en: Shipping name
th: ชื่อวิธีขนส่ง

en: Shipping only
th: การจัดส่งสินค้าเท่านั้น

en: Shipping tax amount
th: จำนวนภาษีการจัดส่งสินค้า

en: Shipping tax class
th: กลุ่มภาษีการจัดส่ง

en: Shipping tax class based on cart items
th: กลุ่มภาษีการขนส่งอิงตามสินค้าในตะกร้า

en: Shipping tax total.
th: ภาษีการส่งสินค้าทั้งหมด

en: Shipping to %s.
th: จัดส่งไปที่ %s.

en: Shipping via %s
th: ส่งสินค้า ผ่าน %s

en: Shipping zone name.
th: ชื่อโซนการจัดส่ง

en: Shipping zones
th: โซนการจัดส่งสินค้า

en: Shipping, taxes, and discounts calculated at checkout.
th: คำนวณค่าจัดส่ง ภาษี และส่วนลด ที่หน้าชำระเงิน

en: Shipping:
th: การจัดส่ง:

en: Shop Page
th: หน้าร้านค้า

en: Shop and search results
th: ร้านค้าและผลลัพธ์การค้นหา

en: Shop base
th: ร้านค้าหลัก

en: Shop base address
th: ที่อยู่หลักของร้านค้า

en: Shop base with category
th: URL ของร้านค้า ที่มีหมวดหมู่สินค้า

en: Shop country/region
th: ประเทศ/ภูมิภาคที่ตั้งร้านค้า

en: Shop only
th: ร้านค้าอย่างเดียว

en: Shop order
th: ข้อมูลสั่งซื้อของร้านค้า

en: Shop page
th: หน้าร้านค้า

en: Shop page display
th: แสดงหน้าร้านค้า

en: Shop pages
th: หน้าร้านค้า

en: Short description
th: คำอธิบายแบบย่อ

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, <a href="%s">please read our documentation</a>. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
th: หากคุณต้องการทำความเข้าใจ การใช้งาน หรือ ต่อยอด WooCommerce <a href="%s">โปรดอ่านเอกสารคู่มือของเรา</a> ซึ่งได้รวบรวมทรัพยากร ข้อมูล รายละเอียด เกร็ดความรู้ บทเรียนและอื่นๆ ทุกประเภทเอาไว้

en: Show
th: แสดง

en: Show "verified owner" label on customer reviews
th: แสดงป้าย "สมาชิกที่ยืนยันตัวตน" บนรีวิวของลูกค้า

en: Show Suggestions
th: แสดงการแนะนำทั้งหมด

en: Show advanced options
th: แสดงตัวเลือกขั้นสูง

en: Show all types
th: แสดงรูปแบบทั้งหมด

en: Show as dropdown
th: แสดงเป็นแบบ Dropdown

en: Show categories
th: แสดงหมวดหมู่สินค้า

en: Show categories &amp; products
th: แสดงหมวดหมู่ &amp; สินค้า

en: Show description
th: แสดงรายละเอียด

en: Show hidden products
th: แสดงสินค้าที่ซ่อนไว้

en: Show hierarchy
th: แสดงขั้น

en: Show if is a compound tax rate.
th: ให้แสดงถ้าเป็นอัตราภาษีแบบซับซ้อน

en: Show more details
th: แสดงรายละเอียดมากขึ้น

en: Show product counts
th: แสดงจำนวนสินค้า

en: Show products
th: แสดงสินค้า

en: Show subcategories
th: แสดงประเภทสินค้าย่อย

en: Show subcategories &amp; products
th: แสดงหมวดหมู่ย่อยและสินค้า

en: Showing reports for:
th: กำลังแสดงรายงานสำหรับ:

en: Showing the single result
th: แสดง 1 รายการ

en: Shows if backorders are allowed.
th: แสดงในกรณีที่สั่งจองสินค้าได้

en: Shows if the product can be bought.
th: แสดง เมื่อสินค้าสามารถซื้อได้

en: Shows if the product is on backordered.
th: แสดงถ้าสินค้านั้นมีการสั่งจองสินค้า

en: Shows if the product is on sale.
th: แสดง เมื่อสินค้าลดราคา

en: Shows if the product need to be shipped.
th: แสดงสำหรับสินค้าที่ต้องจัดส่ง

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
th: แสดงว่าผู้รีวิวเคยซื้อสินค้าหรือไม่

en: Shows if the variation can be bought.
th: แสดงข้อมูล ถ้าเป็นความแตกต่างของสินค้าที่ซื้อได้

en: Shows if the variation is on backordered.
th: แสดงข้อมูล ถ้าเป็นความแตกต่างของการสั่งจองสินค้า

en: Shows if the variation is on sale.
th: แสดงข้อมูล ถ้าเป็นความแตกต่างของสินค้าลดราคา

en: Shows where the order was created.
th: แสดงผลเมื่อมีคำสั่งซื้อ

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
th: แสดงว่ามีหรือไม่มีภาษีสำหรับการจัดส่งสินค้า

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
th: แสดง/ประกาศ ถ้าบันทึกนี้เกี่ยวกับข้อมูลลูกค้า​ (ลูกค้าจะได้รับการเตือน)

en: Sierra Leonean leone
th: เซียร์ราลีโอน

en: Sign Up
th: สมัคร

en: Signups
th: สมัครใช้งาน

en: Simple product
th: สินค้าทั่วไป

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
th: เนื่องจากเบราเซอร์ของคุณไม่สนับสนุนจาวาสคริปท์หรืออาจปิดการใช้งานไว้ กรุณาตรวจสอบว่าคุณได้คลิกปุ่ม %1$sปรับปรุงยอดรวม%2$s ก่อนที่จะทำรายการสั่งซื้อ หากคุณไม่ได้ทำขั้นตอนดังกล่าว คุณอาจถูกเรียกเก็บมากกว่าจำนวนที่คุณทำรายการ

en: Sing Buri
th: สิงห์บุรี

en: Singapore dollar
th: Singapore Dollar

en: Sisaket
th: ศรีสะเกษ

en: Site URL.
th: URL ของเว็บ

en: Site address (URL)
th: ที่อยู่เว็บไซต์ (URL)

en: Size
th: ขนาด

en: Skip setup
th: ข้ามการติดตั้ง

en: Skip this step
th: ข้ามขั้นตอนนี้

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
th: Slug "%s" ถูกใช้งานแล้ว โปรดใช้ชื่ออื่น

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
th: Slug "%s" ไม่ได้รับอนุญาต เพราะถูกจับจองสำหรับใชงานแล้ว กรุณาเปลี่ยนชื่อใหม่

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
th: Slug "%s" ยาวเกินไป (สูงสุด 28 ตัวอักษร) กรุณาทำให้สั้นลง

en: Small
th: เล็ก

en: Sold %1$d item in the last %2$d days | Sold %1$d items in the last %2$d days
th[0]: ขายไปแล้ว %1$d ชิ้น ในเวลา %2$d วันล่าสุด

en: Sold %1$s worth in the last %2$d days
th: ขายไปแล้ว %s บาท ในเวลา %d วันล่าสุด

en: Sold individually
th: จำกัดการขายแค่ 1 ชิ้น

en: Sold individually?
th: จำกัดการขายแค่ 1 ชิ้นหรือไม่?

en: Solomon Islands dollar
th: ดอลลาร์หมู่เกาะโซโลมอน

en: Somali shilling
th: ชิลลิงโซมาเลีย

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
th: Webservice บางส่วนใช้ SOAP เพื่อส่งข้อมูลไปที่เซิร์ฟเวอร์อื่น เช่น Live Shipping Quote จาก FedEx จำเป็นต้องมี SOAP ติดตั้งบนเซิร์ฟเวอร์ของคุณ

en: Songkhla
th: สงขลา

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
th: ขออภัย พบปัญหาระหว่างการลบคูปอง

en: Sorry to see you go.
th: ฉันเสียใจถ้าคุณจากไป

en: Sorry! We tried, but we couldn't connect Jetpack just now 😭. Please go to the Plugins tab to connect Jetpack, so that you can finish setting up your store.
th: ขออภัย 😭 เราพยายามแล้วแต่ขณะนี้ก็ยังไม่สามารถเชื่อมต่อ Jetpack ได้ ลองไปที่ Tab Plugins เพื่อเชื่อมต่อ jetpack เพื่อให้การจัดการร้านคุณเสร็จสิ้น

en: Sorry! We tried, but we couldn't install Jetpack for you 😭. Please go to the Plugins tab to install it, and finish setting up your store.
th: ขออภัย 😭 เราพยายามแล้วแต่ก็ยังไม่สามารถติดตั้ง Jetpack ให้คุณได้ ลองไปที่ Tab Plugins เพื่อติดตั้ง jetpack และจัดการติดตั้งร้านคุณให้เสร็จสิ้น

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
th: ขออภัยในความไม่สะดวก สินค้า "%s" มีไม่เพียงพอสำหรับคำสั่งซื้อของคุณ กรุณาแก้ไขตะกร้าสินค้าและลองอีกครั้ง

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
th: ขออภัยค่ะ คูปอง %s ถูกใช้ไปแล้ว และไม่สามารถใช้ร่วมกับคูปองอื่นๆ ได้อีก

en: Sorry, fetching performance indicators failed.
th: ขออภัย, ประสิทธิภาพในการดึงข้อมูลบ่งชี้ว่าผิดพลาด

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
th: ไม่พบวิธีการชำระเงินนี้ในพื้นที่ของคุณ กรุณาติดต่อเรา

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
th: ขออภัยค่ะ คูปอง %s ไม่ถูกต้อง และถูกเอาออกจากคำสั่งซื้อของคุณแล้ว

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
th: ขออภัยค่ะ ไม่มีสินค้าที่ตรงกับที่คุณเลือก กรุณาเลือกใหม่

en: Sorry, the order could not be found. Please contact us if you are having difficulty finding your order details.
th: ขออภัย ไม่พบรายการสั่งซื้อ กรุณาติดต่อเราหากคุณยังไม่พบรายละเอียดรายการสั่งซื้อของคุณ

en: Sorry, there has been an error.
th: ขอโทษครับ เกิดข้อผิดพลาด

en: Sorry, this download has expired
th: ขออภัย การดาวน์โหลดนี้หมดอายุแล้ว

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
th: ขออภัย ไม่สามารถชำระตามรายการสั่งซื้อนี้ได้

en: Sorry, this product cannot be purchased.
th: ขออภัยค่ะ ไม่สามารถซื้อสินค้านี้ได้

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
th: ขออภัย สินค้านี้ไม่มีอยู่ กรุณาเลือกใหม่

en: Sorry, you are not allowed to batch manipulate this resource.
th: ขออภัย คุณไม่ได้รับอนุญาตให้จัดการกับทรัพยากรนี้

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
th: ขออภัย คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เปลี่ยนประเภทความเห็น

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
th: ขออภัย คุณไม่ได้รับอนุญาตให้สร้าง resources

en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
th: ขออภัยคุณไม่ได้รับสิทธิ์ในการลบ %s.

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
th: ขออภัยคุณไม่ได้รับสิทธิ์ในการลบข้อมูลส่วนนี้

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
th: ขออภัยคุณไม่ได้รับสิทธิ์ในการแก้ไขข้อมูลส่วนนี้

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
th: ขอโทษครับ คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ติดตั้งธีมบนเว็บนี้

en: Sorry, you cannot create new resource.
th: ขออภัยคุณไม่สามารถสร้างแหล่งข้อมูลใหม่ได้

en: Sorry, you cannot delete this resource.
th: ขอโทษครับ คุณไม่สามารถลบแหล่งข้อมูลได้

en: Sorry, you cannot edit this resource.
th: ขออภัย คุณไม่สามารถดูแหล่งข้อมูลนี้ได้

en: Sorry, you cannot list resources.
th: ขออภัย, คุณไม่สามารถแสดงรายชื่อแหล่งข้อมูลได้

en: Sorry, you cannot update resource.
th: ขออภัยคุณไม่สามารถอัปเดตแหล่งข้อมูลได้

en: Sorry, you cannot view this resource.
th: ขออภัยคุณไม่ได้รับสิทธิ์ในการดูข้อมูลส่วนนี้

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
th: ขออภัยค่ะ คุณดาวน์โหลดไฟล์ครบจำนวนที่ระบุไว้แล้ว

en: Sorry, your session has expired.
th: ขอโทษค่ะ หมดเวลาทำรายการแล้ว

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
th: ขออภัยค่ะ หมดเวลาทำรายการ <a href="%s" class="wc-backward">กลับไปยังหน้าหลัก</a>

en: Sort by average rating
th: เรียงตามคะแนนเฉลี่ย

en: Sort by latest
th: เรียงตามลำดับล่าสุด

en: Sort by most recent
th: เรียงลำดับตามล่าสุด

en: Sort by popularity
th: เรียงตามความนิยม

en: Sort by price (asc)
th: เรียงตามราคา (น้อยไปมาก)

en: Sort by price (desc)
th: เรียงตามราคา (มากไปน้อย)

en: Sort by price: high to low
th: เรียงตามราคา: สูงไปต่ำ

en: Sort by price: low to high
th: เรียงตามราคา: ต่ำไปสูง

en: Sort by tax class.
th: จัดเรียงตามกลุ่มภาษี

en: Sort by:
th: เรียงโดย:

en: Sort code
th: สาขา

en: Sort collection by object attribute.
th: เรียงลำดับตามแอททริบิสต์ของออบเจ็กท์

en: Sort collection by resource attribute.
th: เรียงลำดับกลุ่มโดยคุณสมบัติแหล่งข้อมูล

en: Sorting
th: การเรียงลำดับ

[ctx: Sorting order]
en: Order
th: คำสั่งซื้อ

en: Source
th: ที่มา

en: South Korean won
th: South Korean Won

en: South Sudanese pound
th: ปอนด์ซูดานใต้

en: Specific Countries
th: ระบุประเทศ

en: Specific countries
th: ประเทศเฉพาะเจาะจง

en: Specified file failed upload test.
th: ระบุการทดสอบการล้มเหลวของไฟล์อัปโหลด

en: Square
th: สี่เหลี่ยม

en: Sri Lankan rupee
th: รูปีของศรีลังกา

en: Standard
th: มาตรฐาน

en: Standard rate
th: อัตรามาตรฐาน

en: Standard rates
th: ราคามาตรฐาน

en: Star ratings should be required, not optional
th: จำเป็นต้องให้คะแนน 1-5 ดาว

en: Start Import
th: เริ่มการนำเข้า

en: Start accepting payments on your store!
th: เริ่มการรับชำระเงินในร้านของคุณ

en: Start by adding the first product to your store. You can add your products manually, via CSV, or import them from another service.
th: เริ่มต้นด้วยการเพิ่มสินค้าชิ้นแรกในร้านค้าของคุณ คุณสามารถเพิ่มข้อมูลสินค้าด้วยตัวเอง หรือจากไฟล์ CSV หรือนำเข้าข้อมูลจากบริการอื่นๆ

en: Start date of sale price.
th: วันเริ่มของการลดราคา

en: Start selling
th: เริ่มขาย

en: Start using new features that are being progressively rolled out to improve the store management experience.
th: เริ่มใช้คุณสมบัติใหม่ที่กำลังทยอยเปิดตัว เพื่อให้ประสบการณ์การจัดการร้านค้าที่ดีขึ้น

en: State
th: จังหวัด

en: State / County
th: จังหวัด

en: State / County or state code
th: จังหวัด / ประเทศ หรือรหัสไปรษณีย์

en: State / Zone
th: จังหวัด / โซน

en: State code
th: รหัสจังหวัด

en: State code.
th: รหัสของรัฐ

en: State/County
th: รัฐ / ประเทศ

en: Status
th: สถานะ

en: Status:
th: สถานะ:

en: Step
th: ขั้นตอน

en: Stock
th: คลังสินค้า

en: Stock Keeping Unit
th: หน่วยนับในคลังสินค้า

en: Stock display format
th: รูปแบบการแสดงสินค้าคงคลัง

en: Stock management at product level.
th: การบริหารคลังในระดับตัวสินค้า

en: Stock management at variation level.
th: ระดับความแตกต่างด้านการบริหารคลังสินค้า

en: Stock qty
th: จำนวนสินค้าคงคลัง

en: Stock quantity
th: ปริมาณสินค้าในคลัง

en: Stock quantity.
th: จำนวนสินค้าในคลัง

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
th: ปริมาณสต็อก หากเป็นสินค้าแบบมีตัวเลือก ค่านี้จะถูกใช้เพื่อควบคุมสต็อกของตัวเลือกทั้งหมด เว้นแต่ว่าคุณจะกำหนดในระดับตัวเลือก

en: Stock status
th: สถานะคลังสินค้า

en: Store Address
th: ที่อยู่ร้าน

en: Store Notice
th: ประกาศจากร้านค้า

en: Store details
th: รายละเอียดร้าน

en: Store downtime means lost sales. One-click restores get you back online quickly if something goes wrong.
th: ร้านค้าหยุดทำงานคือการสูญเสียยอดขาย ระบบกู้คืนแบบ One-click พาคุณกลับมาออนไลน์ได้อย่างรวดเร็วเมื่อมีข้อผิดพลาดเกิดขึ้น

en: Store monitoring
th: การเฝ้าดูร้านค้า

en: Store notice
th: ประกาศจากทางร้าน

en: Store stats
th: สถิติของร้าน

en: Storefront Theme
th: ธีม Storefront

en: Street address
th: ที่อยู่

en: Stripe email address
th: อีเมล Stripe

en: Stripe email address:
th: อีเมล Stripe:

en: Subcategories
th: หมวดหมู่ย่อย

en: Subject
th: ชื่อเรื่อง

en: Subject (paid)
th: หัวข้อ (จ่ายแล้ว)

en: Submit
th: ส่ง

en: Subscription for %1$s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product. <a href="%2$s">Click here</a> if you wish to deactivate the plugin as well.
th: การปิดใช้งานการสมัครรับข่าวสารสำหรับ %1$s สำเร็จแล้ว คุณจะไม่สามารถรับอัพเดตสำหรับสินค้านี้ได้ <a href="%2$s">คลิกที่นี่</a> ถ้าคุณต้องการปิดการทำงานปลั๊กอินด้วย

en: Subscription for %s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product.
th: การรับข่าวสารสำหรับ %s ถูกปิดการใช้งานเรียบร้อยแล้ว คุณจะไม่สามารถรับการอัปเดตผลิตภัณฑ์นี้ได้อีกต่อไป

en: Subscription is <strong>expiring</strong> soon.
th: สมาชิก<strong>กำลังหมดอายุ</strong>เร็วๆ นี้

en: Subscription: Not available - %1$d of %2$d already in use
th: สมัครรับข่าว: ไม่ว่าง - %1$d จาก %2$d จากทั้งหมดที่ใช้ไป

en: Subscription: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Subscription: Using %1$d of %2$d sites available
th: สมัครรับข่าว: ใช้ไป %1$d จาก %2$d เว็บไซต์ที่ว่างอยู่

en: Subscriptions
th: ระบบสมาชิกแบบกำหนดเวลา

en: Subtotal
th: ยอดรวม

en: Subtotal:
th: รวม:

en: Suburb
th: เมือง

en: Sudanese pound
th: ปอนด์ซูดาน

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
th: Suhosin เป็นระบบป้องกันขั้นสูงของ PHP ซึ่งออกแบบมาให้ช่วยปกป้องเซิร์ฟเวอร์ของคุณจากปัญหาที่พบบ่อยใน PHP และช่องโหว่ของ PHP ถ้ามีการเปิดใช้ Suhosin บนเซิร์ฟเวอร์ของคุณ อาจจะจำเป็นต้องตั้งค่าเพื่อเพิ่มขนาดในการส่งข้อมูล

en: Sukhothai
th: สุโขทัย

en: Sum of all taxes.
th: ภาษีรวม

en: Sum of line item taxes only.
th: ผลรวมของภาษีเท่านั้น

en: Summary
th: สรุป

en: Suphan Buri
th: สุพรรณบุรี

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
th: จะสนับสนุนตัวรองรับต่อไปนี้: <code>[qty]</code> = จำนวนสินค้า, <code>[cost]</code> = ราคาสินค้า, <code>[fee percent=”10” min_fee=”20”]</code> = ค่าธรรมเนียมคิดเป็นเปอร์เซ็นต์

en: Surat Thani
th: สุราษฎร์ธานี

en: Surin
th: สุรินทร์

en: Surinamese dollar
th: ดอลลาร์ซูรินาเม

en: Swazi lilangeni
th: สวาซิแลนด์ Lilangeni

en: Swedish krona
th: Swedish Krona

en: Swiss franc
th: Swiss Franc

en: Syrian pound
th: ปอนด์ซีเรีย

en: System status
th: สถานะระบบ

en: Table does not exist
th: ไม่มีตารางนี้

en: Tablet
th: แท็บเล็ต

en: Tag
th: ป้ายกำกับ

en: Tag ID.
th: ID ของป้ายกำกับ

en: Tag added.
th: เพิ่มป้ายกำกับแล้ว

en: Tag deleted.
th: ลบป้ายกำกับแล้ว

en: Tag link.
th: ลิงก์ป้ายกำกับ

en: Tag name
th: ชื่อป้ายกำกับ

en: Tag name.
th: ชื่อป้ายกำกับ

en: Tag not added.
th: ป้ายกำกับไม่ถูกเพิ่ม

en: Tag not updated.
th: ป้ายกำกับไม่ถูกอัปเดต

en: Tag slug.
th: slug ป้ายกำกับ

en: Tag updated.
th: อัปเดตป้ายกำกับแล้ว

en: Tag: | Tags:
th[0]: ป้ายกำกับ:

en: Tags
th: ป้ายกำกับ

en: Tags (comma separated)
th: แท็ก (ลูกน้ำเป็นตัวคั่น)

en: Tags (space separated)
th: แท็ก (ช่องว่างเป็นตัวคั่น)

en: Tags deleted.
th: ลบป้ายกำกับแล้ว

en: Tajikistani somoni
th: สกุลเงิน Somoni ทาจิกิสถาน

en: Tak
th: ตาก

en: Take over
th: เข้าแทนที่

en: Take payments in cash upon delivery.
th: ชำระเงิน โดยรับเงินสดเมื่อส่งสินค้า

en: Take payments in person via checks. This offline gateway can also be useful to test purchases.
th: รับชำระเงินด้วยตนเองผ่านการตรวจสอบ. เกตเวย์ออฟไลน์นี้ใช้เพื่อทดสอบการสั่งซื้อ

en: Take payments via bank transfer.
th: รับชำระเงิน โดยโอนเงินผ่านธนาคาร

en: Tanzanian shilling
th: สกุลเงินชิลลิงแทนซาเนีย

en: Tax
th: ภาษี

en: Tax amount
th: จำนวนภาษี

en: Tax class
th: กลุ่มภาษี

en: Tax class already exists
th: มีกลุ่มภาษีนี้อยู่แล้ว

en: Tax class name.
th: ชื่อกลุ่มภาษี

en: Tax class of fee.
th: กลุ่มภาษีของค่าธรรมเนียม

en: Tax class of product.
th: กลุ่มภาษีของสินค้า

en: Tax class.
th: กลุ่มภาษี

en: Tax lines data.
th: รายการภาษี

en: Tax name
th: ชื่อภาษี

en: Tax options
th: ตัวเลือกภาษี

en: Tax priority.
th: Tax priority

en: Tax rate ID.
th: ID อัตราภาษี

en: Tax rate ID: %s
th: เลขที่อัตราภาษี : %s

en: Tax rate code.
th: รหัส อัตราภาษี

en: Tax rate label.
th: ป้ายอัตราภาษี

en: Tax rate name.
th: ชื่ออัตราภาษี

en: Tax rate.
th: อัตราภาษี

en: Tax rates successfully deleted
th: ลบอัตราภาษี เรียบร้อย

en: Tax status
th: สถานะภาษี

[ctx: Tax status]
en: None
th: ไม่มี

en: Tax status of fee.
th: สถานะภาษีของค่าธรรมเนียม

en: Tax status.
th: สถานะของภาษี

en: Tax subtotal.
th: ผลรวมย่อยภาษี

en: Tax total (not including shipping taxes).
th: รวมภาษี (ไม่รวมภาษีขนส่ง)

en: Tax total.
th: รวมภาษี

en: Taxable
th: ต้องชำระภาษี

en: Taxes
th: ภาษี

en: Taxes by code
th: ภาษีเรียงตามรหัส

en: Taxes by date
th: ภาษีเรียงตามวันที่

en: Taxonomy does not exist.
th: ไม่มี Taxonomy

[ctx: Taxonomy name]
en: Product type
th: ประเภทสินค้า

en: Template file copied to theme.
th: ไฟล์ Template ถูกคัดลอกไปยัง Theme

en: Template file deleted from theme.
th: ไฟล์ Template ถูกลบออกจาก Theme

[ctx: Template name]
en: Products by Brand
th: สินค้าโดยแบรนด์

en: Templates
th: เทมเพลต

en: Term counts
th: การนับ Term

en: Term name.
th: ชื่อของเงื่อนไข

en: Terms
th: เงื่อนไข

en: Terms and Conditions Page
th: หน้าข้อกำหนดและเงื่อนไข

en: Terms and conditions
th: ข้อตกลงและเงื่อนไข

en: Terms successfully recounted
th: คำบรรยายข้อกำหนดเงื่อนไขเสร็จเรียบร้อยแล้ว

en: Text to appear below the main email content.
th: ข้อความจะปรากฏใต้เนื้อหาหลักของอีเมล

en: Thai baht
th: บาท ไทย

en: Thailand
th: ไทย

en: Thank you for selling with WooCommerce.
th: ขอบคุณที่ขายของกับ WooCommerce

en: Thank you for your feedback!
th: ขอบคุณสำหรับความคิดเห็นของคุณ!

en: Thank you for your order
th: ขอบคุณสำหรับการสั่งซื้อ

en: Thank you. Your order has been received.
th: ได้รับรายการสั่งซื้อเรียบร้อยแล้ว ขอบคุณค่ะ

en: Thanks :)
th: ขอบคุณมากครับ :)

en: Thanks for shopping with us
th: ขอบคุณสำหรับการสั่งซื้อ

en: Thanks for shopping with us.
th: ขอบคุณสำหรับการสั่งซื้อ

en: Thanks!
th: ขอบคุณ!

en: The "locations not covered by your other zones" zone cannot be updated.
th: " สถานที่ " ไม่ได้รวมอยู่ในโซนของคุณ โซนนี้จึงไม่ได้รับการอัพเดท

en: The %s cannot be deleted.
th:  %s ไม่สามารถลบได้

en: The %s does not support trashing.
th: %s ไม่รองรับการลบ

en: The %s has already been deleted.
th:  %s ได้ถูกลบแล้ว

en: The %s is not a valid URL
th: %s เป็น URL ที่ใช้งานไม่ได้

en: The API key provided does not have read permissions.
th: API key นี้ไม่มีสิทธิ์สำหรับการอ่าน

en: The API key provided does not have write permissions.
th: API key นี้ไม่มีสิทธิ์สำหรับการเขียน.

en: The CSV is invalid.
th: ไฟล์ CSV ใช้งานไม่ได้

en: The HTTP response code from the receiving server.
th: รหัสการตอบสนอง HTTP จากเซิร์ฟเวอร์ตัวรับ

en: The HTTP response message from the receiving server.
th: ข้อความ HTTP Response จากเซิร์ฟเวอร์

en: The ID for the parent of the resource.
th: id สำหรับ ทรัพยากรหลัก

en: The URL of your %s page (along with the Page ID).
th: URL ของหน้า %s (ที่มากับ Page ID)

en: The URL where the webhook payload is delivered.
th: URL ที่ได้รับการจัดส่ง webhook payload

en: The URL where the webhook was delivered.
th: URL ที่ซึ่ง webhook จะถูกส่งไป

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
th: ระยะเวลา (วินาที) ที่เว็บไซต์ของคุณสามารถทำงานหนึ่งได้ ก่อนจะถูกตัดการเชื่อมต่อ (เพื่อป้องกันเซิร์ฟเวอร์ถูกล็อก)

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
th: หน้าหลักที่สามารถใช้ใน <a href="%s">ลิงก์ถาวรสินค้า</a> ของคุณด้วย

en: The callback_url needs to be over SSL
th: callback_url ต้องอยู่เหนือ SSL

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
th: ตะกร้ามีสินค้าจากรายการสั่งซื้อครั้งก่อนของคุณแล้ว

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
th: การเปลี่ยนแปลที่คุณทำขึ้นจะหายไปถ้าคุณออกไปจากหน้านี้

en: The city in which your business is located.
th: เมืองที่ธุรกิจของคุณตั้งอยู่

en: The comment has already been trashed.
th: ความเห็นถูกย้ายไปถังขยะแล้ว

en: The content of the review.
th: เนื้อหารีวิว

en: The country and state or province, if any, in which your business is located.
th: ประเทศ, รัฐหรือจังหวัด ซึ่งธุรกิจของคุณตั้งอยู่ (หากมี )

en: The coupon code already exists
th: รหัสคูปองนี้มีอยู่แล้ว

en: The coupon code cannot be empty.
th: รหัสคูปองไม่สามารถปล่อยว่างได้

en: The current language used by WordPress. Default = English
th: ภาษาปัจจุบันของ WordPress นี้ (ค่าตั้งต้น = ภาษาอังกฤษ)

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
th: วันของคูปองถูกสร้างขึ้นแล้ว ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
th: วันของคูปองถูกปรับเปลี่ยนล่าสุด ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
th: วันที่ข้อมูลลูกค้าถูกสร้าง ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
th: วันที่ข้อมูลลูกค้าถูกแก้ไขล่าสุด ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the image was created, as GMT.
th: วันที่ของรูปภาพ อ้าอิงจาก GMT

en: The date the image was created, in the site's timezone.
th: วันที่ภาพถูกสร้างขึ้นมาตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
th: วันที่ภาพถูกแก้ไขครั้งล่าสุดตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
th: วันที่ข้อความเพิ่มเติมถูกสร้าง ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
th: วันที่คำร้องขอคืนเงินถูกสร้าง ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
th: วันที่สั่งซื้อเสร็จสมบูรณ์ ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the order was created, in the site's timezone.
th: วันที่สร้างคำสั่งซื้อนี้ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์นี้

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
th: วันที่ที่การสั่งซื้อถูกปรับปรุงครั้งสุดท้าย  ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์นี้

en: The date the order was paid, in the site's timezone.
th: วันที่คำสั่งซื้อที่ได้รับชำระเงิน ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the product was created, in the site's timezone.
th: วันที่สร้างสินค้าตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
th: วันที่แก้ไขสินค้าครั้งสุดท้ายตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the review was created, in the site's timezone.
th: วันที่รีวิวถูกสร้าง ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
th: วันที่ความแตกต่างถูกสร้าง ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
th: วันที่ความแตกต่างถูกปรับปรุงครั้งสุดท้าย ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the webhook delivery was logged, in the site's timezone.
th: วันที่ การส่ง webhook ถูกเก็บเข้าบันทึก ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the webhook was created, as GMT.
th: วันที่ขณะที่ webhook ถูกสร้าง, อ้างอิง GMT

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
th: วันที่ webhook ถูกสร้าง ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
th: วันที่ webhook ถูกปรับปรุงครั้งสุดท้าย ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บไซต์

en: The date when download access expires, in the site's timezone.
th: วันสิ้นสุดสิทธิการดาวโหลด ตามเวลาท้องถิ่นของเว็บ

en: The date you provided is invalid.
th: วันที่ที่คุณกรอกไม่ถูกต้อง

en: The decimal separator of displayed prices.
th: สัญลักษณ์ที่ใช้แบ่งราคาในหลักสตางค์

en: The default timezone for your server.
th: ค่าเวลาท้องถิ่นเริ่มต้นสำหรับเซิร์ฟเวอร์ของคุณ

en: The delivery duration, in seconds.
th: ระยะเวลาการขนส่ง หน่วยเป็นวินาที

en: The downloadable file %1$s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %2$s
th: ไฟล์ที่สามารถดาวน์โหลดได้ %s ไม่สามารถใช้ได้เพราะประเภทไฟล์นี้เป็นประเภทไฟล์ที่ไม่อนุญาตให้ดาวน์โหลด ประเภทไฟล์ทีอนุญาตได้แก่: %s

en: The email address for the customer.
th: ที่อยู่อีเมลสำหรับลูกค้า

en: The extension %s has been deactivated successfully.
th: ปิดการใช้งานส่วนขยาย %s  สำเร็จแล้ว

en: The file does not exist, please try again.
th: ไม่พบไฟล์ที่ต้องการ กรุณาลองใหม่อีกครั้ง

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
th: ไฟล์ว่างเปล่า หรือไม่ได้การเข้ารหัสแบบ UTF-8, โปรดลองด้วยไฟล์ใหม่อีกครั้ง

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
th: ที่อยู่นี้จะถูกใช้ในหน้าการสั่งซื้อ

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
th: การตั้งค่าในตัวเลือกนี้มีผลต่อการแสดงราคาบนหน้าเว็บไซต์

en: The following plugins will be installed and activated for you:
th: ปลั๊กอินดังต่อไปนี้จะถูกทำการติดตั้งและเปิดใช้งานสำหรับคุณ

en: The following wizard will help you configure your store and get you started quickly.
th: กรอกแบบฟอร์มด้านล่างนี้ เราจะช่วยคุณตั้งค่าร้านค้า และทำให้เริ่มต้นใช้งานได้อย่างรวดเร็ว

en: The homepage URL of your site.
th: URL หน้าแรกของเว็บไซต์ของคุณ

en: The installed version of the current active theme.
th: รุ่นของธีมปัจจุบันที่ใช้

en: The installed version of the parent theme.
th: เวอร์ชั่นของธีมแม่ที่ถูกติดตั้ง

en: The largest filesize that can be contained in one post.
th: ขนาดไฟล์ใหญ่สุดที่สามารถเก็บได้ใน 1 โพสท์

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
th: ขนาดไฟล์สูงสุดที่สามารถอัปโหลดมาที่เวิร์ดเพรสของคุณ

en: The maximum allowed setting is %d
th: จำนวนค่ามากที่สุดที่อนุญาตคือ %d

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
th: จำนวนของ RAM สูงสุดที่เว็บไซต์ของคุณสามารถใช้ได้

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
th: จำนวนรายการสินค้าสูงสุดที่สามารถใช้คูปองได้ในกรณีที่เป็นส่วนลดสินค้า โดยไม่ต้องระบุจำนวน หากต้องการใช้กับสินค้าทุกชิ้นในตะกร้า

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
th: จำนวนตัวแปรสูงสุดที่เซิร์ฟเวอร์สามารถใช้ใน 1 ฟังก์ชั่นได้ เพื่อป้องกันการทำงานหนักเกินไป

en: The minimum allowed setting is %d
th: จำนวนค่าน้อยที่สุดที่อนุญาตคือ %d

en: The name of the current active theme.
th: ชื่อธีมปัจจุบัน

en: The name of the parent theme.
th: ชื่อของธีมแม่

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
th: จำนวนเลขทศนิยมที่แสดงในราคาสินค้า

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
th: ตัวเลือกคือ &quot;ใช้งานอยู่&quot; (ส่งเพย์โหลด), &quot;หยุดชั่วคราว&quot; (ไม่ส่ง) หรือ &quot;ปิดใช้&quot; (ไม่ส่งเนื่อจากจัดส่งล้มเหลว)

en: The order ID.
th: รหัสคำสั่งซื้อ

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the "Place order" button at the bottom of the page.
th: รายการสั่งซื้อทั้งหมดได้ถูกปรับปรุงแล้ว กรุณายืนยันรายการสั่งซื้อของคุณโดยกดที่ปุ่ม สั่งซื้อสินค้าที่ด้านล่างของหน้า

en: The parent theme developers URL.
th: URL ของผู้พัฒนาธีมแม่

en: The payment gateway for this order does not exist.
th: ไม่มีช่องทางการชำระเงิน สำหรับออเดอร์นี้

en: The payment gateway for this order does not support automatic refunds.
th: ช่องทางการชำระเงินนี้ไม่รองรับการคืนเงินอัตโนมัติ

en: The plugin could not be activated.
th: ไม่สามารถเปิดใช้งานปลั๊กอินได้

en: The position of the currency symbol.
th: ตำแหน่งของสัญลักษณ์สกุลเงิน

en: The postal code, if any, in which your business is located.
th: รหัสไปรษณีย์ ซึ่งธุรกิจของคุณตั้งอยู่ (หากมี)

en: The product review cannot be deleted.
th: รีวิวสินค้า ไม่สามารถถูกลบได้

en: The product review does not support trashing.
th: รีวิวสินค้า ไม่รองรับการย้ายไป ถังขยะ

en: The provided email address is not valid
th: อีเมลที่ระบุ ไม่ถูกต้อง

en: The provided phone number is not valid
th: หมายเลขโทรศัพท์ที่ระบุ ไม่ถูกต้อง

en: The rate at which tax is applied.
th: อัตราภาษีที่นำไปใช้

en: The resource cannot be deleted.
th: ไม่สามารถลบแหล่งข้อมูลได้

en: The response body from the receiving server.
th: เนื้อหาการตอบสนองจากเซิร์ฟเวอร์ตัวรับ

en: The root URL of your site.
th: URL ของเว็บไซต์

en: The secret key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers.
th: คีย์ลับจะใช้เพื่อสร้างแฮชของเว็บฮุ๊คที่จัดส่งแล้วและที่ให้ไว้ในส่วนหัวการขอ

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
th: การตั้งค่าขนาดของรูปภาพถูกระงับการใช้งาน เนื่องจากได้รับค่าจากตัวกรองแทน

en: The street address for your business location.
th: ที่อยู่ของธุรกิจของคุณ

en: The theme developers URL.
th: URL ของผู้พัฒนาธีม

en: The thousand separator of displayed prices.
th: สัญลักษณ์ที่ใช้แบ่งราคาในหลักพัน

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
th: เวอร์ชั่นของ MySQL บนเซิร์ฟเวอร์ของคุณ

en: The version of PHP installed on your hosting server.
th: เวอร์ชั่น PHP ที่ติดตั้งบนเซิร์ฟเวอร์

en: The version of WooCommerce installed on your site.
th: เวอร์ชั่น WooCommerce ที่ติดตั้งในเว็บไซต์ของคุณ

en: The version of WordPress installed on your site.
th: เวอร์ชั่น WordPress ที่ติดตั้งในเว็บไซต์ของคุณ

en: The version of cURL installed on your server.
th: รุ่นของ cURL ที่ติดตั้งบนเซิร์ฟเวอร์ของคุณ

en: Theme
th: ธีม

en: Theme author URL.
th: URL ของผู้พัฒนาธีม

en: Theme name.
th: ชื่อธีม

en: Theme version.
th: เวอร์ชั่นธีม

en: Theme.
th: ธีม

en: Themes
th: ธีม

en: There are currently no logs to view.
th: ไม่มีบันทึกให้ดูในตอนนี้

en: There are no notes yet.
th: ยังไม่มีข้อความ

en: There are no product reviews yet.
th: ยังไม่มีรีวิวสำหรับสินค้านี้

en: There are no reviews yet.
th: ยังไม่มีบทวิจารณ์

en: There are not enough %s in stock. Please reduce the quantities in your cart.
th: มี %s ในสต็อกไม่เพียงพอ กรุณาลดจำนวนในตะกร้าสินค้าของคุณ

en: There are some issues with the items in your cart. Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
th: มีปัญหาบางประการกับสินค้าในตะกร้าของคุณ กรุณาย้อนกลับไปที่หน้าตะกร้าสินค้า และแก้ไขก่อนดำเนินการสั่งซื้อ

en: There are too many %s in the cart. Only 1 can be purchased. Please reduce the quantity in your cart.
th: มี %s ในตะกร้าสินค้ามากเกินไป ซื้อได้อย่างละ 1 ชิ้นเท่านั้น กรุณาลดปริมาณในตะกร้าสินค้าของคุณ

en: There are too many %s in the cart. Only 1 of each can be purchased. Please reduce the quantities in your cart.
th: มี %s ในตะกร้าสินค้ามากเกินไป ซื้อได้อย่างละ 1 ชิ้นเท่านั้น กรุณาลดปริมาณในตะกร้าสินค้าของคุณ

en: There is not enough %s in stock. Please reduce the quantity in your cart.
th: มี %s ในสต็อกไม่เพียงพอ กรุณาลดปริมาณในตะกร้าสินค้าของคุณ

en: There was a failure fetching this action
th: ไม่สามารถดึงข้อมูลได้

en: There was an error calling %s
th: มีข้อผิดพลาดในการเรียกใช้ %s

en: There was an error with an item in your cart.
th: รายการในตะกร้าสินค้าผิดพลาด

en: These costs can optionally be added based on the <a href="%s">product shipping class</a>.
th: ค่าใช้จ่ายเหล่นี้สามารถเลือกเพิ่มได้ตาม <a href="%s">ประเภทการจัดส่ง</a>

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
th: จะต้องตั้งหน้านี้เพื่อให้ WooCommerce รู้ว่าจะให้ผู้ใช้งานไปชำระเงินที่หน้าใด

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
th: อัตราเหล่านี้เป็นตัวเลือกการจัดส่งเพิ่มเติมพร้อมด้วยค่าใช้จ่ายเพิ่มเติม (คิดตามอัตราเดียว)

en: Things to do next
th: สิ่งที่ต้องทำถัดไป

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected orders?
th: การดำเนินการนี้ไม่สามารถย้อนกลับได้ คุณแน่ใจหรือว่าต้องการล้างข้อมูลส่วนตัวจากยอดสั่งซื้อที่เลือกมาทั้งหมด

en: This controls how stock quantities are displayed on the frontend.
th: คำสั่งนี้ควบคุมการแสดงผลของจำนวนที่เหลืออยู่ บนหน้าร้าน

en: This controls the description which the user sees during checkout.
th: ส่วนควบคุมคำอธิบายแก่ผู้ใช้ระหว่างขั้นตอนการชำระเงิน

en: This controls the position of the currency symbol.
th: ตัวเลือกนี้จะกำหนดตำแหน่งสัญลักษณ์สกุลเงิน

en: This controls the title which the user sees during checkout.
th: สิ่งนี้ควบคุมหัวเรื่องที่ลูกค้าจะเห็นระหว่างกระบวนการสั่งซื้อสินค้า

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
th: ตัวเลือกนี้จะกำหนดสกุลเงินใดจะถูกระบุไว้ในแค็ตตาล็อกและสกุลเงินใดสำหรับการชำระเงิน

en: This controls what unit you will define lengths in.
th: วิธีนี้จะควบคุมสินค้าที่คุณจะกำหนดความยาวให้

en: This controls what unit you will define weights in.
th: วิธีนี้จะควบคุมสินค้าที่คุณจะกำหนดน้ำหนักให้

en: This controls which shipping address is used by default.
th: ตัวควบคุมค่าเริ่มต้นที่อยู่ที่ผู้ใช้งานใช้ในการจัดส่งสินค้า

en: This email address is already registered.
th: อีเมลนี้เคยลงทะเบียนไปแล้ว

en: This function should not be called before woocommerce_init.
th: ฟังก์ชั่นนี้ไม่ควรถูกเรียกใช้ก่อน woocommerce_init

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
th: ขณะนี้ร้านค้ากำลังอยู่ในช่วงการทดลอง &mdash; ไม่มีสินค้าอยู่ในร้าน

en: This is a featured product
th: นี่เป็นสินค้าแนะนำ

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
th: การแจ้งเตือนรายการสั่งซื้อนี้ถูกส่งไปยังลูกค้า ประกอบไปด้วยรายละเอียดการสั่งซื้อหลังจากชำระเงิน

en: This is not your download link.
th: นี่ไม่ใช่ Link ในการดาวน์โหลดของคุณ

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
th: นี่คือ URL หรือเส้นทางสัมบูรณ์ (absolute path) ไปยังไฟล์ที่ลูกค้าจะได้รับการเข้าถึง URL ที่ใส่ที่นี่ควรถูกเข้ารหัสแล้ว

en: This is the WooCommerce shop page. The shop page is a special archive that lists your products. <a href="%s">You can read more about this here</a>.
th: นี่คือหน้าสินค้าของ Woocommerce หน้าสินค้าจะเป็นที่พิเศษที่รวมสินค้าเอาไว้  <a href="%s">สามารถอ่านต่อ ได้ที่นี่</a>

en: This is the attachment ID, or image URL, used for placeholder images in the product catalog. Products with no image will use this.
th: สินค้าที่ไม่มีรูปจะใช้ ID หรือ URL ของรูปภาพ โดยจะใช้สำหรับ placeholder ของรูปภาพในสินค้าแคตตาล็อก

en: This is the name of the download shown to the customer.
th: นี่คือชื่อของไฟล์ดาวน์โหลดที่แสดงให้ลูกค้าเห็น

en: This is the sum of the "Tax rows" shipping tax amount within your orders.
th: นี่คือผลรวมภาษีค่าจัดส่งของ “แถวภาษี” ภายในการสั่งซื้อของคุณ

en: This is the sum of the "Tax rows" tax amount within your orders.
th: นี่คือผลรวมของ “อัตราภาษี" จำนวนเงินภาษีที่อยู่ในคำสั่งซื้อของคุณ

en: This is the sum of the 'Order total' field within your orders.
th: นี่คือผลรวมของ "รายการสั่งซื้อสินค้าทั้งหมด" ในรายการสั่งซื้อสินค้าของคุณ

en: This is the sum of the 'Shipping total' field within your orders.
th: นี่คือผลรวมของช่อง “ค่าจัดส่งทั้งหมด” ภายในการสั่งซื้อของคุณ

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
th: จำนวนคำสั่งซื้อทั้งหมดหลังจากการคืนเงินโดยไม่รวมค่าขนส่งและภาษี

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
th: จำนวนคำสั่งซื้อทั้งหมดหลังจากการคืนเงิน รวมค่าขนส่งและภาษี

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
th: นี่คือภาษีรวมสำหรับอัตรานี้ (ภาษีการจัดส่ง+ภาษีสินค้า)

en: This is where store orders are stored.
th: รายการสั่งซื้อของร้านค้าจะถูกเก็บอยู่ที่นี่

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
th: คุณสามารถเพิ่มคูปองใหม่ที่จะให้ลูกค้าใช้ได้ในร้านค้าที่นี่

en: This is where your business is located. Tax rates and shipping rates will use this address.
th: นี้คือที่ตั้งของธุรกิจของคุณ อัตราภาษีและอัตราค่าจัดส่งจะใช้ที่อยู่นี้

en: This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping zones</a>.
th: <strong>คำเตือน: คำสั่งนี้หมดอายุในเวอร์ชั่น 2.6.0 และจะถูกนำออกในอนาคต เราแนะนำให้เลิกใช้งาน และตั้งอัตราค่าขนส่งใหม่ในหน้า <a href="%s">เขตการจัดส่ง</a></strong>

en: This method should not be called before plugins_loaded.
th: method นี้ไม่ควรถูกเรียกก่อน plugins_loaded

en: This month
th: เดือนนี้

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
th: ตัวเลือกนี้จะเลือกสถานที่ค่าเริ่มต้นของลูกค้า ฐานข้อมูล MaxMind GeoLite จะถูกดาวน์โหลดเป็นระยะๆ ไปยังไดเร็กทอรี wp-content ของคุณหากใช้ตำแหน่งทางภูมิศาสตร์

en: This option determines which address is used to calculate tax.
th: ตัวเลือกนี้จะกำหนดว่าระบบจะคำนวณภาษีโดยอิงจากที่อยู่ใด

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
th: กำหนดประเทศที่ท่านต้องการจะขาย

en: This order cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
th: คำสั่งซื้อไม่สามารถทำการจ่ายเงินได้ กรุณาติดต่อเราถ้าต้องการความช่วยเหลือ

en: This order is no longer editable.
th: การสั่งซื้อนี้ไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้อีก

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
th: สถานะรายการสั่งซื้อ &rsquo;s คือ &ldquo;%s&rdquo;&mdash; ซึ่งไม่สามารถทำการชำระเงินได้ กรุณาติดต่อเราหากต้องการความช่วยเหลือเพิ่มเติม

en: This password reset key is for a different user account. Please log out and try again.
th: รหัสรีเซ็ตรหัสผ่านนี้ มีไว้สำหรับบัญชีผู้ใช้อื่น กรุณาออกจากระบบและลองใหม่อีกครั้ง

en: This payment method was successfully set as your default.
th: ระบบการชำระเงินของคุณสำเร็จ ตั้งเหมือนค่าเริ่มต้น

en: This product has produced sales and may be linked to existing orders. Are you sure you want to delete it?
th: สินค้านี้ได้ทำการขายแล้ว และอาจจะเชื่อมโยงกับคำสั่งซื้อที่มีอยู่ คุณแน่ใจใช่ไหมจะทำการลบ ?

en: This product is currently out of stock and unavailable.
th: สินค้านี้หมดจากคลังสินค้า ไม่สามารถซื้อได้

en: This product is protected and cannot be purchased.
th: สินค้านี้ถูกป้องกัน และไม่สามารถสั่งซื้อได้

en: This report link has expired. %1$sClick here to view the filtered report%2$s.
th: ลิงก์รายงานนี้หมดอายุแล้ว %1$sโปรดคลิกที่นี่เพื่อดูตัวกรองรายงาน %2$s

en: This section controls the display of your website privacy policy. The privacy notices below will not show up unless a %s is set.
th: ส่วนนี้ควบคุมการแสดงนโยบายความเป็นส่วนตัวของเว็บไซต์ของคุณ ประกาศเกี่ยวกับความเป็นส่วนตัวด้านล่างจะไม่ปรากฏขึ้นเว้นแต่จะมีการตั้ง %s ไว้แล้ว

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
th: ในส่วนนี้จะแสดงไฟล์ที่ทำการเขียนทับไฟล์ตั้งต้นของหน้าเทมเพลต Woocommerce

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
th: นี่จะตั้งค่าหน้าหลักสำหรับร้านของคุณ - นี่คือที่หน้าคลังเก็บสินค้าของคุณจะเป็น

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
th: ตัวเลือกนี้ใช้ตั้งค่าสัญลักษณ์ตัวแบ่งหลักทศนิยมของราคาที่แสดง

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
th: ตัวเลือกนี้ใช้ตั้งค่าจำนวนหน่วยทศนิยม ของราคาที่แสดง

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
th: ตัวเลือกนี้ใช้ตั้งค่าสัญลักษณ์ตัวแบ่งหลักพันของราคาที่แสดง

en: This setting determines which shop pages products will be listed on.
th: การตั้งค่านี้กำหนดว่าจะแสดงสินค้าในหน้าร้านค้าใด

en: This setting does not apply to guest purchases.
th: การตั้งค่านี้ไม่ถูกนำไปใช้งานสำหรับการสั่งซื้อจากลูกค้าที่ไม่ได้เป็นสมาชิก

en: This shipping method does not have any settings to configure.
th: วิธีการจัดส่งนี้ไม่มีการตั้งค่าที่สามารถปรับแก้ได้

en: This subscription has expired. Contact the owner to <strong>renew</strong> the subscription to receive updates and support.
th: หมดอายุสมาชิกแล้ว ติดต่อเจ้าของผลิตภัณฑ์สำหรับการ<strong>ต่ออายุ</strong>สมาชิกเพื่อรับการอัปเดตและสนับสนุน

en: This subscription has expired. Please <strong>renew</strong> to receive updates and support.
th: หมดอายุสมาชิกแล้วกรุณา<strong>ต่ออายุ</strong>เพื่อรับการอัปเดตและสนับสนุน

en: This subscription is expiring soon. Please <strong>renew</strong> to continue receiving updates and support.
th: อายุสมาชิกกำลังจะหมดอายุในไม่ช้า กรุณา<strong>ต่ออายุ</strong>เพื่อได้รับการอัปเดตและการสนับสนุนอย่างต่อเนื่อง

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: %s.
th: Template นี้ถูกเขียนทับโดย Theme ของคุณทำไว้ และพบได้ใน <code>%s</code>

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
th: ข้อความนี้จะถูกแสดงบนปุ่มที่ลิงก์ไปยังสินค้าภายนอก

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all products.
th: เครื่องมือนี้ช่วยให้คุณสร้างและดาวน์โหลดไฟล์ CSV ของรายการสินค้าทั้งหมด

en: This tool allows you to import (or merge) product data to your store from a CSV or TXT file.
th: เครื่องมือนี้อนุญาตให้คุณนำเข้า(หรือรวม) ข้อมูลสินค้าเข้าไปในร้านค้าของคุณจากไฟล์ CSV หรือ TXT

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
th: เครื่องมือนี้จะลบ Transients ที่หมดอายุทั้งหมดออกจากเวิร์ดเพรส

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
th: เครื่องมือนี้จะลบแคช Transients ของสินค้า/ร้านค้า

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
th: เครื่องมือนี้จะเริ่มนับ Terms ใหม่ - มีประโยชน์ ในกรณีที่คุณเปลี่ยนแปลงการตั้งค่าเป็นการซ่อนข้อมูลสินค้าจากแค็ตตาล็อก

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
th: เครื่องมือนี้จะล้างการตั้งค่าบทบาทของแอดมิน ลูกค้า และผู้จัดการร้านค้า กลับสู่ค่าเริ่มต้น ใช้เครื่องมือนี้เมื่อ ชื่อผู้ใช้ของคุณไม่สามารถเข้าสู่ระบบแอดมินของ WooCommerce ได้

en: This will be how your name will be displayed in the account section and in reviews
th: ชื่อนี้จะแสดงในหน้าสมาชิก และหน้ารีวิวสินค้า

en: Thousand separator
th: เครื่องหมายคั่นหลักพัน

en: Thousand separator.
th: สัญลักษณ์คั่นหลักพัน

en: Thumbnail
th: รูปขนาดเล็ก

en: Thumbnail cropping
th: การ crop รูปย่อ

en: Thumbnail width
th: ความกว้างของรูปย่อ

en: Tibet / 西藏
th: ทิเบต / 西藏

en: Title
th: ชื่อ

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or <a href="%2$s">cancel and return to %1$s</a>
th: เพื่อเชื่อมต่อกับ %1$s คุณต้องเข้าสู่ระบบก่อน   เข้าสู่ระบบร้านค้าของคุณด้านล่าง  หรือยกเลิก %2$s และกลับสู่ %1$s%3$s

en: To edit this order change the status back to "Pending payment"
th: หากต้องการแก้ไขรายการสั่งซื้อนี้ ให้เปลี่ยนสถานะกลับเป็น "รอตรวจสอบ"

en: To enable this update you need to <strong>activate</strong> this subscription.
th: เพื่อให้สามารถอัปเดตได้คุณจำเป็นต้อง<strong>เปิดใช้งาน</strong>การสมัครเป็นสมาชิก

en: To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
th: เพื่อให้สามารถอัปเดตได้คุณจำเป็นต้อง<strong>ชำระ</strong>ค่าสมาชิก

en: To ensure your store&rsquo;s notifications arrive in your and your customers&rsquo; inboxes, we recommend connecting your email address to your domain and setting up a dedicated SMTP server. If something doesn&rsquo;t seem to be sending correctly, install the <a href="%1$s">WP Mail Logging Plugin</a> or check the <a href="%2$s">Email FAQ page</a>.
th: เพื่อให้แน่ใจได้ว่าคุณและลูกค้าของคุณจะได้รับการแจ้งเตือนในกล่องจดหมาย เราแนะนำให้เชื่อมต่ออีเมลของคุณเข้ากับชื่อเว็บไซต์ของคุณและบริการเซิร์ฟเวอร์ SMTP หากยังคงมีปัญหาการส่งเมลเราแนะนำให้ติดตั้ง <a href="%1$s">ปลั๊กอิน WP Mail Logging</a> หรือค้นหาข้อมูลเพิ่มเติมได้ที่<a href="%2$s">หน้า อีเมล FAQ</a>.

en: To opt out, leave this box unticked. Your store remains untracked, and no data will be collected. Read about what usage data is tracked at: %s.
th: หากต้องการยกเลิก ให้ยกเลิกการเลือกช่องนี้ ร้านค้าของคุณไม่มีการติดตาม และจะไม่มีการรวบรวมข้อมูล อ่านเกี่ยวกับข้อมูลการใช้งานที่การติดตามได้ที่: %s.

en: To receive updates and support for this extension, you need to <strong>purchase</strong> a new subscription or consolidate your extensions to one connected account by <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">sharing</a> or <a href="%2$s" title="Transferring Docs">transferring</a></strong> this extension to this connected account.
th: หากต้องการรับการอัปเดตและสนับสนุนสำหรับส่วนขยายนี้ คุณจำเป็นต้อง<strong>ชำระค่าบริการ</strong> ค่าสมาชิกหรือต้องรวมเข้ากับบัญชีที่เชื่อมต่อโดย <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">การแบ่งปัน</a> หรือ <a href="%2$s" title="Transferring Docs">การถ่ายโอน</a></strong> ส่วนขยายนี้เข้ากับบัญชีที่เชื่อมต่อ

en: To set your password, visit the following address:
th: หากต้องการตั้งรหัสผ่านใหม่ ให้เข้าไปที่:

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
th: ในการติดตามสถานะการสั่งซื้อของคุณ กรุณากรอกรหัสการสั่งซื้อ (Order ID) ในช่องด้านล่างนี้ และกดปุ่ม "ติดตาม" คุณควรได้รับรหัสการสั่งซื้อเรียบร้อยแล้ว ในใบเสร็จรับเงินที่ส่งไปยังอีเมลของคุณ

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
th: สลับ &quot;ดาวน์โหลดได้&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
th: สลับ &quot;ใช้งานได้&quot;

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
th: สลับ &quot;จัดการคลังสินค้า&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
th: สลับ &quot;แบบมองเห็น&quot;

en: Toggle featured
th: สลับสินค้าแนะนำ

en: Toggle fullscreen
th: เปิดแบบเต็มจอ

en: Token
th: โทเค็น

en: Tongan pa&#x2bb;anga
th: ประเทศตองก้า

en: Tool description.
th: คำอธิบายเครื่องมือ

en: Tool name.
th: ชื่อ เครื่องมือ

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Top Customers - Total Spend
th: ลูกค้าอันดับต้น ๆ - ยอดใช้จ่ายทั้งหมด

en: Top earners
th: สินค้าสร้างรายได้สูงสุด

en: Top freebies
th: สินค้าฟรีที่นิยมสูงสุด

en: Top rated products
th: สินค้ายอดนิยม

en: Top sellers
th: สินค้าขายดี

en: Topic
th: หัวข้อ

en: Total
th: รวม

en: Total Spend
th: ยอดใช้จ่ายทั้งหมด

en: Total amount for this fee.
th: จำนวนเงินทั้งหมดสำหรับค่าธรรมเนียมนี้

en: Total amount spent.
th: ค่าใช้จ่ายรวม

en: Total available to refund
th: จำนวนทั้งหมดในการคืนเงิน

en: Total charged for shipping.
th: ยอดค่าบริการจัดส่งรวม

en: Total charged for taxes.
th: ยอดภาษีรวม

en: Total discount amount for the order.
th: ส่วนลดทั้งหมดสำหรับคำสั่งซื้อนี้

en: Total discount tax amount for the order.
th: ภาษีส่วนลดทั้งหมดสำหรับคำสั่งซื้อนี้

en: Total number of purchases.
th: จำนวนการซื้อทั้งหมด

en: Total of coupons used.
th: คูปองทั้งหมด ที่ใช้แล้ว

en: Total of items purchased.
th: จำนวนยอดขายสินค้ารวม

en: Total of orders placed.
th: จำนวนยอดสั่งซื้อรวม

en: Total of refunded orders.
th: ใบสั่งซื้อทั้งหมด ที่คืนเงิน

en: Total sales
th: ยอดขายทั้งหมด

en: Total sales minus shipping and tax.
th: ยอดขายทั้งหมด ไม่รวมค่าขนส่งและภาษี

en: Total shipping
th: การจัดส่งสินค้ารวม

en: Total shipping amount for the order.
th: ค่าจัดส่งทั้งหมดสำหรับคำสั่งซื้อนี้

en: Total shipping tax amount for the order.
th: จำนวนภาษีค่าจัดส่งสำหรับคำสั่งซื้อนี้

en: Total spend.
th: ยอดใช้จ่ายทั้งหมด

en: Total tax
th: ยอดภาษีทั้งหมด

en: Total tax amount for this fee.
th: จำนวนภาษีทั้งหมดสำหรับค่าธรรมเนียมนี้

en: Total tax.
th: ยอดภาษีทั้งหมด

en: Total:
th: รวมทั้งหมด:

en: Totals
th: รวมทั้งหมด

en: Totals.
th: รวมทั้งหมด

en: Town / City
th: เขต / อำเภอ

en: Town / District
th: ตำบล/แขวง

en: Track
th: ติดตาม

en: Track your store performance on mobile
th: ติดตามประสิทธิภาพร้านค้าของคุณผ่านมือถือ

en: Trang
th: ตรัง

en: Transaction ID
th: หมายเลขธุรกรรม

en: Transfer existing products to your new store — just import a CSV file.
th: โอนถ่ายสินค้าไปสู่ร้านค้าใหม่ของคุณ — ด้วยการนำเข้าไฟล์ CSV

en: Transnistrian ruble
th: รูเบิลรัสเซีย

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Trashed
th: อยู่ในถังขยะ

en: Trat
th: ตราด

en: Trinidad and Tobago dollar
th: สกุลเงินดอลลาร์ตรินิแดดและโตเบโก

en: True the prices included tax during checkout.
th: แสดงผลถ้าราคารวมภาษีระหว่างชำระเงิน

en: Tunisian dinar
th: สกุลเงินดีนาร์ตูนิเซีย

en: Turkish lira
th: Turkish Lira

en: Turkmenistan manat
th: สกุลเงินมนัสเติร์กเมนิสถาน

en: Type
th: ชนิด

en: Type of attribute.
th: ประเภทคุณสมบัติ

en: Type of setting.
th: รูปแบบการตั้งค่า

en: URL where the webhook payload is delivered.
th: URL ที่ได้รับการจัดส่ง webhook payload

en: US domestic zone = All US states = Flat rate shipping
th: เขตจัดส่งในอเมริกา = ทุกรัฐในอเมริกา = การขนส่งแบบเหมาจ่าย

en: UTC DateTime when the coupon expires.
th: ช่วงเวลา UTC เมื่อคูปองหมดอายุ

en: Ubon Ratchathani
th: อุบลราชธานี

en: Udon Thani
th: อุดรธานี

en: Ugandan shilling
th: อูกานดา ชิลลิง

en: Unable to accept more than %s items for this request.
th: ไม่สามารถยอมรับรายการที่มากกว่า %s สำหรับการขอนี้

en: Unable to insert download log entry in database.
th: ไม่สามารถเพิ่มรายการ download log ในฐานข้อมูล

en: Unable to use image "%s".
th: ไม่สามารถใช้ภาพนี้ได้  "%s".

en: Understanding the status report
th: ทำความเข้าใจกับรายงานสถานะ

en: Undo
th: ย้อนกลับ

en: Undo?
th: ย้อนกลับ?

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
th: ขออภัยค่ะ <strong>เราไม่มีการจัดส่งไปที่ %s</strong> กรุณากรอกที่อยู่จัดส่งอื่น

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
th: คำสั่งซื้อของคุณไม่สามารถดำเนินการได้ เนื่องด้วยธนาคารต้นทาง/ร้านค้าต้นทาง ได้ยกเลิกการทำธุรกรรมของคุณ กรุณาลองอีกครั้ง

en: Unique identifier for the object.
th: ตัวบ่งชี้เฉพาะสำหรับ object

en: Unique identifier for the resource.
th: ระบุตัวตนสำหรับการเข้าถึงข้อมูล

en: Unique identifier.
th: ตัวระบุที่ไม่ซ้ำ

en: Unique slug/reference for the attribute; must be no more than 28 characters.
th: Slug ที่ไม่ซ้ำกัน / การอ้างอิงสำหรับคุณสมบัติ; จะต้องสั้นกว่า 28 ตัวอักษร

en: Unique transaction ID.
th: รหัสธุรกรรมที่ไม่ซ้ำกัน

en: United Arab Emirates dirham
th: United Arab Emirates Dirham

en: United States (US) dollar
th: ดอลลาร์สหรัฐ

en: Units in stock
th: หน่วยในคลังสินค้า

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Unknown error
th: ไม่สามารถระบุข้อผิดพลาด

en: Unknown request method.
th: รีเควสไม่ระบุ method

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Unlimited usage
th: ใช้งานได้ไม่จำกัด

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
th: ยกเลิกรายการสั่งซื้อที่ไม่ได้ชำระเงิน - ครบตามระยะเวลาที่กำหนดไว้

en: Update
th: อัปเดต

en: Update %s
th: ปรับปรุง %s

en: Update Available
th: อัปเดตธีมที่มีอยู่

en: Update Brand
th: อัปเดตแบรนด์

en: Update cart
th: ปรับปรุงสินค้าในตะกร้า

en: Update category
th: ปรับปรุงหมวดหมู่

en: Update country / region
th: อัปเดตประเทศ

en: Update database
th: อัปเดตฐานข้อมูล

en: Update existing products
th: ปรับปรุงสินค้าที่มีอยู่

en: Update now
th: อัปเดตตอนนี้

en: Update shipping class
th: ปรับปรุงประเภทการจัดส่ง

en: Update tag
th: ปรับปรุงป้ายกำกับ

en: Update totals
th: ปรับปรุงยอดรวม

en: Updated
th: อัพเดท

en: Updated at
th: อัปเดตที่

en: Updating database
th: กำลังอัปเดตฐานข้อมูล

en: Updating product review failed.
th: ปรับปรุงรีวิวสินค้า ไม่สำเร็จ

en: Upgrade
th: อัพเกรด

en: Upload CSV file
th: อัพโหลดไฟล์ CSV

en: Upload a new file
th: อัพโหลดไฟล์ใหม่

en: Upload an image
th: อัปโหลดรูปภาพ

en: Upload file and import
th: อัปโหลดไฟล์และนำเข้า

en: Upload/Add image
th: อัปโหลด/เพิ่ม รูปภาพ

en: Uploaded to this product
th: อัปโหลดไปยังสินค้านี้

en: Upsells
th: Up-sells

en: Upsells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
th: Up-sells คือสินค้าที่ท่านต้องการที่จะแนะนำมากกว่าสินค้าที่ลูกค้ากำลังดูอยู่ เช่น สินค้าที่สามารถทำกำไรได้มากกว่า หรือมีคุณภาพที่ดีกว่า หรือมีราคาที่สูงกว่า

en: Uruguayan peso
th: เปโซอุรุกวัย

en: Usage / Limit
th: การใช้งาน / ข้อจำกัด

en: Usage Tracking
th: การติดตามการใช้งาน

en: Usage limit per coupon
th: ลิมิตต่อคูปอง

en: Usage limit per user
th: ลิมิตต่อคน

en: Usage limits
th: ลิมิตจำนวนการใช้

en: Usage restriction
th: เงื่อนไขการใช้คูปอง

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
th: ใช้ <code>[qty]</code> สำหรับจำนวนของสินค้า <br/><code>[cost]</code> สำหรับยอดรวมราคาของสินค้า และ <code>[fee percent=”10” min_fee=”20” max_fee=””]</code> สำหรับเปอร์เซ็นต์ค่าธรรมเนียม

en: Use WP Query arguments to modify the response; private query vars require appropriate authorization.
th: ใช้ WP Query arguments เพื่อดัดแปลงการตอบสนอง ตัวแปร private query  ต้องมีการอนุมัติที่ถูกต้อง

en: Use a new payment method
th: เลือกวิธีการชำระเงินแบบอื่น

en: Use as product image
th: ใช้เป็นรูปสินค้า

en: Use image
th: ใช้รูปภาพ

en: Use previous column mapping preferences?
th: ใช้การตั้งค่าในการจับคู่คอลัมน์ก่อนหน้า

en: Use the product attributes lookup table for catalog filtering.
th: ใช้ตารางคุณสมบัติสินค้าสำหรับการคัดกรองแคตตาล็อก

en: Used for variations
th: ใช้สำหรับรูปแบบ

en: User
th: ผู้ใช้

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
th: รหัส ID สำหรับเจ้าของคำสั่งซื้อ.0 สำหรับแขกผู้มาเยือน

en: User Name
th: ชื่อผู้ใช้

en: User agent of the customer.
th: User Agent ของลูกค้า

en: User email
th: อีเมล์ผู้ใช้

en: User is missing.
th: ไม่พบชื่อผู้ใช้

[ctx: User role]
en: Customer
th: ลูกค้า

[ctx: User role]
en: Shop manager
th: ผู้จัดการร้าน

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username is required.
th: ต้องการรหัสผู้ใช้งาน

en: Username isn't editable.
th: ชื่อผู้ใช้ไม่สามารถแก้ไขได้

en: Username or email
th: ชื่อผู้ใช้งาน หรืออีเมล

en: Username or email address
th: ชื่อผู้ใช้หรือที่อยู่อีเมล

en: Username.
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username: %s
th: ชื่อผู้ใช้: %s

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
th: ผู้ใช้งานต้องใช้จ่ายตามยอดที่กำหนด เพื่อจะได้ไม่เสียค่าจัดส่ง (หากเปิดให้งาน)

en: Uthai Thani
th: อุทัยธานี

en: Uttaradit
th: อุตรดิตถ์

en: Uzbekistani som
th: ซอมอุซเบกิสถาน

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
th: Validation ผิดพลาด: PayPal IPN response มาจากอีเมลอื่น (%s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
th: มีข้อผิดพลาดในการตรวจสอบ : จำนวนเงิน PayPal ไม่ตรงกัน (amt %s)

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
th: การตรวจสอบผิดพลาด:  จำนวนยอดเงิน Paypal ไม่ตรงกัน (gross %s).

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
th: Validation ผิดพลาด: สกุลเงิน Paypal ไม่ตรงกัน (รหัส %s).

en: Value
th: ค่า

en: Value (required)
th: ค่า(ต้องกรอก)

en: Value of the coupon.
th: มูลค่าของคูปอง

en: Value(s)
th: ค่า

en: Vanuatu vatu
th: วาตูวานูอาตู

en: Variable product
th: สินค้ามีหลายแบบ

en: Variation #%1$s of %2$s
th: รูปแบบ #%s จาก %s

en: Variation ID, if applicable.
th: ID ของความแตกต่าง ในกรณีที่มี

en: Variation ID.
th: ID ของความแตกต่าง

en: Variation URL.
th: ความแตกต่างของ URL

en: Variation cannot be imported: Missing parent ID or parent does not exist yet.
th: ไม่สามารถนำเข้ารูปแบบสินค้าได้ : ไม่พบ ID ต้นแบบหรือยังไม่มีต้นแบบอยู่ในระบบ

en: Variation description.
th: รายละเอียดความแตกต่าง

en: Variation dimensions.
th: ความแตกต่างของขนาด

en: Variation height (%s).
th: ความแตกต่างด้านความสูง (%s)

en: Variation image data.
th: ข้อมูลรูปภาพตัวแปร

en: Variation length (%s).
th: ความแตกต่างด้านความยาว (%s)

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
th: ตัวเลือกลำดับเมนู (เลือกตำแหน่งในรายการของตัวแปร)

en: Variation price (required)
th: ราคา (ต้องการ)

en: Variation regular price.
th: ราคาปกติของค่าความแตกต่าง

en: Variation sale price.
th: ความแตกต่างของราคา

en: Variation weight (%s).
th: ความแตกต่างด้านน้ำหนัก (%s)

en: Variation width (%s).
th: ความแตกต่างด้านความกว้าง (%s)

en: Variations
th: รูปแบบ

en: Variations Sold
th: รูปแบบการขาย

en: Venezuelan bol&iacute;var
th: โบลีวาร์เวเนซูล่า

en: Version
th: รุ่น

en: Version %s is <strong>available</strong>.
th: เวอร์ชั่น %s <strong>พร้อมให้ใช้งานแล้ว</strong>

en: Version %s is <strong>available</strong>. To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
th: เวอร์ชั่น %s <strong>พร้อมให้ใช้งาน</strong> ถ้าหากต้องการเปิดใช้งานการอัปเดตคุณจำเป็นต้อง<strong>ชำระ</strong>ค่าสมาชิก

en: Version:
th: รุ่น:

en: Very poor
th: แย่มาก

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
th: ดองเวียดนาม

en: View
th: ดูรายละเอียด

en: View WooCommerce API docs
th: View WooCommerce API Docs

en: View WooCommerce documentation
th: ดูเอกสารคู่มือของ WooCommerce

en: View WooCommerce settings
th: ดูการตั้งค่าของ WooCommerce

en: View and manage coupons
th: ดู และจัดการคูปอง

en: View and manage customers
th: ดูและจัดการลูกค้า

en: View and manage orders and sales reports
th: ดูและจัดการคำสั่งซื้อและรายงานการขาย

en: View and manage products
th: ดูและจัดการสินค้า

en: View cart
th: ดูตะกร้าสินค้า

en: View coupon
th: ดูคูปอง

en: View coupons
th: ดูคูปอง

en: View customers
th: ดูลูกค้า

en: View import log
th: ดู log นำเข้า

en: View my cart
th: ดูตะกร้าสินค้า

en: View order
th: ดูรายการสั่งซื้อ

en: View order: %s
th: ดูรายการสั่งซื้อ: %s

en: View orders
th: ดูการสั่งซื้อ

en: View orders and sales reports
th: ดูออเดอร์และรายงานการขาย

en: View other orders &rarr;
th: ดูออเดอร์อื่น &rarr;

en: View product
th: ดูสินค้า

en: View products
th: ดูสินค้า

en: View products in the &ldquo;%s&rdquo; group
th: ดูสินค้าในกลุ่ม &ldquo;%s&rdquo;

en: View report
th: ดูรายงาน

en: View tax rates
th: ดูอัตราภาษี

en: View template
th: ดู Template

en: View/Edit
th: ดู/แก้ไข

en: Views
th: เข้าชม

en: Virtual
th: เสมือนจริง

en: Virtual products are intangible and are not shipped.
th: สินค้าจำลองคือสินค้าที่จับต้องไม่ได้และจะไม่ถูกจัดส่ง

en: Visibility
th: การมองเห็น

en: Visibility in catalog
th: การมองเห็นในแค็ตตาล็อก

en: Visible on the product page
th: แสดงในหน้าสินค้า

en: Visit %s admin area:
th: ไปหน้า %s แอดมิน:

en: Visit Dashboard
th: เยี่ยมชมหน้าควบคุม

en: Visit Store
th: ดูร้านค้า

en: Visit community forums
th: ดูชุมชนฟอรั่ม

en: Visit plugin homepage
th: ไปหน้าเว็บหลักของปลั๊กอิน

en: Visitors
th: ผู้เยี่ยมชม

en: WC database version.
th: ฐานข้อมูล WC เวอร์ชั่น

en: Warning
th: คำเตือน

en: We accept payments through PayPal. When processing payments, some of your data will be passed to PayPal, including information required to process or support the payment, such as the purchase total and billing information.
th: เรายอมรับการชำระเงินผ่าน PayPal เมื่อประมวลผลการชำระเงินข้อมูลบางส่วนของคุณจะถูกส่งไปยัง PayPal รวมทั้งข้อมูลที่จำเป็นในการดำเนินการหรือสนับสนุนการชำระเงินเช่นยอดรวมการสั่งซื้อและข้อมูลสำหรับการเรียกเก็บเงิน

en: We have created a sample draft Refund and Returns Policy page for you. Please have a look and update it to fit your store.
th: เราได้สร้างตัวอย่างฉบับร่าง ของหน้านโยบายการขอคืนเงินและการคืนสินค้าสำหรับคุณแล้ว โปรดดูและอัปเดตให้เหมาะสมกับร้านค้าของคุณ

en: We have finished processing your order.
th: เราได้ดำเนินการตามคำสั่งซื้อเรียบร้อยแล้ว

en: We share information with third parties who help us provide our orders and store services to you; for example --
th: เราแบ่งปันข้อมูลกับบุคคลที่สามที่ช่วยเราในการจัดเตรียมคำสั่งซื้อและจัดเก็บบริการของเราให้แก่คุณ ตัวอย่างเช่น --

en: We were unable to process your order, please try again.
th: เราไม่สามารถดำเนินการสั่งซื้อของคุณได้ กรุณาลองอีกครั้ง

en: We've made things simpler and easier to manage moving forward. From now on you can manage all your WooCommerce purchases directly from the Extensions menu within the WooCommerce plugin itself. <a href="%s">View and manage</a> your extensions now.
th: เราทำให้ทุกอย่างไม่ซับซ้อนและง่ายดายสำหรับการจัดการ จากนี้ไปคุณสามารถจัดการทุกๆ
     รายการจับจ่ายได้โดยตรงผ่านเมนูส่วนขยายภายในปลั๊กอิน WooCommerce เอง  <a href="%s">ดูและจัดการ</a> ส่วนขยายของคุณตอนนี้

en: Webhook actions
th: การดำเนินการ webhook

en: Webhook created on %s
th: Webhook ถูกสร้างขึ้นที่ %s

en: Webhook created successfully.
th: สร้าง Webhook เรียบร้อย

en: Webhook data
th: ข้อมูล Webhook

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
th: URL การจัดส่ง Webhook ต้องเป็น URL ที่ถูกต้องซึ่งเริ่มต้นด้วย http:// หรือ https://.

en: Webhook resource.
th: แหล่งที่มา Webhook

en: Webhook status.
th: สถานะ Webhook

en: Webhook topic is required and must be valid.
th: ต้องมีหัวข้อเรื่อง Webhook และต้องถูกต้อง

en: Webhook topic must be valid.
th: หัวข้อ Webhook จะต้องใช้งานได้

en: Webhook topic.
th: ชื่อ Webhook

en: Webhook updated successfully.
th: Webhook ปรับปรุงเรียบร้อย

en: Webhooks do not support trashing.
th: Webhook ไม่สามารถลบได้

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Weight (%s)
th: น้ำหนัก (%s)

en: Weight in decimal form
th: น้ำหนักในหลักทศนิยม

en: Weight unit
th: หน่วยของน้ำหนัก

en: Welcome to
th: ยินดีต้อนรับสู่

en: Welcome to {site_title}
th: ยินดีต้อนรับเข้าสู่ {site_title}

en: West African CFA franc
th: CFA ฟรังซ์ แอฟฟริกาตะวันตก

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
th: มีรหัสไปรษณีย์อะไรบ้างที่ครอบคลุมการจัดส่งในพื้นที่

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
th: มีรหัสไปรษณีย์อะไรบ้างที่อนุญาตให้มารับสินค้าเองได้

en: What currency do you accept payments in?
th: สกุลเงินที่รับชำระ

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
th: สกุลเงินใดจะถูกระบุไว้ในแค็ตตาล็อกและสกุลเงินใดสำหรับการชำระเงิน

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
th: คุณต้องการชำระค่าธรรมเนียมในการจัดส่งสินค้าในพื้นที่อย่างไร? เว้นว่างไว้ หากคุณเลือกฟรี

en: What is PayPal?
th:  PayPal คืออะไร?

en: What type of products do you plan to sell?
th: ประเภทของสินค้าที่ต้องการขาย

en: What we share with others
th: สิ่งที่เราแบ่งปันกับคนอื่น

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
th: เมื่อมีการใช้คูปองหลายใบ คูปองใบแรกจะลดจากราคาเต็ม และคูปองใบที่สองจะลดจากราคาที่ลดลงแล้วและต่อ ๆ ไป

en: When handling an %s, should access to downloadable files be revoked and download logs cleared?
th: เมื่อจัดการ %s ระบบควรลบบันทึกการดาวน์โหลดและยกเลิกการเข้าถึงไฟล์หรือไม่?

en: When handling an %s, should personal data within orders be retained or removed?
th: เมื่อจัดการ %s ระบบควรเก็บหรือลบข้อมูลส่วนตัวในคำสั่งซื้อ?

en: When product stock reaches this amount the stock status will change to "out of stock" and you will be notified via email. This setting does not affect existing "in stock" products.
th: เมื่อจำนวนสินค้าคงคลังถึงค่าที่กำหนดจะเปลี่ยนสถานะเป็น "สินค้าหมด" และระบบจะส่งอีเมลแจ้งเตือนคุณ การตั้งค่านี้จะไม่กระทบถึงสินค้าที่สถานะ "มีสินค้า"

en: When product stock reaches this amount you will be notified via email.
th: เมื่อจำนวนสินค้าคงคลังถึงค่าที่กำหนดระบบจะส่งอีเมลไปแจ้งเตือนคุณ

en: When true, refunded items are restocked.
th: เมื่อค่าเป็น true, สินค้าที่ยกเลิกจะถูกคืนให้กลับสินค้าคงคลัง

en: When you receive a new order, it will appear here.
th: ข้อมูลคำสั่งซื้อใหม่จะแสดงผลที่นี่

en: Where is your store based?
th: ร้านค้าของคุณ ตั้งอยู่ที่ไหน?

en: Whether or not this is a compound rate.
th: เป็นอัตราก้าวหน้าใช่หรือไม่

en: Whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
th: อัตราภาษีนี้จะถูกใช้ในการขนส่งหรือไม่

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
th: คุณเปิดใช้งาน WordPress Multisite หรือเปล่า

en: Whether to bypass trash and force deletion.
th: ต้องการที่จะลบโดยไม่ลงถังขยะเลยหรือไม่

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
th: จะซ่อนทรัพยากรที่ไม่ได้กำหนดให้แก่สินค้าใดๆ หรือไม่

en: Which columns should be exported?
th: เลือกคอลัมน์ที่ต้องการส่งออก

en: Which product types should be exported?
th: เลือกประเภทสินค้าที่จะส่งออก

en: Width
th: ความกว้าง

en: Width (%s)
th: กว้าง (%s)

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
th: ตัวช่วยการติดตั้งของ WooCommerce

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
th: WooCommerce API ใส่ consumer key ในช่องชื่อผู้ใช้และ consumer secret ในช่องรหัสผ่าน

en: WooCommerce Brand Description
th: คำอธิบายแบรนด์

en: WooCommerce Extensions
th: ส่วนขยายของ WooCommerce

en: WooCommerce Helper
th: ตัวช่วย WooCommerce

en: WooCommerce Recent Reviews
th: คำวิจารณ์ WooCommerce ล่าสุด

en: WooCommerce Services
th: บริการ WooCommerce

en: WooCommerce Services icon
th: ไอคอน WooCommerce Services

en: WooCommerce Setup
th: ตั้งค่า WooCommerce

en: WooCommerce Shipping
th: การจัดส่งสินค้ากับ WooCommerce

en: WooCommerce Status
th: สถานะ WooCommerce

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
th: ชื่อการดำเนินการของ WooCommerce ที่เกี่ยวโยงกับ webhook

en: WooCommerce database update
th: การอัปเดตฐานข้อมูล WooCoommerce

en: WooCommerce database update complete. Thank you for updating to the latest version!
th: อัปเดตข้อมูล WooCommerce เรียบร้อยแล้ว ขอบคุณที่อัปเดตมาใช้เวอร์ชั่นล่าสุด!

en: WooCommerce database update done
th: อัปเดตฐานข้อมูล WooCommerce เรียบร้อยแล้ว

en: WooCommerce database update in progress
th: กำลังอัปเดตฐานข้อมูล WooCommerce

en: WooCommerce database version
th: รุ่นฐานข้อมูล WooCommerce

en: WooCommerce endpoints
th: จุดสุดท้ายของ WooCommerce

en: WooCommerce extensions
th: ส่วนขยาย WooCommerce

en: WooCommerce is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
th: WooCommerce กำลังอัปเดทฐานข้อมูลในเบื้องหลัง ฐานข้อมูลกำลังอัปเดทได้โปรดอดทนรอซักครู่

en: WooCommerce pages
th: หน้า WooCommerce

en: WooCommerce pages.
th: หน้า WooCommerce

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
th: ปลั๊กอิน WooCommerce อาจจะใช้วิธีการสื่อสารนี้เมื่อตรวจสอบการอัปเดตปลั๊กอิน

en: WooCommerce products (CSV)
th: สินค้า WooCommerce (CSV)

en: WooCommerce settings
th: การตั้งค่า WooCommerce

en: WooCommerce status
th: สถานะการสั่งซื้อสินค้าใน WooCommerce

en: WooCommerce support
th: การสนับสนุน WooCommerce

en: WooCommerce tax rates (CSV)
th: อัตราภาษี WooCommerce (CSV)

en: WooCommerce version
th: รุ่นของ WooCommerce

en: WooCommerce version.
th: WooCommerce เวอร์ชั่น

en: WooCommerce.com support
th: ทีมช่วยเหลือ Woocommerce.com

[ctx: Word count type. Do not translate!]
en: words
th: characters_excluding_spaces

en: WordPress environment
th: ข้อมูลเซิร์​ฟเวอร์ของ WordPress

en: WordPress language.
th: ภาษา เวิร์ดเพรส

en: WordPress memory limit.
th: จำกัดหน่วยความจำเวิร์ดเพรส

en: WordPress requirements
th: ความต้องการของ Wordpress

en: WordPress version
th: รุ่นของ WordPress

en: WordPress version.
th: เวอร์ชั่นเวิร์ดเพรส

en: WordPress.org project
th: โครงการของ WordPress.org

en: Write
th: เขียน

en: Write title…
th: เขียนชื่อ...

en: Xinjiang / 新疆
th: ซินเจียง / 新疆

en: Yala
th: ยะลา

en: Yards
th: หลา

en: Yasothon
th: ยโสธร

en: Year
th: ปี

en: Year(s)
th: ปี

en: Yemeni rial
th: สกุลเงินเรียลเยเมน

en: Yes
th: ใช่

en: Yes please
th: ใช่ เริ่มต้นเลย

en: Yes please!
th: ใช่

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
th: ใช่ ฉันจะใส่ราคาสินค้ารวมภาษีไปด้วย

en: Yes, export all custom meta
th: ใช่แล้ว ส่งออกข้อมูล custom meta ทั้งหมด

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
th: คุณสามารถเพิ่มวิธีการจัดส่งหลายอันสำหรับเขตนี้ได้ ลูกค้าที่อยู่ในเขตนี้เท่านั้นที่สามารถเห็นวิธีการจัดส่งนี้

en: You can manually run queued updates here.
th: คุณสามารถกำหนดคิวการอัปเดตได้เองที่นี่

en: You can only have 1 %s in your cart.
th: คุณมีเพียง 1 %s ในตะกร้า

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
th: ไม่สามารถใส่ &quot;%s&quot; ลงตะกร้าได้ เพราะสินค้าหมดแล้ว

en: You cannot add another "%s" to your cart.
th: คุณไม่สามารถเพิ่ม %s อีกชิ้น ใส่ตระกร้าสินค้าได้

en: You cannot add that amount of &quot;%1$s&quot; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
th: คุณไม่สามารถสั่งซื้อในจำนวน &quot;%s&quot; หน่วยได้ เพราะสินค้าไม่เพียงพอ (เหลือแค่ %s หน่วยเท่านั้น)

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %1$s in stock and you already have %2$s in your cart.
th: คุณไม่สามารถเพิ่มจำนวนสินค้าในตะกร้าได้ เรามีสินค้าจำนวน %s รายการในสต็อกและคุณมีในตะกร้าแล้วจำนวน %s รายการ

en: You cannot add the same tax rate twice!
th: คุณไม่สามารถเพิ่ม อัตราภาษีเดียวกันสองครั้ง !

en: You do not have permission to access this page
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงหน้านี้

en: You do not have permission to edit Webhooks
th: ไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไข Webhooks!

en: You do not have permission to edit this API Key
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตที่จะแก้ไข API คีย์

en: You do not have permission to revoke API Keys
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตที่จะถอน API คีย์

en: You do not have permission to update Webhooks
th: ไม่ได้รับอนุญาตให้สร้าง Webhooks!

en: You don&#8217;t have permission to do this.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ทำสิ่งนี้

en: You have not set up this type of address yet.
th: คุณยังไม่ได้ตั้งค่าที่อยู่ประเภทนี้ไว้

en: You have received the following WooCommerce log message: | You have received the following WooCommerce log messages:
th[0]: ข้อความด้านล่างนี้ ได้รับจาก WooCommerce:

en: You may also like&hellip;
th: คุณอาจจะชื่นชอบ&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
th: คุณอาจสนใจ&hellip;

en: You may need to manually restore the item's stock.
th: คุณอาจจะต้องทำการคืนสต็อก ด้วยตนเอง

en: You must be logged in to checkout.
th: คุณต้องเข้าระบบเพื่อทำการชำระเงิน

en: You must be logged in to download files.
th: คุณต้องเข้าสู่ระบบเพื่อดาวน์โหลดไฟล์

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
th: ท่านจะต้องทำการคืนเงินเองผ่านระบบรับชำระค่าบริการธุรกรรมทางการเงิน (Payment Gateway) หลังจากที่กดปุ่มคืนเงิน

en: You're invited to share your experience
th: คุณได้รับเชิญให้แบ่งปันประสบการณ์ของคุณ

en: You're only one step away from getting paid. Verify your business details to start managing transactions with WooPayments.
th: คุณเหลือเพียงอีกขั้นตอนในการสมัครช่องทางการชำระเงิน ตรวจสอบรายละเอียดธุรกิจเพื่อเริ่มต้นรับงานผ่าน WooCommerce Payments

en: You're ready to start selling!
th: คุณพร้อมที่จะเริ่มต้นขายสินค้าแล้ว!

en: Your CSV needs to include columns in a specific order. %1$sClick here to download a sample%2$s.
th: ไฟล์ CSV ของคุณต้องมีคอลัมน์ที่ระบุคำสั่งซื้อ %1$sคลิกที่นี่ เพื่อดาวน์โหลดตัวอย่าง%2$s

en: Your cart is currently empty!
th: ขณะนี้ตะกร้าสินค้าของคุณว่างเปล่า

en: Your cart is currently empty.
th: ไม่มีสินค้าในตะกร้า

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
th: การเปลี่ยนแปลงข้อมูลของคุณจะสูญหาย หากคุณปิดหน้านี้โดยไม่บันทึก

en: Your changes have been saved.
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงเรียบร้อยแล้ว

en: Your changes were not saved. Please retry.
th: การเปลี่ยนแปลงของคุณไม่ได้ถูกบันทึก กรุณาลองอีกครั้ง

en: Your current password is incorrect.
th: รหัสผ่านปัจจุบันไม่ถูกต้อง

en: Your order
th: รายการสั่งซื้อของคุณ

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
th: รายการสั่งซื้อของคุณยกเลิกไม่ได้ กรุณาติดต่อเรา หากคุณต้องการความช่วยเหลือเพิ่มเติม

en: Your order was cancelled.
th: รายการสั่งซื้อได้ยกเลิกไปแล้ว

en: Your password has been reset successfully.
th: พาสเวิร์ดของคุณได้ถูกตั้งใหม่เรียบร้อยแล้ว

en: Your personal data will be used to process your order, support your experience throughout this website, and for other purposes described in our %s.
th: เราใช้ข้อมูลส่วนตัวของคุณเพื่อจัดการคำสั่งซื้อ, เข้าถึงหน้าต่างๆ ในเว็บไซต์ รวมถึงจุดประสงค์อื่นๆ ตาม %s

en: Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our %s.
th: เราใช้ข้อมูลส่วนตัวของคุณเพื่อรองรับประสบการณ์การใช้งานเว็บไซต์, การจัดการบัญชี รวมถึงจุดประสงค์อื่นๆ ตาม %s

en: Your products are now being imported...
th: กำลังนำเข้าสินค้าของคุณ...

en: Your rating
th: การให้คะแนนของคุณ

en: Your review
th: บทวิจารณ์ของคุณ

en: Your review is awaiting approval
th: ความคิดเห็นอยู่ระหว่างรอการอนุมัติ

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณไม่ได้เปิดใช้ fsockopen หรือ cURL - PayPal IPN และสคริปต์อื่น ๆ จะไม่สามารถติดต่อกับเซิร์ฟเวอร์อื่นได้ กรุณาติดต่อผู้ให้บริการโฮสท์

en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณไม่ได้เปิดใช้ %s คลาส - อีเมลแบบ HTML/Multipart และส่วนเสริมอื่น ๆ จะใช้ไม่ได้ถ้าไม่ได้เปิดใช้ DOMDocument

en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณไม่มีคลาส %s เปิดใช้ - ปลั๊กอินช่องทางชำระเงินบางตัวที่ ใช้ SOAP อาจจะไม่ทำงานได้อย่างที่คาดไว้

en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณไม่รองรับ %s ฟังชั่น - ซึ่งจำเป็นต้องใช้กับ GeoIP database จาก MaxMind.

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
th: เซิร์ฟเวอร์ของคุณไม่รองรับการทำงาน %s - มันต้องการการเข้ารหัสตัวอักษรที่ดีกว่านี้ การกลับไปใช้ของเดิมจะถูกใช้แทน

en: Your settings have been saved.
th: บันทึกการตั้งค่าของคุณเรียบร้อย

en: Your store address is required to set the origin country for shipping, currencies, and payment options.
th: เราต้องการที่อยู่ร้านค้าของคุณเพื่อตั้งค่าประเทศต้นทางในการจัดส่ง สกุลเงิน และตัวเลือกการจ่ายเงิน

en: Your store is almost ready! To activate services like %s, just connect with Jetpack.
th: ร้านของคุณใกล้จะพร้อมแล้ว แค่ติดต่อกับ Jetpack และเปิดการทำงาน %s

en: Your store's uploads directory is <a href="%1$s">browsable via the web</a>. We strongly recommend <a href="%2$s">configuring your web server to prevent directory indexing</a>.
th: ร้านค้าของคุณอับโหลดไดเร็คทอรี่คือ <a href="%1$s">สามารถเปิดได้ผ่านเว็บ</a> เราแนะนำ <a href="%2$s">ให้ตั้งค่าป้องการ การเข้าถึงรายการไดเร็คทอรี่</a>.

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
th: ธีมของคุณประกอบด้วยไฟล์ woocommerce.php ซึ่งคุณจะไม่สามารถ Override Custom เทมเพลต woocommerce/archive-product.php เนื่องจาก woocommerce.php มีความสำคัญเหนือกว่า archive-product.php เพื่อป้องกันปัญหาการแสดงผล

en: Your {site_title} account has been created!
th: [{site_title}] มีคนสมัครสมาชิกใหม่

en: Your {site_title} order #{order_number} has been partially refunded
th: [{site_title}] คืนเงินบางส่วนแล้ว {order_date}

en: Your {site_title} order #{order_number} has been refunded
th: [{site_title}] คืนเงินเรียบร้อยแล้ว {order_date}

en: Your {site_title} order has been received!
th: [{site_title}] ขอบคุณสำหรับการสั่งซื้อ

en: Your {site_title} order is now complete
th: [{site_title}] ดำเนินการตามคำสั่งซื้อเรียบร้อยแล้ว

en: You’ve received the following order from %s:
th: คุณได้รับคำสั่งซื้อจาก %s ดังนี้

en: ZIP Code
th: รหัสไปรษณีย์

en: Zambian kwacha
th: ควาช่า แซมเบีย

en: Zhejiang / 浙江
th: เจ้อเจียง / 浙江

en: Zone
th: โซน

en: Zone ID.
th: รหัสพื้นที่

en: Zone does not exist!
th: ไม่พบพื้นที่จัดส่งที่กำหนด

en: Zone name
th: ชื่อเขต

en: Zoom in/out
th: ซูมเข้า/ซูมออก

en: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log message | [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log messages
th[0]: [%1$s] %2$s: %3$s ข้อความจาก WooCommerce

en: [Order #%1$s] (%2$s)
th: [คำสั่งซื้อ #%1$s] (%2$s)

en: [Order #%s]
th: [คำสั่งซื้อ #%s]

en: [Remove]
th: [ลบออก]

en: [deleted]
th: [ลบแล้ว]

en: [{site_title}]: New order #{order_number}
th: [{site_title}] คำสั่งซื้อใหม่ #{order_number}

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has been cancelled
th: [{site_title}] ยกเลิกคำสั่งซื้อ #{order_number}

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
th: [{site_title}] คำสั่งซื้อล้มเหลว #{order_number}

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
th: ข้อมูลกลุ่มภูมิภาคการจัดส่งสินค้า ซึ่งสามารถกำหนดรูปแบบการจัดส่ง และอัตราค่าบริการได้หลากหลาย

en: account erasure request
th: คำขอลบบัญชี

en: added on %1$s at %2$s
th: เพิ่มแล้วบน %1$s ที่ %2$s

en: and
th: และ

en: billing address
th: ที่อยู่สำหรับส่งใบเสร็จ

[ctx: block description]
en: A block that allows your customers to log in and out of their accounts in your store.
th: บล็อกที่อนุญาตให้ลูกค้าของคุณเข้าสู่ระบบและออกจากระบบจากบัญชีผู้ใช้ของร้าน

[ctx: block description]
en: A notice field for use in the product editor.
th: ช่องแจ้งเตือนสำหรับใช้งานในตัวแก้ไขผลิตภัณฑ์

[ctx: block description]
en: A slider helps shopper choose a price range.
th: แถบเลื่อนช่วยให้ผู้ซื้อเลือกช่วงราคาได้

[ctx: block description]
en: Display a link to the cart.
th: แสดงลิงก์ไปยังตะกร้าสินค้า

[ctx: block description]
en: Display removable active filters as chips.
th: แสดงตัวกรองแบบชิปที่ลบออกได้

[ctx: block description]
en: Display shipping options and rates for your store.
th: แสดงตัวเลือกการจัดส่งและเรทราคาของร้านค้าของคุณ

[ctx: block description]
en: Enable customers to filter the product collection by selecting one or more taxonomy terms, such as categories, brands, or tags.
th: เปิดให้ลูกค้าสามารถกรองสินค้าได้โดยเลือกหมวดหมู่ต่างๆ เช่น ประเภทสินค้า แบรนด์ หรือป้ายกำกับ

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing a price range.
th: ให้ผู้ซื้อกรองผลิตภัณฑ์โดยเลือกช่วงราคา

[ctx: block description]
en: Let shoppers filter products by choosing stock status.
th: ให้ผู้ซื้อกรองสินค้าโดยเลือกจากสถานะสต๊อก

[ctx: block description]
en: Render additional fields in the 'Additional information' location.
th: แสดงฟีลด์ข้อมูลเพิ่มในพื้นที่ 'ข้อมูลสินค้าเพิ่มเติม'

[ctx: block description]
en: Select between shipping or local pickup.
th: เลือกระหว่างจัดส่งหรือรับสินค้าที่ร้าน

[ctx: block description]
en: Shows local pickup locations.
th: แสดงสถานที่สำหรับรับสินค้า

[ctx: block keyword]
en: My Account
th: บัญชีของฉัน

[ctx: block keyword]
en: all products
th: สินค้าทั้งหมด

[ctx: block keyword]
en: by attribute
th: ตามคุณสมบัติ

[ctx: block keyword]
en: by tag
th: ตามแท็ก

[ctx: block keyword]
en: description
th: คำอธิบาย

[ctx: block keyword]
en: image
th: รูปภาพ

[ctx: block keyword]
en: images
th: รูปภาพ

[ctx: block keyword]
en: password
th: รหัสผ่าน

[ctx: block keyword]
en: section
th: ส่วน

[ctx: block keyword]
en: summary
th: สรุป

[ctx: block keyword]
en: text
th: ข้อความ

[ctx: block keyword]
en: textarea
th: พื้นที่ข้อความ

[ctx: block keyword]
en: title
th: ชื่อ

[ctx: block style label]
en: Fill
th: กรอก

[ctx: block style label]
en: Outline
th: เส้นขอบ

[ctx: block title]
en: Additional Fields
th: ฟีลด์ข้อมูลเพิ่มเติม

[ctx: block title]
en: Additional Information
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

[ctx: block title]
en: Additional information
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

[ctx: block title]
en: Cart Link
th: ลิงก์ตะกร้าสินค้า

[ctx: block title]
en: Customer account
th: บัญชีผู้ใช้ลูกค้า

[ctx: block title]
en: Heading
th: หัวข้อ

[ctx: block title]
en: No results
th: ไม่มีผลลัพธ์

[ctx: block title]
en: Payment Options
th: ตัวเลือกในการชำระเงิน

[ctx: block title]
en: Pickup Method
th: วิธีการรับสินค้า

[ctx: block title]
en: Price Slider
th: แถบเลื่อนราคา

[ctx: block title]
en: Proceed to Checkout
th: ดำเนินการสั่งซื้อ

[ctx: block title]
en: Product notice field
th: ช่องประกาศสินค้า

[ctx: block title]
en: Terms and Conditions
th: ข้อกำหนดและเงื่อนไข

en: brand
th: แบรนด์

[ctx: breadcrumb]
en: Home
th: หน้าหลัก

en: by %s
th: โดย %s

en: cURL version
th: รุ่นของ cURL

en: cURL version.
th: cURL รุ่น

[ctx: checkout-validation]
en: Billing %s
th: ข้อมูลผู้ซื้อ %s

en: cm
th: เซนติเมตร

en: customer orders
th: คำสั่งซื้อของลูกค้า

en: eCheck ending in %1$s
th: eCheck จะสิ้นสุดใน %1$s

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
th: การอ่านข้อมูลผิดพลาด

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
th: ดูผลลัพธ์มากขึ้น

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
th: ไม่พบคำที่ค้นหา

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
th: กรุณาลบ %qty% ตัวอักษร

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
th: กรุณาลบ 1 ตัวอักษร

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
th: กรุณาใส่มากกว่าหรือเท่ากับ %qty% ตัวอักษร

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
th: กรุณาใส่มากกว่าหรือเท่ากับ 1 ตัวอักษร

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
th: กำลังค้นหา&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
th: คุณสามารถเลือกสินค้าได้เพียง %qty% ชิ้น

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
th: คุณเลือกสินค้าได้ 1 ชิ้นเท่านั้น

en: five star
th: 5 ดาว

en: g
th: กรัม

en: g:i a
th: g:i น.

en: guest orders
th: จำนวนคำสั่งซื้อจากลูกค้าที่ไม่ได้เป็นสมาชิก

en: h
th: ชม.

en: in
th: นิ้ว

en: kg
th: กก.

en: lbs
th: ปอนด์

en: m
th: น.

[ctx: min_price]
en: From:
th: เริ่มต้นที่:

en: mm
th: มิลลิเมตร

en: new users
th: สมาชิกใหม่

[ctx: number of pages]
en: of
th: จาก

en: of
th: ของ

en: optional
th: ถ้ามี

en: orders | orders
th[0]: คำสั่งซื้อ

en: oz
th: ออนซ์

en: payment setup
th: การตั้งค่าการจ่ายเงิน

en: payment setup and automated taxes
th: ตั้งค่าการจ่ายเงินและคำนวณภาษีแบบอัตโนมัติ

[ctx: placeholder]
en: Buy product
th: ซื้อสินค้า

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
th: จาก&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
th: ถึง&hellip;

[ctx: post]
en: Failed
th: ล้มเหลว

[ctx: post]
en: In-Progress
th: กำลังดำเนินการ

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
th[0]: ทั้งหมด <span class="count">(%s)</span>

en: privacy page
th: หน้าความเป็นส่วนตัว

en: privacy policy
th: นโยบายความเป็นส่วนตัว

en: required
th: ต้องการ

en: reviewed by %s
th: รีวิวโดย %s

en: shipping address
th: ที่อยู่สำหรับจัดส่งสินค้า

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
th: คำสั่งซื้อ

[ctx: submit button]
en: Search
th: ค้นหา

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s added
th: %s ถูกเพิ่มแล้ว

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s deleted
th: %s ถูกลบแล้ว

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s not added
th: %s ไม่ถูกเพิ่ม

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s not updated
th: %s ไม่ถูกอัปเดต

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s updated
th: อัปเดต %s แล้ว

en: terms and conditions
th: ข้อกำหนดและเงื่อนไข

en: unknown
th: ไม่ทราบ

en: verified owner
th: ผู้ซื้อสินค้า

en: via %s
th: (%s)

en: yd
th: หลา

en: — No Change —
th: — ไม่มีการเปลี่ยนแปลง —

en: — No change —
th: — ไม่มีการเปลี่ยนแปลง —
